Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Prolaktyna - sprawdź normy, poznaj objawy kłopotów

| 10.10.2013, aktualizacja: 13.05.2016 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
kobieta
Prolaktyna nazywana jest mlecznym hormonem, bo sprawia, że dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi, a u kobiet po porodzie pojawia się pokarm. Jak rozpoznać niedobór albo zbyt wysoki poziom prolaktyny?

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Jej stężenie wzrasta podczas ciąży i karmienia piersią. Poziom tego hormonu podlega też wahaniom w ciągu doby. Najwyższy jest wczesnym rankiem, potem zaś się obniża. Poziom prolaktyny rośnie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, w drugiej z kolei spada.

Stężenie prolaktyny zmienia się także podczas codziennych czynności. Rośnie np. po zjedzeniu posiłku, gdy jesteś bardzo zmęczona oraz podczas uprawiania seksu.

Za wysoka prolaktyna - objawy i przyczyny

Zbyt wysoki poziom prolaktyny często jest przyczyną zaburzenia cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem miesiączki stają się coraz bardziej skąpe, aż mogą w ogóle zaniknąć. Zdarzają się cykle bezowulacyjne (stąd kłopoty z zajściem w ciążę). W dodatku na skórze pojawiają się wypryski i przybierasz na wadze, mimo że apetyt masz w normie. Ponieważ prolaktyna jest także hormonem stresu, może wywoływać złość, uczucie niepokoju i rozdrażnienie.

Inne objawy hiperprolaktynemii: Poziom prolaktyny rośnie na co dzień np. w wyniku stresu i zmęczenia. Jeśli jednak podwyższony poziom hormonu utrzymuje się przez dłuższy czas (i potwierdziłaś to badaniami krwi), możliwe są następujące przyczyny: Z kolei uporczywe bóle głowy czy zaburzenia widzenia towarzyszące wysokiemu poziomowi prolaktyny mogą być objawem gruczolaka (guza) przysadki.

Za niska prolaktyna - objawy i przyczyny

Zbyt niski poziom prolaktyny to przede wszystkim problem mam karmiących piersią - mogą one borykać się z niedostateczną ilością pokarmu. Przyczyną niedoboru prolaktyny czasem okazują się choroby nerek lub choroby tarczycy.

Poziom prolaktyny a wizyta u lekarza

Jeśli podejrzewasz, że twoje problemy mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny, zgłoś się do ginekologa, najlepiej endokrynologa. Specjalista skieruje cię na badania poziomu prolaktyny we krwi.

Nie ma jednej metody obniżania wysokiego poziomu prolaktyny. Najczęściej podaje się leki (np. Bromergon, Norprolac, Dostinex), które także działają na gruczolaka przysadki.

Jak odczytywać wyniki badania poziomu prolaktyny:

  • 5-25 ng/ml: stężenie w normie
  • powyżej 25 ng/ml: możesz mieć nieregularne okresy i cykle bezowulacyjne
  • powyżej 50 ng/ml: może dojść do zupełnego zatrzymania miesiączki
  • powyżej 100 ng/ml: bywa objawem guza przysadki mózgowej
Oblicz swoje dni płodne
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

AwewA93
AwewA93 | 2015-06-09 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. mój ginekolog przepisał mi badania do wykonania których wyniki przyszły TSH 2.120ulU/ml PROGESTERON 5,31ng/ml i PRL 31,2ng/ml robione były 18d.c . Moje pytanie brzmi czy wyniki są w normie ? Prosze o szybka odpowiedz Pozdrawiam

Odpowiedz

natalia
natalia | 2015-05-29 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żaneta ja tą herbatkę dostałam z poradni laktacyjnej i dopiero piję od tygodnia. Piłaś ją doraźnie czy przez cały okres karmienia piersią? Myślałam, że będzie łatwiej z tym karmieniem piersią. Jakoś tak ciach i już. A tu nie dość że te sutki całe obolałe były to jeszcze mało leciało.

Odpowiedz

Żaneta
Żaneta | 2015-05-22 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak to właśnie jest, że czasem sie starasz a tu się okazuje, że tej prolaktyny jest za mało i kolejny stres. Zamiast się skupić nad urokami macierzyństwa zaczyna se gonitwa po lekarzach. Ja się sama dałam wkręcić a trzeba było wierzyć we własną matczyną intuicję. Zwiększyć ilość karmień nocnych, częstotliwość przykładania do piersi i po prostu kontaktu z dzieckiem. Za dużo "dobrych rad" od najbliższych sprawiło, że straciłam wiarę w siebie. Na szczęście nie zwariowałam do końca i zmniejszyłam ilość odwiedzin i miała więcej czasu na poprawę laktacji. Nie powiem wspomagałam się herbatkami ziołowymi Lactosanu ale i zaczęłam więcej wypoczywać. Stopniowo laktacja się zwiększyła i może mój dom nie jest idealnie wysprzątany ale za to ja jestem szczęśliwa.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?