Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Przygotuj święconkę z dzieckiem

| aktualizacja: 15.02.2016 | 0

Co włożyć do świątecznego koszyczka? Jajka, chleb, wędlinę... Wiesz, co symbolizują i dlaczego koniecznie muszą znaleźć się w święconce?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
edipresse.swieconka (27).JPG
Uroczyste, wielkanocne śniadanie rozpoczyna zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem. Wcześniej święcimy potrawy w kościołach. To odpowiedni moment, by opowiedzieć dziecku o wielkanocnej tradycji. 

Pociechy uwielbiają pomagać rodzicom w przygotowaniach do świąt. Zaproponuj dziecku wspólne spakowanie koszyczka. Włóżcie do święconki wędlinę, sól, chleb... Wytłumacz maluchowi co symbolizują święcone potrawy.

To musi się znaleźć w święconce:


Wędlina - Zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim wyroby wieprzowe, np. kawałek szynki, kiełbasy.

Sól - Oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło.

Jajko - Jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkłada się jajka ugotowane na twardo. Najczęściej pomalowane.

Baranek - Oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.

Chleb - To pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność. Święci się zwykle kilka kromek chleba.

Pieprz - Zwykle święci się zmielony pieprz czarny – symbol gorzkich ziół. Posypujemy nim (i solą) jajko, którym dzielimy się w świąteczną niedzielę.

Ciasto - Pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek drożdżowej baby domowego wypieku.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?