Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy to psychoza poporodowa?

| aktualizacja: 31.03.2016 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
psychoza poporodowa, stres poporodowy
fot. Fotolia
Psychoza poporodowa? Stres poporodowy? A co to jest? Niemal każda kobieta słyszała o depresji poporodowej, tymczasem to niejedyne niebezpieczeństwo, jakie czyha na kobietę po urodzeniu dziecka.

Od depresji poporodowej o wiele bardziej groźna jest psychoza poporodowa, która czasami może być mylona z depresją, a także stres porodowy, prowadzący niekiedy nawet do trudnych zaburzeń!

Stres poporodowy

Jako choroba został rozpoznany niedawno. Na szczęście zdarza się bardzo rzadko – dotyka jedynie 1-2 mamy na 1000 rodzących.

Objawy. Charakterystyczne jest dla niego to, że zaczyna się już w trakcie porodu. Kobieta źle go znosi, może odczuwać ból nie do zniesienia (pamiętaj, że poród może boleć mniej), a potem długo przeżywa ten okres jako okropne chwile, w których się nie sprawdziła. Stany lękowe i bezsenność stopniowo się nasilają.

Leczenie. Podobnie jak w przypadku depresji, konieczna jest pomoc psychologa lub psychiatry.

Psychoza poporodowa

Równie rzadko występuje psychoza poporodowa. Najbliżsi – mąż i inni domownicy – bez trudu ją rozpoznają.

Objawy. Na ogół pojawia się w trzeciej dobie połogu, ale czasem dopiero po trzech tygodniach. Cierpiąca na nią kobieta jest pobudzona i często skarży się na bezsenność. W sposób obsesyjny obserwuje dziecko, doszukując się zaburzeń rozwojowych, podejrzewa choroby genetyczne (nawet jeśli te sugestie są zdecydowanie odrzucane przez lekarza). Bardzo trudno ją uspokoić, choroba stopniowo się nasila. Młoda mama czuje się zdezorientowana i zagubiona. Pojawia się nieuzasadniony strach, a czasem nawet urojenia i omamy.
Przyczyn psychozy lekarze upatrują w skłonnościach dziedzicznych. Ostatnio zaobserwowano także, że występuje częściej u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie (choć nadal są to sporadyczne przypadki).

Leczenie. Choroba wymaga interwencji psychiatry, a także dodatkowo terapii psychologicznej. Po wyleczeniu raczej nie zdarzają się nawroty.

W przypadkach wystąpienia obu schorzeń, wskazana jest nie tylko indywidualna terapia, ale też terapia małżeńska. Często bowiem bywa, że problemy wewnętrzne idą w parze z brakiem porozumienia współmałżonków.

Przeczytaj rozmowę o depresji poporodowej
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?