Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Progesteron w ciąży - czy twój wynik mieści się w normie?

| aktualizacja: 20.11.2017 | 12

Za co odpowiada progesteron? Dlaczego jego niedobór uniemożliwia zajście w ciążę? Kiedy i jak zmierzyć poziom progesteronu? Poznaj bliżej wyjątkowy hormon, który jest wielkim sprzymierzeńcem wszystkich przyszłych mam.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(17)
progesteron-jaka-jest-norma-wyniki
fot. Fotolia

Progesteron (dawniej luteina) to hormon ciałka żółtego, który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu kobiety. Najważniejszy hormon wydzielany przez jajniki. W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się przewidywalnie i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja.  To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia.

Jak działa progesteron w ciąży?

Progesteron w ciąży odpowiada za utrzymanie ciąży i jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój. Chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal dwukrotnie, tuż przed samym porodem spada - to sygnał dla macicy, by dzięki silniejszym skurczom rozpoczęła się akcja porodowa.

Niedobór progesteronu w ciąży niebezpieczny

Dlaczego niedobór progesteronu w ciąży jest niebezpieczny? Jeśli jego poziom jest niski – śluzówka macicy jest zbyt cienka i za słabo ukrwiona, a zarodek nie może się prawidłowo rozwijać. Często dochodzi wówczas do plamień, ciężarną może pobolewać dół brzucha, mogą pojawić się skurcze macicy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza – najczęściej lekarze zalecają wówczas przyjmować progesteron w tabletkach (np. Luteina, Duphaston) oraz dużo wypoczywać.
 

Uwaga! Palenie tytoniu może obniżać poziom progesteronu! Niebezpieczne związki wdychane przez palące kobiety zaburzają funkcjonowanie łożyska -  a to ma wpływ na poziom progesteronu we krwi.


Poziom progesteronu w ciąży - normy

  • 1-28 ng/ml - po owulacji
  • 9-47 ng/ml - do 12. tygodnia ciąży
  • 17-146 ng/ml - 12.-28. tydzień ciąży
  • 55-200 ng/ml - powyżej 28. tygodnia ciąży
 
Uwaga! W wynikach badań laboratoria stosują różne jednostki np. ng/ml lub nmol/l. Wartość podaną w nmol/l mnoży się przez 0,314 i otrzymuje się stężenie w jednostkach ng/ml. Przelicznik: 1 ng/mL = 0,314465 nmol/L.

„Progesteron jest odpowiedzialny za utrzymanie się ciąży do momentu wytworzenia się łożyska” - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog. - „Dlatego właśnie niedobór progesteronu uniemożliwia zajście w ciążę”. Jeżeli doszło do zapłodnienia, to progesteron utrzymuje ciążę przez około 3 miesiące, a po tym czasie rolę utrzymania ciąży przejmuje wykształcone łożysko. Jeżeli zaś nie doszło do zapłodnienia, gruczoł działa jedynie przez kilkanaście dni, aż tuż przed miesiączką poziom progesteronu spada.

Poznaj: 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Jak zmienia się poziom progesteronu w trakcie cyklu?

W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest bardzo niskie, to czas na mocne działanie estrogenów, które przygotowują błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie progesteronu zaczyna lekko rosnąć już przed owulacją, a swój szczyt osiąga mniej więcej tydzień po owulacji. Dzięki intensywnemu wydzielaniu się tego hormonu możliwe jest wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Progesteron jest związany z regulacją temperatury ciała w organizmie, dzięki czemu mierząc temperaturę codziennie rano wiemy, kiedy owulacja już miała miejsce i możliwy jest stosunek bez zabezpieczenia.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz

Kiedy można podejrzewać niedobór progesteronu?

- „Jeżeli kobieta stosuje samoobserwację bądź używa komputerów cyklu, (np. Lady-Comp), to z pewnością zauważy skróconą fazę lutealną albo nieprawidłowy wzrost temperatury” - mówi ekspertka. „To są takie oczywiste symptomy, których niestety nie sposób rozpoznać przy stosowaniu innej antykoncepcji. Zdarza się, że niedobór progesteronu jest związany z występowaniem plamień, wtedy to kierując się do odpowiedniego lekarza, możemy uzyskać właściwą diagnozę”.

Kiedy i jak badać poziom progesteronu?

Nie jest to takie proste, ponieważ progesteron ma niestabilny poziom w ciągu doby – jest wydzielany w sposób pulsacyjny, jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu dnia. Jedno badanie nie jest zatem w stanie dać miarodajnych wyników. - „Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Zalecane jest, aby badania były wykonane w ciągu 3 dni z rzędu, aby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety.” - twierdzi Aleksandra Demiańczyk. Dobrze jest także sprawdzić poziom hormonu w dwóch kolejnych cyklach.

Oblicz swoje dni płodne.

Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Przeczytaj także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

Kasia
Kasia | 2016-12-29 23:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja robiłam badania 7 dc i wyglądają nastepujano progesteronu 2,75
Faza follikularna 0,2-1,3
Faza lutealna 1,0-4,5
Po menopauzie 0,2-0,9 proszę o odpowiedź

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agnieszka
Agnieszka | Kasia | 2017-03-03 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zdaje się, że 7.dc to faza folikularna zatem wygląda chyba na to, że 2,75 wykracza poza normę (0.2-1.3).

Odpowiedz

tina
tina | 2016-09-30 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój wynik to 31ng/ mln w 21 dniu cyklu co oznacza

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lisek
lisek | tina | 2017-04-28 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobry wynik- owulacja odbyła się

Odpowiedz

abc
abc | lisek | 2017-05-05 08:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam - doszło do owulacji.

Odpowiedz

Tosia
Tosia | 2016-09-26 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli mój progesteron w 22dc wyszedł 22.05ng/ml to oznacza że jestem w ciąży i doszło do zapłodnienia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karola
Karola | Tosia | 2016-10-11 16:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie to normslna norma nie jest to ciaxa to faza po owulacji

Odpowiedz

lis
lis | Tosia | 2017-04-28 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niestety nie

Odpowiedz

abc
abc | Tosia | 2017-05-05 08:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taki wynik wskazuje, że doszło do owulacji, oznacza prawidłową gospodarkę hormonalną w zakresie progesteronu.

Odpowiedz

Renia
Renia | 2015-01-23 00:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

próbowałam tego kremu progestelli na poczatku słabo tolerowałam ale teraz jest okej. troche kaprysnie reaguje na poczatku na nowe hormony.

Odpowiedz

Martyna
Martyna | 2015-01-11 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niedobór progesteronu był dla mnie sporym kłopotem. Problemy z zajściem w ciąże. Kilka lat leczenia u najlepszego ginekologa w Krakowie, leki przyjmowane garściami. W końcu wątroba powiedziała dość. Ostatnio na rynku pojawił się preparat zawierający naturalny progesteron. Progestella jest w postaci kremu, a więc jak dla mnie rewelacja. Żałuję, że kilka lat temu kiedy podejmowałam leczenie nie było go na rynku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Martyna | 2015-09-10 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moge wiedziec do jakiego lekarza chodziłas w Krakowie?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?