Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wysoki puls w ciąży

| 24.04.2012 | 0

Czy przyspieszony puls w ciąży może być groźny dla mamy i dziecka? Dlaczego w ciąży serce bije szybciej? Odpowiada ginekolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
fot. Fotolia
Jestem w 28. tygodniu ciąży. U lekarza podczas mierzenia ciśnienia krwi okazało się, że mam dość wysokie tętno (80 uderzeń na minutę). Pani doktor uspokajała mnie, że nie powinnam się martwić, bo to często zdarza się przyszłym mamom. Zaleciła, żebym dużo odpoczywała i troszczyła się o siebie. Niestety, cały czas się denerwuję i od tego stresu mam wrażenie, że serce bije mi jeszcze szybciej. Czy nic mi nie grozi? Wioletta z Jeleniej Góry

Na pytanie o wysoki puls w ciąży odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik:

Serce przyszłej mamy może pracować szybciej. Częstość uderzeń na minutę wzrasta nawet powyżej 80 uderzeń (zwykle serce bije w ciąży ok. 10–20 proc. szybciej). Warto pamiętać, że prawidłowy puls wynosi 70-75 uderzeń/minutę.

Przyczyną takiego stanu jest wzrost objętości krwi, która krąży w krwioobiegu przyszłej mamy, a także większa ilość wody, którą organizm zatrzymuje. Nie bez znaczenia są też ciążowe hormony.

Zmiany w pracy serca widoczne mogą być już od około siódmego tygodnia ciąży. Najbardziej odczuwalne bywają zaś ok. 30. tygodnia. Zalecałabym zachowanie spokoju, wyciszenie się, bo pod wpływem stresu serce zaczyna pracować jeszcze szybciej.
Bożena Kowalska konsultacja: Bożena Kowalska
Adiunkt w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?