Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Położna obala najczęstsze przesądy ciążowe

| aktualizacja: 10.11.2017 | 8

Kobieta w ciąży nie może farbować włosów, malować paznokci, kąpać się w wannie, przechodzić pod sznurkiem... Z najczęstszymi mitami ciążowymi rozprawia się Halina Biedroń, położna i ekspert kampanii "Położna na medal".

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Przesądy w ciąży - kobieta w ciąży zakazy
fot. Fotolia
Ciążowych mitów jest bardzo wiele. Praktycznie styka się z nimi każda przyszła mama. Słyszy je od swoich najbliższych, styka się z nimi w internecie. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że wszystkie zasłyszane "rewelacje" warto skonsultować ze swoim lekarzem lub położną. Zobacz, co na temat tych najczęściej powtarzanych przesądów uważa położna na medal, czyli Halina Biedroń. 

Kobiecie w ciąży nie wolno pracować przy komputerze – MIT

Halina Biedroń: Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze, ale... z umiarem. Prawo pracy określa nawet ramy czasowe – do 4 godzin dziennie.
Co prawda nie udowodniono dotąd, że promieniowanie monitorów może źle wpływać na ciążę, warto jednak pamiętać o tym, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup. Dlatego rozsądne przyszłe mamy powinny robić częste przerwy w czasie pracy przy komputerze, wstawać od biurka, robiąc krótkie spacery.

Zobacz także: Pracownica w ciąży – jakie przysługują jej uprawnienia?

Kobiecie w ciąży nie wolno farbować włosów, bo może to zaszkodzić dziecku – MIT 

Halina Biedroń: Farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. W końcu farba wnika we włosy, a nie w skórę głowy. Współczesne farby, w odróżnieniu od tych sprzed kilkunastu lat, nie mają dużych ilości intensywnie działających składników. Są naturalne. 
Lepiej jednak farbować włosy u fryzjera niż samodzielnie. Chodzi o to, by uniknąć przy farbowaniu gwałtownych ruchów czy skłonów. Swoim pacjentkom rekomenduję farbowanie włosów od II trymestru, wtedy organy dziecka są już ukształtowane.

Kobiecie w ciąży nie wolno bawić się z psami, bo może zarazić się chorobami odzwierzęcymi - MIT

Halina Biedroń: Jeżeli mamy kontakt z psem, który jest zaszczepiony, odrobaczony i czysty, nie ma przeciwwskazań, by go pogłaskać czy pobawić się z nim. Ważne, żeby po zabawie umyć ręce (ale to dotyczy wszystkich, nie tylko kobiet w ciąży). Kobiety w ciąży powinny jednak unikać kontaktu z bezpańskimi psami, m.in. z powodu zwiększonego ryzyka zachorowania na wściekliznę.

Kobieta w ciąży nie powinna kąpać się wannie – MIT 

Halina Biedroń: Przyszłe mamy mogą kąpać się w wannie. Ważne, by pamiętały o temperaturze wody – nie powinna przekraczać 36 stopni. Zbyt gorąca woda wpływa na pobudzenie krążenia krwi, czego efektem może być poronienie albo przedwczesny poród. Dobrze przygotowana kąpiel w wannie może ciężarną zrelaksować.

Kobieta w ciąży nie powinna zapinać pasów w samochodzie – MIT

Halina Biedroń: Zapinanie pasów w samochodzie jest całkowicie bezpieczne i wskazane. To, o czym warto pamiętać to umieszczenie pasa pod brzuchem. W przypadku ciężarnej, pas w samochodzie chroni dwa życia, nie jedno.

Kobieta w ciąży nie powinna przechodzić pod... sznurkiem – MIT 

Halina Biedroń: To jeden z najczęściej słyszanych ludowych zabobonów. Powtarzają go zazwyczaj babcie, twierdząc, że przejście pod sznurkiem, np. do wieszania prania, będzie skutkować okręceniem dziecka pępowiną. Moja rada, jeśli babcia patrzy (dla jej dobrego samopoczucia)... nie przechodźcie pod sznurkiem. W innym przypadku nie zwracajcie dla niego uwagi. 

