Babyonline.pl
 
 
Gry
«
16
»
« Powrót na stronę główną

Przygotowanie do przedszkola


Lekcja 16:

Jak nauczyć dziecko dyscypliny?

Twoje dziecko nie zawsze słucha i wykonuje polecenia w domu i obawiasz się, że w przedszkolu będzie jeszcze gorzej? Nie martw się, tylko już teraz wspólnie popracujcie nad nauką dyscypliny.
  • Wytłumacz dziecku, dlaczego trzeba słuchać innych. Musisz wytłumaczyć dziecku, że w przedszkolu nie ty, a inna osoba będzie wymagała od niego wykonania pewnych rzeczy i należy jej słuchać, ponieważ są rzeczy dozwolone i rzeczy zabronione. I właśnie taka osoba będzie czuwała nad jego bezpieczeństwem, gdy rodziców nie będzie w pobliżu.
  • Wyznaczaj granice. Jeśli do tej pory w twoim domu dziecko nie miało jasno wyznaczonych granic i pozwalałaś mu na wszystko, to naprawdę musicie się wspólnie postarać. Przecież nie chcesz zrzucać całej odpowiedzialności w nauce dyscypliny na panią z przedszkola.
  • Zwracaj się do dziecka w sposób uprzejmy, ale stanowczy. Prosząc dziecko o wykonanie jakiejś czynności lub zakazując mu czegoś, zwracaj się do niego w sposób uprzejmy. Dzięki temu wysyłasz dziecku komunikat, że chcesz dla niego dobrze i uczysz je zasad dobrego wychowania. Natomiast jeśli zakazujesz czegoś dziecku, używaj poważnego, nie żartobliwego tonu, żeby czuło ono powagę sytuacji. Inaczej możesz spotkać się ze zlekceważeniem i śmiechem ze strony dziecka.
  • Stosuj pochwały i nagrody. Gdy dziecko zrobi to, o co je poprosiłaś nie bój się pochwalić i nagradzać. To sprawdzony sposób na zachęcenie do prawidłowego zachowania.
  • Bądź konsekwentna w tym co robisz. Powtarzaj i tłumacz, dlaczego twoja prośba jest ważna i potrzebna. Bądź cierpliwa i nie ulegaj emocjom, żeby twoje słowa nie zamieniły się w krzyk.
  • Ucz poprzez zabawę. Jeśli masz problem z nauką dziecka dyscypliny, zamiast się denerwować zastosuj zabawę. Może właśnie taka forma trafi do twojego dziecka. Wydawaj polecenia udając, że jesteś jakimś zwierzątkiem lub ulubioną postacią z bajki. Możesz też w trakcie wykonywania przez dziecko nielubianej czynności śpiewać tematyczne piosenki, albo nazywać rekwizyty, których ma użyć do wykonania polecenia.

Wypełnij razem z dzieckiem


Jak Ci minął dzień?
Jaka była pogoda?

Strefa dziecka: zagraj w grę


Siądź za kierownicą i pokieruj autem tak, aby bezpiecznie dojechało do mety! Samochodem można sterować za pomocą strzałek. Zręcznościowa gra dla dzieci rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?