Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dzieci szczepione szczepionkami niedopuszczonymi do obrotu?!

| 24.11.2016, aktualizacja: 28.11.2016 | 9

Ministerstwo Zdrowia wybrało do bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom szczepionkę, która nie jest dopuszczona do obrotu na terenie UE. Czy ministerstwo naraża zdrowie dzieci? Jak to było z tym przetargami i szczepionkami?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
szczepienia
fot. Fotolia
Jak już pisaliśmy, wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. będą bezpłatnie i obowiązkowo szczepione szczepionką przeciw pneumokokom. Skoro szczepienie będzie obowiązkowe, tym bardziej można zrozumieć rodziców, którzy boją się, czy szczepionka jest na 100 proc. bezpieczna.
Czytaj też: To już pewne... szczepionki bezpłatne od 2017 r.
 

Przetarg na szczepionki, czyli... klęska żywiołowa

Decyzja o wprowadzeniu szczepionki do obowiązkowego kalendarza zapadła w ostatniej chwili: minister zadecydował o tym pod koniec października 2016 r. Niemal natychmiast ogłoszono przetarg na szczepionki.
Przetarg przeprowadzono w trybie nadzwyczajnym, ponieważ szczepionki musiały zostać zakupione do końca 2016 r. Jednym z warunków stawianym firmom było to, że producent dostarczy wszystkie szczepionki na 2017 rok do 20 grudnia 2016 roku. To 1,2 mln szczepionek!
Jest 2 producentów szczepionek przeciw pneumokokom: GSK i Pfizer. GSK, stwierdzając, że nie będzie w stanie dostarczyć wymaganej ilości preparatów do 20 grudnia 2016 r. pochodzących z fabryk europejskich, zadał pytanie, czy - skoro przetarg odbywa się w trybie pilnym - można skorzystać prawa stosowanego w przypadku "klęski żywiołowej bądź innego zagrożenia życia lub zdrowia" i czy może dostarczyć szczepionki bez polskich opakowań i niedopuszczone do obrotu w UE.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że tak.
Druga z firm zadała pytanie, czy taka zgoda rzeczywiście powinna być, skoro klęska żywiołowa to według prawa "katastrofa naturalna bądź awaria techniczna o wielkich rozmiarach", a w tej chwili w Polsce jej nie ma. Ministerstwo stwierdziło, że zdania nie zmieni.
 

A czym różnią się te szczepionki

Na rynku są 2 preparaty przeciw pneumokokom, które można podać najmłodszym dzieciom. Szczepionka produkowana przez GSK jest skierowana przeciw 10 serotypom pneumokoków, szczepionka produkowana przez firmę Pfizer – przeciw 13 serotypom.
Zobacz, czym 2 szczepionki przeciw pneumokokom różnią się od siebie
 

Co decydowało o wyniku przetargu

W rezultacie do przetargu stanęły obydwie firmy. Zapewniły, że dostarczą do 16 grudnia 2016 r. 1,2 mln dawki szczepionek.
Oferta znacznie różniła się ceną. GSK (producent szczepionki 10-walentnej) zaproponował cenę o o ok. 40 proc. niższą niż Pfizer, producent szczepionki 13-walentej.
Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że obydwie szczepionki mają "zbliżoną jakość i jednakowy profil bezpieczeństwa".
O wyniku przetargu decydowało:
  • w 60% – cena,
  • w 40% – jakość

Kto wygrał przetarg i dlaczego

Przetarg wygrała szczepionka 10-walentna firmy GSK.
Uzyskała 85,32 punktów na 100 możliwych, w tym:
  • za jakość: 25,32 (na 40 możliwych),
  • za cenę: 60 pkt (maksimum)
Konkurencyjna oferta firmy Pfizer szczepionki 13-walentnej otrzymała 82,48 punkty:
  • za jakość: 40 (maksimum),
  • za cenę: 42,48 punkty (na 60).
Odrzucona oferta była o ok. 40 proc. droższa. Za szczepionki Ministerstwo Zdrowia zapłaci niecałe 104 miliony złotych. To mniej niż szacowano.
Jak widać, o wyniku zadecydowała przede wszystkim cena.
 

Czy wybrana szczepionka jest bezpieczna?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że "wybrana szczepionka jest w pełni bezpieczna, skuteczna i będzie dobrze chroniła zdrowie dzieci podlegających obowiązkowym szczepieniom."
A producent jest zobowiązany do uzupełnienia każdego opakowania o ulotkę przetłumaczoną na język polski.

Czytaj też: Co na to Ministerstwo Zdrowia i GIS: czy szczepionki będą bezpieczne?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

lol
lol | 2016-11-27 09:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spokojnie przecież te szczepionki są dopuszczone do obrotu

Odpowiedz

Aga
Aga | 2016-11-26 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja pytam : kto będzie odpowiadał za ewentualne skutki uboczne szczepień? Lekarz? Producent? Pytam : co wchodzi w skład szczepionki? I chcę wiedzieć jak wyglądają poszczególne etapy produkcji tego specyfiku.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-11-25 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez sensu pośpiech. Skoro szczepienie obejmie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 to pierwsze szczepienie dziecka urodzonego w nowym roku dopiero w połowie lutego. A więc mieli jeszcze miesiąc zapasu. Ale jak zawsze chodzi o kasę

Odpowiedz

hmmm
hmmm | 2016-11-25 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To straszne, że ważniejszym wyznacznikiem wyboru szczpionki jest cena a nie jej jakość!!!!
I ten bezsens z pospiechem. Wiadomo przecież ze nie pójdą wszyscy się zaszepic od 2 stycznia. Po co taki pośpiech z terminem ich dostarczenia. Może żeby się ktoś czasem nie domyslil i nie zdążył czegoś się przyczepić??

Odpowiedz

ada
ada | 2016-11-25 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie rozumiem , skoro wycofana z obrotu w krajach Unii to jakim cudem znalazła się w Polsce? przeciez Polska jest w unii....ada

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | ada | 2016-11-25 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo Polska to także kraj ciemnoty(tak chyba uważa minister zdrowia) wycofane z UE trzeba gdzieś 'opchnac' bo zutylizowac te miliony??? Tak samo jak w przypadku szczepienia dziewczynek przeciwko nowotworowi szyjki macicy. W Japonii zrobiono badania -szczepionkę wycofano to gdzie by tu ja sprzedać... U nas ta szczepionka jest za darmo. Oczywiście przecież Polska bliski Wschód to nie Europa.. Polacy kupią wszystko. Teraz tylko trzeba kazać szczepić i biznes się kręci... Takie dobre te nasze władze....

Odpowiedz

Amelia
Amelia | 2016-11-25 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jak jest w innych krajach Europy? Z rozróżnieniem na kraje bogatsze Europy Zachodniej i podobne do nas (Czechy, Węgry itd). Szczepienia p/pneumokokom są tam refundowane w pełni przez państwo? A jeśli tak to jakimi preparatami szczepi się dzieci? Proszę o merytoryczne wyjaśnienie. Może to nie jest taki skandal jak to pisze jedna z Pań /Panów. Choć pośpiech nigdy nie jest dobry w takich sytuacjach i to też uważam za złe. Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona
Iwona | 2016-11-25 01:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super że jest szczepionka wierzę że jest dobra pewnie ze chciałoby się wszystko naj, naj. Ale dlaczego te szczepienia takie drogie?

Odpowiedz

Zuzka
Zuzka | 2016-11-24 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skandal! Po prostu skandal...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?