Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak wygląda wizyta dziecka u psychologa?

| aktualizacja: 28.08.2014 | 2

Psycholog dziecięcy nie rozwiąże wszystkich problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale może bardzo pomóc. Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa? I jak wygląda wizyta? Sprawdź!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko, dziewczynka, przedszkolak
Mama dwuletniej Ani zastanawia się, dlaczego jej córeczka nie może usiedzieć w miejscu i szybko się nudzi. Bartek nie radzi sobie z liczeniem, więc tata niepokoi się o jego umiejętności. Rodzice Kuby ciągle słyszą skargi na synka, że ten dokucza innym. Który rodzic nie martwi się zachowaniem swojego dziecka? Jeśli jednak mimo starań problem dziecka nie znika albo to my sami nie przestajemy o nim myśleć, to znak, że trzeba poszukać kogoś, kto nam pomoże.
Nie sądź, że pójście do psychologa jest jednoznaczne z przyznaniem się do porażki wychowawczej. Przeciwnie: oznacza, że w trosce o samopoczucie i zdrowie dziecka zrobisz wszystko, co dla niego najlepsze. A czasem najlepsza jest właśnie wizyta u psychologa. Oto co powinnaś o niej wiedzieć.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Nie każde złe zachowanie dziecka oznacza, że trzeba pójść z nim do psychologa. Są jednak sytuacje, w których lepiej zasięgnąć porady specjalisty.
  • Odczuwasz niepokój o rozwój czy zachowanie dziecka. Czujesz się bezradna, bo nie wiesz, czy sama poradzisz sobie z trudnościami wychowawczymi.
  • Wychowawczyni dziecka lub jego opiekunka (albo dziadkowie) zwracają ci uwagę na pewne problemy dziecka. Mimo że sama ich nie dostrzegasz, koniecznie sprawdź, czy jednak nie dzieje się nic niepokojącego.
  • Wydaje Ci się, że twoje dziecko jest bardzo zdolne. Dzięki wizycie u specjalisty przekonasz się, czy masz rację, i będziesz mogła tak pokierować wychowaniem dziecka, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje umiejętności.
Czytaj też: Jak uzdolnione jest twoje dziecko – test

Co musisz zrobić przed wizytą u psychologa

Umawiając się na spotkanie, zapytaj, czy powinnaś przyjść sama, czy od razu z dzieckiem – niektórzy psychologowie na pierwszym spotkaniu chcą porozmawiać jedynie z rodzicem, inni również z dzieckiem.
  • Zrób notatki. Dzień przed wizytą zapisz sobie, jaki widzisz problem. Zastanów się, co w zachowaniu dziecka niepokoi cię najbardziej, a które cechy odbierasz pozytywnie. Takie zapiski są gwarancją, że nie zapomnisz o niczym ważnym.
  • Przypomnij sobie wydarzenia z życia dziecka. Takie jak pobyty w szpitalu, poważne choroby czy upadki, ale też pogrzeby, śluby w rodzinie. Czyli wszystko to, co w jakiś sposób odbiegało od normalnego trybu życia kilkulatka. Zastanów się też, kiedy zaobserwowałaś zmiany w zachowaniu dziecka.
  • Przyszykuj książeczkę zdrowia dziecka. Tu znajdują się zapiski o rozwoju dziecka w jego pierwszym roku życia, a także informacje z okresu ciąży. Potrzebuje ich psycholog.
Czytaj też: Rozwój czterolatka - 4 dowody, że przebiega prawidłowo

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego

Masz prawo się denerwować przed wizytą u psychologa. Rozmowa o problemach nigdy nie należy do łatwych. Przeczytaj, co czeka cię w gabinecie.
  • Rozmowa o problemie. Na początku psycholog poprosi cię o wyjaśnienie, z jakiego powodu zdecydowałaś się na konsultację.
  • Dziecko sam na sam z psychologiem. Po rozmowie psycholog zapewne poprosi cię, żebyś zostawiła go samego z dzieckiem. To potrzebne, bo dzieci często przy rodzicach nie mówią o wszystkim, co je dotyka, np. że nie lubią pani w przedszkolu. Jeśli dziecko nie będzie chciało zostać samo, psycholog umówi się na następną wizytę.
  • Rodzic u psychologa dziecięcego. Teraz ty zostaniesz poproszona do gabinetu, a dziecko będzie czekało na korytarzu (przyda się ktoś, kto się nim zaopiekuje). Psycholog może stwierdzić, że rozwój dziecka nie odbiega od normy i to, co tobie wydaje się problematycznym zachowaniem, jest charakterystyczne dla etapu rozwoju dziecka. Może jednak także potwierdzić twoje przypuszczenia. W tej sytuacji otrzymasz wskazówki postępowania z dzieckiem w domu, np. kiedy masz je chwalić, jak reagować na wybuchy gniewu. Jeśli będzie taka potrzeba, psycholog poprosi cię o zapisanie dziecka na zajęcia terapeutyczne.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kondika
Kondika | 2017-12-01 19:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, od jakiegoś czasu poszukuję skutecznego psychologa dla dziecka po rozwodzie rodziców na terenie Warszawy, niestety nikt z moich znajomych nigdy nie korzystał z takich usług, dlatego nie są w stanie mi pomóc. Na chwilę obecną znalazłam Panią Dagnę Ślepowrońską z kolektywu Psychologgia.
Bardzo proszę o Wasze opinie na temat samego kolektywu Psychologgia oraz ewentualne Pani Dagny Ślepoworńskiej. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Waleryś
Waleryś | 2017-11-08 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

powinno być tak jak obiecane na każde dziecko z ograniczeniem dochodowym rodziców to jedyny sprawiedliwy rozdział.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?