Babyonline.pl
 
 
Gry
«
11
»
« Powrót na stronę główną

Przygotowanie do przedszkola


Lekcja 11:

Jak nauczyć dziecko dobrego zachowania?

"Dziękuję", "Przepraszam", "Czy mogę …?" - twoje dziecko ma problem z używaniem słów grzecznościowych? Czas to zmienić, ponieważ dobre zachowanie to nauka, która przyda się na całe życie.
 • Świeć przykładem. Rodzice są najlepszym wzorem dla dziecka od najmłodszych lat, dlatego w waszym domu powinniście jak najczęściej używać słów grzecznościowych, żeby dziecko mogło się z nimi oswajać. Wyjaśnij dziecku, że są sytuacje, kiedy trzeba przeprosić, na przykład, jeśli sprawiło się komuś przykrość, albo coś źle zrobiło. Natomiast, jeśli czegoś chcemy, to o to prosimy i dziękujemy za to.
 • Stosuj "magiczne słowa". Możesz wytłumaczyć dziecku, że są pewne "magiczne słowa", jak: "Przepraszam", "Dziękuję", "Dzień dobry", "Do widzenia" i zachęcić je do używania ich. Pewne rzeczy nazwane w ciekawy sposób lepiej trafiają do wyobraźni dziecka i dziecko chętniej ich używa.
 • Naucz dziecko zasad savoir-vivre'u. Oprócz słów grzecznościowych warto nauczyć dziecko pewnych zasad savoir-vivre'u, które przydadzą się w różnych sytuacjach, zarówno w przedszkolu, jak i na placu zabaw oraz, gdy pójdziecie z wizytą do rodziny czy znajomych. Oto kilka z nich:
  - gdy siedzimy przy stole: nie mlaskamy, nie pijemy głośno, nie jemy rękami, tylko używamy sztućców i korzystamy z serwetki,
  - gdy jedziemy komunikacją miejską: nie rozmawiamy zbyt głośno, ustępujemy miejsca starszym osobom,
  - myjemy ręce zawsze po skorzystaniu z toalety oraz zawsze przed spożywaniem posiłków,
  - odnosimy się do siebie z szacunkiem, nikogo nie bijemy, nie popychamy i na nikogo nie krzyczymy,
  - po skończonej zabawie sprzątamy po sobie i odkładamy rzeczy na miejsce,
  - gdy ktoś do nas mówi, nie przerywamy mu, tylko czekamy na swoją kolej.
 • Chwal. Pamiętaj, żeby nie ignorować dobrych zachowań u dziecka, tylko je zauważać i doceniać.

Wypełnij razem z dzieckiem


Jak Ci minął dzień?
Jaka była pogoda?

Strefa dziecka: zagraj w grę


Zgadnij, które koło pasuje do danego pojazdu. Gdy będziemy już wiedzieć, które będzie najlepsze, powinniśmy najechać na nie myszką i kliknąć. Prosta gra dla dzieci rozwija analizę i syntezę wzrokową. Poza tym poszerza również wiedzę malucha na temat historii środków transportu.
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?