Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Reaguj, masz prawo! 3 filmy, które mogą uratować życie dziecka

| aktualizacja: 19.02.2015 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
akcja Reaguj masz prawo, przemoc wobec dzieci, klapsy, bicie dziecka, kary cielesne,
fot. materiały prasowe RPD
Jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka? Nie wiesz, jak się zachować? Skorzystaj z gotowych podpowiedzi specjalistów i filmów. To wcale nie jest takie trudne.

Przekonanie, że nikt nie powinien się wtrącać w sprawy rodziny może być przyczyną cierpienia dziecka, które czasem prowadzi do wielkich tragedii. I choć zdajemy sobie z tego sprawę, wiele osób ma problem, jak zachować się, gdy przypuszczamy, że dziecku dzieje się krzywda. Specjaliści z biura Rzecznika Praw Dziecka przygotowali gotowe scenariusze, które pomogą się w takiej sytuacji odnaleźć.


1. Nieznana ci osoba źle traktuje dziecko - w parku, na placu zabaw, na ulicy

  1. Zadaj pytanie, które odwróci uwagę, np. „Przepraszam, która godzina?" To pozwoli miło, bez zaogniania sytuacji zacząć rozmowę.
  2. Pokaż, że widzisz, co się dzieje: „Jest Pani zdenerwowana. Czy mogę jakoś pomóc?" W ten sposób dasz rodzicowi szansę, żeby mógł się wytłumaczyć, by zachował godność.
  3. Przekaż pozytywną informację, np. dzieląc się swoim doświadczeniem, mówiąc, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo to, co robimy, wpływa na nasze dziecko, itp.

Obejrzyj film: Jak reagować, gdy ktoś na ulicy krzwdzi dziecko. 2. Znajomy, sąsiad lub ktoś z rodziny krzywdzi dziecko

  1. Postaraj się obniżyć poziom agresji, np. witając się: „Cześć, dawno cię nie widziałam", „Dzień dobry, miło cię znowu spotkać".
  2. Zwróć uwagę na to, co się dzieje: „Widzę, że Jasiek znów płacze, moja znajoma ostatnio też miała z dzieckiem taki przypadek"...
  3. Nie osądzaj, bo ktoś przestanie cię słuchać, daj do zrozumienia, że to szkodzi dziecku i podpowiedz, jak sobie z tym można poradzić, np. podpowiedz, że w przedszkolu są świetne warsztaty dla rodziców, masz ciekawy poradnik o wychowaniu dzieci.


Obejrzyj film: Jak reagować po sąsiedzku, gdy ktoś krzywdzi dziecko. 3. Gdy podejrzewasz, że ktoś znęca się fizycznie lub psychicznie nad dzieckiem:

  • Możesz powiadomić Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole.
  • Rzecznika Praw Dziecka, np. dzwoniąc pod Dziecięcy Telefon Zaufania RPD – 800 12 12 12 - jeśli wymienione wyżej instytucje bagatelizują problem.


Obejrzyj film: Jak reagować przez instytucje.
Filmy zostały przygotowane przez biuro Rzecznika Praw Dziecka w ramach akcji zapobiegania przemocy wobec dzieci „Reaguj, masz prawo".
 
 

Czytaj też: Wstrząsające fakty - kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

JFK
JFK | 2014-04-30 08:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja sąsiadka strasznie krzyczy na dzieci. Codziennie rano się drze, one płaczą. Wydaje mi się, że tylko krzyczy, że nie bije. Tak czy siak muszę coś z tym zrobić... Mam iść i pukać do drzwi, kiedy ona tak krzyczy? to wcale nie jest łatwe...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jo
jo | JFK | 2014-05-01 08:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja niestety tez krzyczę, gdy jestem przemęczona. Wiem, że to źle i pracuję nad sobą. to na pewno delikatna sprawa, może zapytac czy jakoś pomóc? byle ze zrouzmieniem. Bicie to inna historia - myslę, że należy zareagować.

Odpowiedz

Kama87
Kama87 | JFK | 2017-04-27 20:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spokojnie ma Pani prawo się obawiać różnych rzeczy, ale sprawy nie wolno zbagatelizować ponieważ sam krzyk rodzica powoduje stany lękowe i drażliwość dziecka, niszcząc jego wrażliwość... Mamy tu do czynienia z jednym z przykładów znęcania się psychicznego... Ja na Pani miejscu poszłabym do sąsiadki oferując chęć pomocy, a nie chęć wtargnięcia w jej życie. Może jest sfrustrowana może przemęczona - a to wszytko odbija się na dzieciach... Proszę wziąć dwa oddechy i nie bać się zareagować. Trzymam kciuki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?