Kobieta w ciąży nie może malować paznokci – MIT 

Halina Biedroń: Bez obaw przyszłe mamy mogą dbać o swoje paznokcie, nakładając na nie lakier. Płytki paznokci są bardzo ściśle usadowione i nie pozwalają, aby lakier przedostawał się do organizmu ciężarnej.

Warto przeczytać: Czy do porodu malować paznokcie, iść do fryzjera i kupować koszulę?

Kobiety w ciąży nie powinny ćwiczyć – MIT 

Halina Biedroń: Wręcz przeciwnie. Ciąża to czas, kiedy warto szczególnie dbać o dobrą kondycję fizyczną. Oczywiście, trzeba to robić z głową. To znaczy, dobierać odpowiednie ćwiczenia do każdego trymestru ciąży i kondycji przyszłej mamy. Pamiętamy o tym, żeby unikać gwałtownych ćwiczeń, podskoków i raptownych wymachów rękami.

Kobiety w ciąży nie powinny chodzić na basen – MIT

Halina Biedroń: Przeciwnie. Szczerze polecam przyszłym matkom pływanie i ćwiczenia wykonywane w wodzie. Pozwalają się one zrelaksować, odciążają kręgosłup i poprawiają ogólną kondycję. Warto wybierać baseny z wodą ozonowaną.

Kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje – MIT 

Halina Biedroń: To chyba najczęściej powtarzany mit. Pamiętajmy. W ciąży jemy nie za dwoje, ale dla dwojga. Ciężarna powinna unikać objadania, które grozi zbyt gwałtownym przybieraniem na wadze. Zamiast na ilość przyszłe matki powinny zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów i eliminowanie pokarmów, które nie są w ciąży rekomendowane, a niekiedy wręcz zakazane.

Warto zobaczyć: seria "Pogromcy mitów... ciążowych"

Materiał powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Położna na medal"

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Ya
Ya | 2017-11-11 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Już nie ma w kodeksie pracy przepisu że przy komputerze ciężarna pracuje do 4godzin przepisy się zmieniły stare info

Odpowiedz

ola
ola | 2016-04-29 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie nie ma co popadać w paranoje, do pewnych rzeczy trzeba podchodzić z dystansem:) ja jestem w 30 tygodniu w ciąży i również maluję paznokcie i to lakierami hybrydowymi makear, włosy też farbowałam ale jednak delikatnymi farbami bez amoniaku

Odpowiedz

agata
agata | 2016-04-17 22:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ah że ludzie jeszcze wierzą w te przesądy... A malowałam włosy i paznokcie i to lakierami hybrydowymi i jakoś urodziłam zdrowe dziecko :)

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-02-09 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdy byłam w ciąży mówiono mi żeby nie nosić nic na szyi bo dziecko będzie owinięte pępowina . Nosiłam centymetr bo jestem krawcowa . Syn był owinięty pępowina dwa razy . Więc nie jestem do końca przekonana ,ze to tylko przesady ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lelo
lelo | Kasia | 2016-07-28 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boże, jak można wierzyć, ze coś na szyi magicznie okręca dziecko pępowiną... Jest 21 wiek,a ludzie wierzą w zabobony jak w średniowieczu.

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | Kasia | 2017-11-11 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nie nosiłam nic i też był owiniety 2 razy, nie można się tym sugerować.

Odpowiedz

Mirabelka
Mirabelka | 2015-11-20 18:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jak wygląda sprawa z karmieniem piersią starszego dzieciaczka ? Mój ma 13m-cy ale tak intensywnie karmię, że nie zdążyłam dostać okresu od porodu, ale zdążyła się napatoczyć owulacja...tak więc... jestem w 1 trymestrze, ale synuś raczej nie wyobraża sobie świata bez piersi. Starsze dziecko karmiłam do 1,5r i synka też tak chcę. Tylko pytanie czy to fizjologicznie rozsądne... ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ya
Ya | Mirabelka | 2017-11-11 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Można karmić w ciąży nie ma ku temu przeciwskazań

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?