Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Razem z mamą po porodzie

| aktualizacja: 09.08.2009 | 2

Kiedy tylko dziecko pojawi się na świecie, musi znaleźć się na brzuchu mamy i leżeć na nim przynajmniej godzinę. Wiesz dlaczego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
z?o??taczka 1481.jpg
Kiedy tylko dziecko pojawi się na świecie, musi znaleźć się na brzuchu mamy i leżeć na nim przynajmniej godzinę. Wiesz dlaczego.

Co czuje dziecko, które po trudach porodu pojawia się na świecie? Chłodne powietrze owiewa jego mokre ciałko, więc jest mu zimno. Musi nauczyć się samodzielnie oddychać, gdyż tlen nie dociera już do niego przez pępowinę. Jasne światło razi, odgłosy docierające ze świata są całkiem inne niż przytłumione dźwięki i rytmiczny odgłos bicia serca mamy, które słyszało, będąc w jej łonie... Zmysły noworodka nastawione są tylko na poznawanie mamy, jej ciała, źródła pokarmu, jej ciepła i zapachu. „Gdzie jest moja mama, niech mnie otuli, pocieszy, ukołysze...!”.

Noworodek na brzuchu mamy
Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie, jest przekonana, że nie powinno się zaburzać kontaktu między mamą a dzieckiem w pierwszych godzinach po przyjściu na świat. – Zaraz po porodzie kładę noworodka na brzuchu mamy, tak by jego buzia znajdowała się blisko brodawki. W takiej pozycji osuszam go ręcznikiem, a potem razem z tatą okrywamy dziecko pieluszkami. Między tymi czynnościami udaje mi się dokonać oceny w skali Apgar. Kontakt między mamą a dzieckiem jest w pełni satysfakcjonujący, jeśli nikt od razu nie zabiera noworodka, nie waży go, nie mierzy, nie odśluzowuje. Mogę wtedy wspólnie z rodzicami od samego początku obserwować zachowanie dziecka, a jeśli wykazuje gotowość do ssania, pomagam w przystawieniu do piersi. Podziwiam, co potrafi taki mały człowiek, jeśli tylko mu się nie przeszkadza. Takie postępowanie nie wymaga wielkiego trudu ze strony personelu medycznego, a daje dziecku tak wiele. Delikatne głaskanie, bicie serca mamy, jej łagodny głos uspokajają maluszka. Przytulony, ogrzany ciepłem jej ciała nabiera chęci do ssania i czasem nawet instynktownie pełznie w kierunku piersi. Może zacząć ssać lub lizać brodawkę. To ważna chwila dla rozbudzenia laktacji. Maleństwo zyskuje cenną rzecz – w nieznanym świecie może poczuć się bezpieczne.

Nie bój się, że na noworodka przejdą bakterie
Skóra dziecka jest gładka, śliska, cała pokryta mazią płodową, ale... niemal sterylna. Natomiast ciało mamy jest ciepłe i choć spocone oraz wilgotne, zapewnia nowo narodzonemu doskonałą ochronę przed środowiskiem zewnętrznym. Wiele badań wskazuje na to, że jeśli maluszek zostanie położony na brzuchu mamy, przekaże mu ona swoje bakterie, które zasiedlą jego układ oddechowy i przewód pokarmowy. To one oraz wyssana z piersi siara staną się najlepszym sposobem ochrony przed bakteriami szpitalnymi, które mogą okazać się dla dziecka groźne. W niektórych szpitalach na brzuchu mamy kładzie się pieluszkę. To błąd, jeśli tak się stanie w Twoim przypadku, delikatnie odsuń ją na bok.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kasia
Kasia | 2010-11-03 18:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rodzilam synka w UK, od razu po porodzie polozne polozyly mi go na brzuch, byla to jedna z najpiekniejszych chwil w moim zyciu.
Dla takich chwil warto zyc !!

Odpowiedz

mamazuzi
mamazuzi | 2010-10-29 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hmmm...żeby tak się rzeczywiście działo...ja swoje dziecko zobaczyłam w "locie". Położna pokazała mi córeczkę, zdążyłam tylko dotknąć jej policzka i od razu zabrano ją na badania. Mój mąż i siostra mieli to szczęście, że towarzyszyli małej. Ja dostałam ją dopiero następnego dnia rano:( I przyznam, że miałam wątpliwości czy to moje dziecko, bo widziałam ja wcześniej dosłownie tylko kilka sekund

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?