Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?

| 24.10.2013, aktualizacja: 18.10.2015 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
kobieta, myśleć
fot. Panthermedia
Za co odpowiada progesteron? Dlaczego jego niedobór uniemożliwia zajście w ciążę? Kiedy i jak zmierzyć poziom progesteronu? Poznaj bliżej wyjątkowy hormon, który jest wielkim sprzymierzeńcem wszystkich przyszłych mam.

Progesteron to hormon ciałka żółtego, który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu. To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, aby mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron także hamuje skurcze macicy.

„Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie się ciąży do momentu wytworzenia się łożyska” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog. - „Dlatego właśnie niedobór progesteronu uniemożliwia zajście w ciążę”. Jeżeli doszło do zapłodnienia, to progesteron utrzymuje ciążę przez około 3 miesiące, a po tym czasie rolę utrzymania ciąży przejmuje wykształcone łożysko. Jeżeli zaś nie doszło do zapłodnienia, gruczoł działa jedynie przez kilkanaście dni, aż tuż przed miesiączką poziom progesteronu spada.
Poznaj: 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Jak zmienia się poziom progesteronu w trakcie cyklu?

W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest bardzo niskie, to czas na mocne działanie estrogenów, które przygotowują błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie progesteronu zaczyna lekko rosnąć już przed owulacją, a swój szczyt osiąga mniej więcej tydzień po owulacji. Dzięki intensywnemu wydzielaniu się tego hormonu możliwe jest wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Hormon ten jest związany z regulacją temperatury ciała w organizmie, dzięki czemu mierząc temperaturę codziennie rano wiemy, kiedy owulacja już miała miejsce i możliwy jest stosunek bez zabezpieczenia.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz

Kiedy można podejrzewać niedobór progesteronu?

- „Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację bądź używa komputerów cyklu, np. Lady-Comp, to z pewnością zauważy skróconą fazę lutealną albo nieprawidłowy wzrost temperatury” - mówi ekspertka. „To są takie oczywiste symptomy, których niestety nie sposób rozpoznać przy stosowaniu innej antykoncepcji. Zdarza się, że niedobór progesteronu jest związany z występowaniem plamień, wtedy to kierując się do odpowiedniego lekarza, możemy uzyskać właściwą diagnozę”.

Kiedy i jak badać poziom progesteronu?

Nie jest to takie proste, ponieważ progesteron ma niestabilny poziom w ciągu doby – jest wydzielany w sposób pulsacyjny, jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia. Jedno badanie nie jest zatem w stanie dać miarodajnych wyników. - „Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Zalecane jest, aby badania były wykonane w ciągu 3 dni z rzędu, aby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety.” - twierdzi Aleksandra Demiańczyk. Dobrze jest także sprawdzić poziom hormonu w dwóch kolejnych cyklach.

Oblicz swoje dni płodne.

Poziom progesteronu - normy

  • 1-28 ng/ml - po owulacji
  • 9-47 ng/ml - do 12. tygodnia ciąży
  • 17-146 ng/ml - 12.-28. tydzień ciąży
  • 55-200 ng/ml - powyżej 28. tygodnia ciąży
Zobacz także: Progesteron – hormon odpowiedzialny za zapłodnienie

Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Kasia
Kasia | 2016-12-29 23:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja robiłam badania 7 dc i wyglądają nastepujano progesteronu 2,75
Faza follikularna 0,2-1,3
Faza lutealna 1,0-4,5
Po menopauzie 0,2-0,9 proszę o odpowiedź

Odpowiedz

tina
tina | 2016-09-30 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój wynik to 31ng/ mln w 21 dniu cyklu co oznacza

Odpowiedz

Tosia
Tosia | 2016-09-26 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli mój progesteron w 22dc wyszedł 22.05ng/ml to oznacza że jestem w ciąży i doszło do zapłodnienia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karola
Karola | Tosia | 2016-10-11 16:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie to normslna norma nie jest to ciaxa to faza po owulacji

Odpowiedz

Renia
Renia | 2015-01-23 00:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

próbowałam tego kremu progestelli na poczatku słabo tolerowałam ale teraz jest okej. troche kaprysnie reaguje na poczatku na nowe hormony.

Odpowiedz

Martyna
Martyna | 2015-01-11 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niedobór progesteronu był dla mnie sporym kłopotem. Problemy z zajściem w ciąże. Kilka lat leczenia u najlepszego ginekologa w Krakowie, leki przyjmowane garściami. W końcu wątroba powiedziała dość. Ostatnio na rynku pojawił się preparat zawierający naturalny progesteron. Progestella jest w postaci kremu, a więc jak dla mnie rewelacja. Żałuję, że kilka lat temu kiedy podejmowałam leczenie nie było go na rynku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Martyna | 2015-09-10 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moge wiedziec do jakiego lekarza chodziłas w Krakowie?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?