Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co zrobić, gdy do planowanej ciąży został miesiąc?

| aktualizacja: 28.04.2014 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, mężczyzna, starania o dziecko
Planujesz zajść w ciążę? Zakładamy, że przygotowania do niej nie zostawiłaś na ostatnią chwilę i że do wprowadzenia planu "ciąża" został ci tylko miesiąc. Sprawdź, co warto zrobić, gdy chcesz zajść w ciążę już w kolejnym cyklu.

Jeśli planujesz ciążę, daj sobie czas, najlepiej rok, zanim zaczniesz się o nią starać. Ten czas poświęć na przygotowania do ciąży: badania, zmianę przyzwyczajeń żywieniowych i stylu życia, systematyczne łykanie kwasu foliowego... To zalecenia lekarzy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój organizm jest gotowy do ciąży.

W kolejnym cyklu planujesz wprowadzić w życie plan "ciąża"? Oto, jak przygotować się do ciąży, by start był udany:

1. Miesiąc przed ciążą unikaj chemii

Co najmniej miesiąc przed ciążą! I to zarówno tej, z którą stykasz się w domu (np. środki czystości, preparaty owado- i gryzoniobójcze), w ogrodnictwie (opryski), jak i tej wykorzystywanej do produkcji lakierów oraz farb. Jeśli macie zamiar wyremontować mieszkanie, zostaw malowanie i odnawianie podłóg mężowi, a sama wyjedź na urlop.

2. Wylicz płodne dni

Przygotowania do ciąży zacznij od wyliczenia, kiedy wypadają ci płodne dni. Do owulacji (jajeczkowania) dochodzi ok. 14 dni przed końcem cyklu (liczysz od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli cykl trwa 28 dni, najbardziej płodne dni wypadają w jego połowie. Jeśli masz okres co 30 dni, możesz być płodna ok. 16. dnia cyklu. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz:
  • mierzyć sobie temperaturę – przed rozpoczęciem jajeczkowania wzrasta ona o 0,5–1,6 stopnia C;
  • obserwować wypływający z pochwy śluz – podczas dni płodnych jest on śliski, przejrzysty i rozciągliwy;
  • kupić w aptece test, który ułatwi ci określenie płodnych dni (tzw. test owulacyjny, np. Bobo Plan).
Uwaga! Niektóre kobiety czują, kiedy mają jajeczkowanie. Informuje je o tym ból w podbrzuszu (po jednej stronie – zależnie od tego, czy jajeczko uwalnia się z prawego, czy lewego jajnika).

ZOBACZ TEŻ: kalendarz dni płodnych

3. Tuż przed poczęciem... ciesz się seksem!

Nie koncentruj się na poczęciu. Jeśli zamiast odprężyć się i czerpać z seksu przyjemność, będziesz spięta i nastawiona wyłącznie na zajście w ciążę, możesz długo czekać na upragniony moment. Stres związany z planowaniem dziecka może sprawić, że owulacja się przesunie i o wiele trudniej będzie doprowadzić do zapłodnienia. Aby zajść w ciążę, warto się kochać nie tylko wtedy, kiedy podejrzewasz, że jesteś płodna, ale co dwa dni – tak, by stosunki wypadały również przed spodziewaną owulacją i po niej.

ZOBACZ TEŻ: w jakich pozycjach najłatwiej zajść w ciążę

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Monika
Monika | 2014-09-24 15:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi się udało kiedy celowaliśmy w owulację :) Byłam zdziwiona ale już za 1 razem. Wyznaczałam ją sobie Afrodytą na ślinę

Odpowiedz

Nesta
Nesta | 2014-01-28 16:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pod warunkiem, że ta dieta rzeczywiście jest dobrze zbilansowana. Choć staram się zdrowo jeść, nie mam pewności, czy dostarczam wszystkie potrzebne składniki. Ale zgadzam się, że witaminy z jedzenia są lepsze.

Odpowiedz

caprio
caprio | 2013-10-02 14:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Łykanie całego zestawu witaminowego przed ciążą to dla mnie za duże obciążanie organizmu, zwłaszcza ze większość witamin można uzupełnić dobrą dietą. Tylko kwas foliowy powinno się dodatkowo suplementować, ponieważ nie da się go uzupełnić samą żywnością.

Odpowiedz

linka
linka | 2013-08-20 23:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Preparaty witaminowe na pewno wzbogacają dietę naszych panów tym bardziej, że oni teraz rzadko kiedy jedzą regularnie i rzadko kiedy zdrowo – praca, praca, praca i stres..
Fertimen polecam - mój mąż brał go trzy miesiace, dodatkowo nawet go zmusiłam żeby odstawił papierosy, no i jesteśmy w cąży już drugi miesiąc .

Odpowiedz

linka
linka | 2013-08-20 23:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Preparaty witaminowe na pewno wzbogacają dietę naszych panów tym bardziej, że oni teraz rzadko kiedy jedzą regularnie i rzadko kiedy zdrowo – praca, praca, praca i stres..
Fertimen polecam - mój mąż brał go trzy miesiace, dodatkowo nawet go zmusiłam żeby odstawił papierosy, no i jesteśmy w cąży już drugi miesiąc .

Odpowiedz

Mika
Mika | 2010-11-02 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja bym jeszcze dodała, że tuż przed poczęciem warto jest łykać suplement diety z kwasem foliowym, żeby uzupełnić ewentualne niedobory. Ja akurat brałam Feminatal i szczerze go polecam, bo ma łatwo przyswajalną metafolinę w składzie no i niezbędne inne składniki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?