Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Co cię czeka przed porodem?

| 23.04.2007 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(20)
W ostatnich trzech miesiącach ciąży, czyli od 27. do 40. tygodnia, możesz czuć się jak maratończyk, który krok po kroku zbliża się do mety.
W ostatnim trymestrze ciąży zaczynasz czuć się ciężko. Do tego męczy cię zgaga, stale masz ochotę pójść do toalety. Jakby tego było mało – rumienisz się bez powodu, bo twój układ krążenia pracuje superintensywnie. Miewasz też kłopoty z koncentracją. To właśnie uroki bycia w końcowym etapie ciąży.

Dlaczego w ostatnim trymestrze muszę zwolnić tempo?

Nie dźwigaj, nie schylaj się i nie siedź zbyt długo w jednej pozycji, by uniknąć obrzęków i żylaków nóg. Dbaj też o kręgosłup! Jeśli będziesz musiała coś zrobić, stojąc, ugnij nogę w kolanie i postaw ją na niewielkim stołeczku. W ten sposób odciążysz plecy. Z tego samego powodu zapomnij o szpilkach (noś 2,5–4-centymetrowe obcasy). A gdy obrączka na palcu zrobi się za ciasna, to znak, że organizm zatrzymuje wodę. Powinnaś więcej pić (picie wody w ciąży jest bardzo ważne) i zrezygnować z obcisłych ubrań, by nie utrudniać obiegu krwi. Jeśli obrzęki potrwają dłużej niż 24 godziny, pojawią się także na rękach i twarzy, szybko skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw tzw. zatrucia ciążowego (gestozy). Musisz wtedy zmierzyć ciśnienie i wykonać analizę moczu, by sprawdzić, czy znajduje się w nim białko.

Co zmienia się w organizmie w ostatnim trymestrze?

Teraz nie martwisz się już tym, że twój brzuch nie rośnie. Mrowienie lub ucisk w okolicy miednicy to skutek przesuwania się dziecka ku dołowi. Pomiędzy 33. a 36. tygodniem zmieni pozycję, by łatwiej mu było przejść przez kanał rodny. W efekcie twój brzuch się obniży. Łatwiej ci będzie wówczas oddychać, poprawi się trawienie, ale może też pojawić się nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Jakby tego było mało, czasem poczujesz bóle miednicy. Za wiele dolegliwości odpowiadają hormony ciążowe. Winny jest temu hormon ciążowy zwany relaksyną. Pod jego wpływem i naciskiem wywieranym przez ciężar dziecka rozluźnia się spojenie łonowe, przygotowując do porodu.

Jakie objawy świadczą o tym, że zaczyna się poród?

Twój organizm przygotowuje się do porodu przez cały ostatni miesiąc ciąży. Mięsień macicy nieregularnie się kurczy (szczególnie wieczorami). Skurcze Braxtona-Hicksa, które już odczuwałaś, staną się teraz częste i zmienią w tzw. skurcze przepowiadające. Gdy zaczną powtarzać się regularnie lub występować częściej niż do tej pory, jedź do szpitala. Jeżeli nie będzie konieczności zatrzymania Cię na oddziale położniczym, wrócisz do domu. O tym, że zbliża się poród, będą świadczyć:
  • obniżenie się brzucha (przy pierwszej ciąży dochodzi do tego po 36. tygodniu i zazwyczaj oznacza, że do porodu zostały 2–3 tygodnie),
  • sporadyczne skurcze przepowiadające, które nie rozwierają jeszcze kanału szyjki macicy,
  • odejście czopu śluzowego, często podbarwionego krwią (dzieje się tak na kilka dni lub nawet godzin przed porodem),
  • ból w dole brzucha jak przy miesiączce,
  • ból w okolicy krzyżowej lub w pachwinach,
  • wymioty albo biegunka.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

kicia
kicia | 2014-05-14 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w sondzie brakuje jednej odpowiedzi która pasuje do mnie. Tak boję się bo będę miała cesarskie cięcie. Wolę rodzić naturalnie ale nie mogę. :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Asia
Asia | kicia | 2014-08-17 16:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdybys rodziła kiedyś naturalnie nie plotlabys takich bzdur.

Odpowiedz

Ola
Ola | 2008-11-26 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli boli cie w ciąży brzuch to zdejmi bluzkę i popros meza o masaż gołego brzucha

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?