Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Objawy raka trzustki, leczenie i rokowania

| aktualizacja: 07.07.2017 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
trzustka, choroby trzustki, rak trzustki
fot. Fotolia
Rak trzustki to podstępny zabójca. Przez lata nie daje żadnych objawów, by dać o sobie znać, gdy jest już za późno na leczenie. Jak rozpoznać nowotwór trzustki?
Trzustka jest nie lubiana przez lekarzy onkologów ze względu na jej położenie i nie najlepsze towarzystwo. Organ ten z jednej strony jest zasłonięty kręgosłupem, z drugiej wątrobą i jelitami. Właśnie ze względu na to położenie, raka trzustki wykrywa się zazwyczaj przez przypadek (przy diagnostyce innych chorób). Trzustki nie otacza żadna torebka, więc komórki rakowe błyskawicznie przedostają się do krwiobiegu i naczyń chłonnych.

Badanie USG nie zawsze jest skuteczne, czasem potrzebne jest badanie tomografem komputerowym. Tyle, że w Polsce nie wykonuje się takich badań zbyt często (nie ma badań przesiewowych), dlatego śmiertelność z powodu nowotworu trzustki jest bardzo wysoka (aż 90%, przy 5000 zachorowań rocznie).

Jakie są objawy raka trzustki?

Objawy raka trzustki są niespecyficzne – występują w przebiegu różnych chorób. Zwykle pojawiają się, gdy trzustka zaczyna – dosłownie – naciskać na sąsiednie organy; gdy rak jest już bardzo zaawansowany (zwykle od czasu mutacji pierwszych komórek trzustki do czasu wykrycia mija około 12-17 lat; zwykle jest to okres bezobjawowy). W takich sytuacjach operacyjne metody leczenia raka są już najczęściej niemożliwe z powodu przerzutów do innych narządów, a radio- i chemioterapia nie dają dobrych rezultatów.
– Objawy zależą od tego, czy guz jest umiejscowiony w głowie, w trzonie czy w ogonie trzustki. Jeżeli w głowie, to będzie dawał żółtaczkę, jeśli w ogonie, to objawem może być cukrzyca – wyjaśnia prof. Edward Stanowski, chirurg onkolog.

Dolegliwości towarzyszące rakowi trzustki, to:
 • żółtaczka,
 • ból brzucha,
 • utrata masy ciała,
 • dolegliwości trawienne (wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty),
 • cukrzyca,
 • zlewne nocne poty,
 • zmiany skórne (rumieniowe lub zakażenia, np. pojawienie się półpaśca),
 • zmiany w przepuszczalności naczyń krwionośnych (m.in. obrzęki kończyn dolnych),
 • przewlekłe zmęczenie.
Dodatkowo mogą pojawić się zmiany w obrazie morfologii krwi obwodowej oraz zaburzenia w składzie jonów sodu, potasu i wapnia.
Niektóre z wymienionych objawów mogą również świadczyć o zapaleniu trzustki, dlatego pierwszym krokiem diagnostycznym jest zróżnicowanie tych chorób. Wczesne zdiagnozowanie raka nie jest łatwe, a szczególnie trudne w rozpoznaniu są objawy nowotworów u dzieci, ponieważ przypominają wiele chorób wieku dziecięcego.

Potwierdzenie diagnozy nowotworu trzustki

Wcześniejsze rozpoznanie raka trzustki pozwala na wycięcie trzustki (wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi, przylegającym do niej odcinkiem dwunastnicy, pęcherzykiem żółciowym i częścią żołądka) i uchronienie się przed wystąpieniem przerzutów.
Badaniem, które może wykryć zmiany nowotworowe w trzustce jest USG jamy brzusznej. Niestety nie zawsze te zmiany są widoczne w obrazie. Czasem trzeba wykonać badanie tomografem komputerowym. Jedynym, w stu procentach pewnym badaniem potwierdzającym tę chorobę jest biopsja trzustki.
Pomocne w diagnostyce raka trzustki są również badania laboratoryjne w kierunku cholestazy, czyli niewydolności żółciowej. Do cech cholestazy zaliczamy:
 • hiperbilirubinemię sprzężoną,
 • wzrost stężenia ALP i GGTP,
 • niedokrwistość,
 • hipoalbuminemię.
Markerem nowotworowym stosowanym w diagnostyce raka trzustki jest antygen towarzyszący nowotworom przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA). Jest on używany jako wskaźnik nowotworów złośliwych trzustki i dróg żółciowych. Norma tego wskaźnika dla dorosłego człowieka wnosi: 0-37 U/ml. Służy także do różnicowania przewlekłego zapalenia trzustki od raka trzustki – wtedy często przekracza wartości nawet 500 U/ml. CA 19-9 może nieznacznie wzrosnąć także w raku żołądka, jelita grubego i wątroby. Inne markery nowotworowe, które mogą wzrosnąć w raku trzustki to CEA – antygen karcinoembrionalny oraz AFP – alfafetoproteina (nieznaczne podwyższenie powyżej normy 20ng/ml, ale nie przekraczające 500ng/ml).

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Wandi
Wandi | 2016-05-19 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież przyczyną powstania raka może być również obciążenie genetyczne. Geny CDKN2A, BRCA1 i BRCA2 w dużym stopniu odpowiadają za rozwój nowotworu trzustki. Ostatnio zaczęłam interesować się tym tematem i widziałam że na zdrowegeny.pl badają właśnie te geny. Osobiście chciałabym wiedzieć czy mam mutację w tych genach, wtedy można zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu.

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2015-01-28 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niezwykle ważne jest sprawdzenie swoich predyspozycji do wystąpienia choroby. Udowodniono, że rak trzustki ma silne podłoże genetyczne i powiązany jest z mutacjami na obszarze 4 genów. Badanie takie można wykonać w monogen life lub innej placówce wykonującej tego typu badania. Określenie ryzyka jest fundamentem w podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?