Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Promieniotwórczy jod nad Polską! Podawać dzieciom płyn Lugola?

| aktualizacja: 28.02.2017 | 10

W ostatnich dniach pojawiają się informacje o wykryciu promieniotwórczego jodu nad Polską. Czy trzeba (i można!) podawać dzieciom płyn Lugola?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Dziecko w maseczce
fot. Fotolia
Promieniotwórczy jod-131 wykryto w kilku krajach Europy - poinformował o tym Francuski Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Atomowego. Jod-131 wykryto między innymi w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Skandynawii. Najwyższe stężenia w styczniu 2017 r. były notowane w Polsce. 

Skąd promieniotwórczy jod

Skąd się wziął promieniotwórczy jod-131 nad Europą – tego nie wiadomo. Nie ma jednak mowy o powtórce z Czarnobyla – uspokajają eksperci. Nie doszło do żadnej katastrofy w elektrowni atomowej, gdyż stwierdzone stężenia promieniotwórczego jodu są na to zbyt niskie. 
Ponieważ jednak najwyższe stężenia promieniotwórczego jodu odnotowano w Polsce, to prawdopodobnie źródło promieniowania znajduje się w którymś z krajów Europy Wschodniej. 

Czy jod 131 jest niebezpieczny

Jod-131 to jeden z promieniotwórczych izotopów jodu. Jego duże ilości znalazły się w powietrzu po katastrofie w Czarnobylu. Może powodować raka tarczycy.
Jednak eksperci z Narodowego Instytutu Badań Jądrowych w Otwocku podkreślają, że obecnie notowane stężenia radioaktywnego jodu są bardzo niskie, wręcz śladowe, i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Także dla zdrowia dzieci.

Czy podawać dzieciom płyn Lugola

Płyn Lugola to wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu. Podawano go po katastrofie w Czarnobylu profilaktycznie. Celem było to, żeby organizm był tak mocno nasycony jodem (obojętnym dla zdrowia), żeby nie wchłaniał promieniotwórczego jodu, który znalazł się w atmosferze.
Jednak przyjmowanie jodu w dużych ilościach (nawet obojętnego jak w płynie Lugola) nie jest obojętne dla zdrowia. Po latach osoby, które zadecydowały o podawaniu po katastrofie w Czarnobylu płynu Lugola uznały, że było to niepotrzebne. Tym bardziej teraz, gdy stężenie jodu-131 jest znacznie niższe, nie tylko nie trzeba, ale nawet nie wolno podawać dzieciom płynu Lugola.

Czytaj też: Płyn Lugola szkodzi
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

Tyhtipplohubggfvbvrqw
Tyhtipplohubggfvbvrqw | 2017-02-24 19:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodaj komentarzHj

Odpowiedz

M
M | 2017-02-24 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wątpię że te jod idzie ze wschodu skoro była awaria elektrowni ale we Francji, dlaczego od razu muszą sugerować że to wschód? wiatr mógł przywiać właśnie z zachodu promieniotwórcze opary....

Odpowiedz

milila
milila | 2017-02-24 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie potrzeba promieniotwórczego jodu...człowiek wykończy się jedząc dostępną wędlinę, warzywa czy owoce....w tym to dopiero jest tablica Mendelejewa....

Odpowiedz

basik
basik | 2017-02-24 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale się autorka tekstu zakręciła w wypisywanych przez siebie sensacjach- jod obojętny dla zdrowia który jednak nie jest obojętny dla zdrowia...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Autorka
Autorka | basik | 2017-03-01 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wyjaśniam: Podaje się jod obojętny dla zdrowia (płyn Lugola), by tarczyca nie wchłaniała jodu promieniotwórczego. Chodzi o ZABLOKOWANIE wchłanienia jodu promieniotwórczego. A więc organizm musi jodu obojętnego DOSTAĆ WIĘCEJ niż potrzebuje. A nic, co podaje się z zewnątrz nie jest obojętne dla zdrowia. Nawet witamina C.

Odpowiedz

Możesza
Możesza | 2017-02-23 23:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oj tam !!! Jod i jego promieniowanie to pikuś w porównaniu z tym, co znajduje się w szczepionkach... sama prowadzę badania. Ale nie wszystkie szczepionki są bee...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

piti
piti | Możesza | 2017-02-24 10:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mogę prosić więcej informacji z Pani badań?

Odpowiedz

Iki
Iki | Możesza | 2017-02-24 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To ciekawe. Napisze Pani coś więcej o tych badaniach?

Odpowiedz

KEJT
KEJT | Możesza | 2017-02-24 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A JAKIE SĄ BEE? POWIEDZ... MAMY DZIECI CHCEMY WIEDZIC

Odpowiedz

Atka5a
Atka5a | Możesza | 2017-09-06 17:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Możesza, proszę o kontakt na 3kroliczki@gmail.com

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?