Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Refluks czy ulewanie - jak je odróżnić i pomóc niemowlęciu

| 25.03.2013, aktualizacja: 18.10.2015 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
11949406-855x817.jpg
Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli trwa to zbyt długo lub jest obfite, może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Refluks występuje wtedy, gdy pokarm, który był już w żołądku, cofa się do przełyku lub wyżej, do jamy ustnej i wydostaje się na zewnątrz. Na ulewanie cierpi wiele niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia – to u nich zjawisko fizjologiczne i zwykle nie wymaga leczenia. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jednak ulewanie jest obfite lub przedłuża się powyżej 12. miesiąca życia, a zwłaszcza jeśli dziecko źle przybiera na wadze, konieczne jest leczenie.

Co jest przyczyną refluksu?

Ulewania u noworodka i niemowlęcia mogą być spowodowane np. zburzeniami pracy przewodu pokarmowego, zwężeniem odźwiernika żołądka. Przyczyną może być też nietolerancja jakiegoś pokarmu (np. białka mleka) czy też infekcja układu moczowego. Niekiedy ulewanie i wymioty mogą być również spowodowane niektórymi zaburzeniami metabolicznymi.

Jak objawia się refluks?

Dziecko ulewa, czasem wymiotuje chlustająco, najczęściej zaraz po karmieniu, ale zdarza się, że także między posiłkami czy w nocy. Przy tych objawach niemowlę często płacze z powodu bólu (pieczenie w przełyku). Wymioty bywają czasem zabarwione krwią. Podejrzenie refluksu powinny też wzbudzić niewyjaśnione objawy ze strony układu oddechowego:
  • napady świszczącego oddechu,
  • przewlekły kaszel,
  • chrypka,
  • duszność,
  • nawracające zapalenia krtani.

Jakie choroby towarzyszą refluksowi?

Dziecko, które ma refluks, cierpi na nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli, nawracające zapalenie krtani, zapalenia ucha środkowego i zapalenie zatok nosa (starsze dzieci). Choroba ta może również przyczyniać się do występowania astmy oskrzelowej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Asia9978
Asia9978 | 2016-07-09 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ciagle plakalo, bylo niespokojne, nerwowe, nie moglo spokojnie spac , szybko jadlo i nigdy mu sie nie ulewalo, lekarze mowili ze to kolka a po konsultacji z lekarzem okazalo sie ze ma refluks, wiec nie koniecznie musi dziecko ulewac

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga 77
Aga 77 | Asia9978 | 2016-09-15 18:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga Asiu. Moja córka ma podobny problem. Szybko je, głównie mleko wieczorem i pomimo tego że robię jej przerwy podczas karmienia to zapewne i tak zdąży nałykać się powietrza. Ma 9 miesięcy. Nie wymiotuje, rzadko ulewa. A podczas refluksu bardzo płacze. Pomaga noszenie w pionie i fakt, że potem jej się odbije. Jak Ty radzisz sobie z tą przypadłością?

Odpowiedz

clem
clem | 2016-02-15 09:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic tu nie pisze o refluksie ukrytym, występuje on bardzo czesto i jest mylony z kolka.

Odpowiedz

Sylwia VALK, Olsztyn
Sylwia VALK, Olsztyn | 2011-11-20 20:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR:
Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany.

POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE:
Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?