Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

„To rodzic ma nauczyć, co wolno, czego nie wolno” – mówi psycholog [WIDEO]

| aktualizacja: 03.11.2017 | 7

Jeśli dziecko myśli, że może robić wszystko, co chce, to paradoksalnie wcale nie jest dzięki temu szczęśliwe. Przeciwnie nawet – tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
– Dopiero w XX wieku odkryliśmy, że dziecko to też człowiek – mówi dr psychologii, Aleksandra Piotrowska, ekspertka kampanii społecznej „Wspieramy Was od 1. dnia”. – Szczęście dziecka? Nikt o tym kiedyś nie myślał. Ono miało być zdyscyplinowane, grzeczne i posłuszne. Idealne dziecko to było takie, które nie widać i nie słychać. Teraz się to zupełnie zmieniło.

„Stawianie dziecka na piedestale, wcale mu nie służy”

– Kiedy przeniesiemy ten XIX-wieczny wzorzec idealnego dziecka w dzisiejsze czasy, to aż trudno uwierzyć, że to ten sam gatunek – mówi psycholog. – Proszę sobie wyobrazić dzisiejszego 2-latka, który nieruchomo, z zamkniętą buzią odsiaduje trwający 1,5 godziny obiad i wstaje od stołu, kiedy mu tatuś pozwoli. Dzisiaj to raczej tatuś czeka na pozwolenie dziecka: w wielu rodzinach nastąpiło zupełne odwrócenie sytuacji. 

Dr Piotrowska zastrzega jednak, że chociaż uważa, iż XIX-wieczny model wychowania był nieprawidłowy, to jednocześnie wcale nie opowiada się za modelem rodziny, w której wszystko podporządkowane jest dziecku. 

– Myślę, że stawianie dziecka na piedestale i podporządkowywanie dziecku wszystkiego, co się w rodzinie dzieje, wcale nie służy interesom dziecka. Bo sprzyja temu, że wychowamy, szeptem mówiąc, obrzydliwego bachorka, który będzie miał w przyszłości trudności z dogadaniem się z innymi ludźmi. A więc w gruncie rzeczy utrudnimy mu bycie szczęśliwym. 

Ekspertka tłumaczy, że to my, rodzice, musimy przekazać dziecku, co wolno, a czego nie wolno:
– Jeśli tego nie zrobimy, to dziecku będzie trudno mieć poczucie bezpieczeństwa. Będzie musiało odgadywać, czego ludzie chcą, a to zawsze będzie związane z ryzykiem, że będzie realizować zupełnie inne zachowania niż te, których inni od niego oczekują. 

Dr Piotrowska wyjaśnia, że oczekiwanie od dziecka, że np. będzie inaczej zachowywało się wobec starszych niż wobec rówieśników, nie jest żadną staroświecką pruderią, ale po prostu zasadami dobrego wychowania, o których dziś wiele dzieci nie ma pojęcia. 

Kampania edukacyjna „Wspieramy Was od 1. dnia” powstała z inicjatywy marki Emolium i jest skierowana do młodych rodziców. Jej celem jest wsparcie młodych mam i ojców w pierwszych latach po narodzinach dziecka. Udział w kampanii biorą m.in. Małgorzata Socha, dr Agata Grabowska, Kamil Nowak z bloga BlogOjciec.pl i Joanna Jaskółka, autorka bloga Matkatylkojedna.pl.

Zobacz także: 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

MagdaD
MagdaD | 2017-06-23 09:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hmm ok ja nie należę do matek które pozwalają dziecku na wszystko a mimo to, mój syn robi mi akcje w sklepach i nie tylko. Czy to oznacza, że jestem złą matką??? Moje dziecko ma bardzo trudny charakter i niestety prowadzę z nim ciągłą walkę. Nie jestem z tego zadowolona ale prośby, groźby nie działają. Czasami nie mam już siły i nie mam pomysłów. Tłumaczę, karzę jeśli trzeba. A ludzie mnie oceniają jako tą która pozwala dziecku na takie zachowanie. To w takim bądź razie mam go teraz bić na oczach innych bo normalne metody nie skutkują??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | MagdaD | 2017-06-23 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam tak samo, wszystko zależy od charakteru dziecka. Doszło do tego, że staram się nie chodzić z małą na zakupy, a wydaje mi się, że dosyć dobrze ją wychowujemy, nagradzamy i karamy gdy jest taka potrzeba

Odpowiedz

Jaga
Jaga | MagdaD | 2017-06-24 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po prostu nie radzisz sobie jako matka i nie szukaj tu usprawiedliwienia. Mój syn nie robił mi afer w sklepach bo wystarszylo moje spojrzenie, a byłam mamą na luzie, mój synek ma przede mna zwyczajnie respekt. Lata praktyki.

Odpowiedz

KarolinaWójt
KarolinaWójt | 2017-06-05 11:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście, że mu nie służy. A zasady dobrego wychowania? Często zapominają też o tym rodzice i później wychodzą takie perełki jak w reklamie "Piotra i Pawła" ... :/

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MOniczka
MOniczka | KarolinaWójt | 2017-06-05 15:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym bardzo chciała, żeby moje dzieci były jak te ostatniej pary rodziców- rozsądne i kochane. Mam wielką nadzieję, że uda mi się je tak wychować :)

Odpowiedz

jola
jola | 2017-05-27 21:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie i dlatego staram się przygotować do niego jak najlepiej... Wiadomo, wszystko wyjdzie dopiero podczas praktyki, ale jeśli macie do polecenia przydatne książki, stronki, parentingowe blogi w tej tematyce, to chętnie przygarnę linki i tytuły :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aldi5
aldi5 | jola | 2017-05-29 17:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja ci polecam ksiązki Juula i blog "mama ginekolog". Chociaż lubię też oglądać różne filmiki dotyczące wychowania np. na youtube :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?