Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dodatkowe koszty refundowanego in vitro

| aktualizacja: 08.07.2016 | 8

Pary, które chcą skorzystać z refundacji in vitro muszą być przygotowane na to, że badania kwalifikujące do programu trzeba opłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje diagnostyka konieczna do zabiegu in vitro.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
pieniądze, koszt, cena, in vitro
fot. Fotolia
aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Już ponad 8000 par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro, a co najmniej 700 z nich oczekuje dziecka. Jednak możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe.

Co refunduje państwo?

W ramach Programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Z 247 mln zł przeznaczonych na finansowanie programu, Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów wchodzących w skład takiego leczenia. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG narządów rozrodczych, laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków. 

Dodatkowe koszty badań przed in vitro

Jednak już na wstępie, para zgłaszająca się do współpracującej kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka  w ramach  konsultacji na podstawie dokumentacji z wcześniej przeprowadzonych badań hormonalnych i zakaźnych. Zarówno konsultacje, jak i same badania nie są refundowane przed zakwalifikowaniem do rządowego programu i muszą zostać w całości sfinansowane przez parę, która powinna liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł.  

Cena leków potrzebnych przed in vitro

Program nie przewiduje również finansowania leków stosowanych w celu stymulacji owulacji. Pary biorące w nim udział muszą zatem samodzielnie pokryć koszty farmaceutyków, stanowiących podstawę i pierwszą fazę przygotowań do in vitro. Ich cena waha się od 2000 do 4500 tysiąca złotych, stanowiąc 30% kosztów związanych z procedurą in vitro. Nietrudno się domyślić, że dla wielu jest to nieosiągalna kwota, będąca istotną przeszkodą w dostępie do leczenia. 
 
W innych krajach już od dawna finansuje się ze środków publicznych zarówno in vitro, jak i leki stymulujące owulację i podtrzymujące ciąże. 
 
Rządowy program to na pewno słuszna i bardzo potrzebna inicjatywa i wszyscy powinniśmy się cieszyć, że wzbudził tak duże zainteresowanie w Polsce. Niestety wiele par, u których stwierdzono niepłodność, na zainteresowaniu musi poprzestać. Leki stymulujące owulację to wciąż bardzo duża część kosztów in vitro i decyzja o ich refundacji wydaje się być kolejnym i koniecznym krokiem w kierunku zapewnienia równego dostępu i możliwości korzystania z zapłodnienia pozaustrojowego" – komentuje dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian" w Białymstoku.
Od 1 lipca 2014 roku Ministerstwo Zdrowia będzie refundować leki hormonalne stymulujące owulację.
Przeczytaj: Leki stosowane w terapii in vitro - refundowane!

Ile kosztuje in vitro bez refundacji?

Całkowite koszty in vitro zależą od zastosowanych metod i ilości leków, która jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjentek. U tych dobrze reagujących na leki, koszty preparatów farmakologicznych mogą wynieść ok. 2500 złotych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest zastosowanie leków nawet za 4500 złotych. Standardowy program in vitro, w skład którego wchodzą wizyty, USG, hodowla zarodków, punkcja, transfer i ICSI (docytoplazmatyczna iniekcja plemnika), to koszt około 4200 zł. Cena opcji rozszerzonej o IMSI (iniekcję morfologicznie wyselekcjonowanych zarodków), nacięcie otoczki zarodka i wizualizację wrzeciona kariokinetycznego to wydatek co najmniej 5500 zł. Koszty oznaczeń hormonów do monitorowania stymulacji wynoszą średnio ok. 300 zł, leków przed punkcją – 50 zł i po punkcji – 600 zł. Pacjenci powinni również wziąć pod uwagę koszt pierwszej konsultacji, na którą składa się wizyta z USG (250zł) i wymagane badania hormonalne i wirusologiczne (około 800 zł). 
 
Podsumowując, całkowity koszt programu zapłodnienia pozaustrojowego w zależności od zastosowanych metod i ilości zużytych leków wynosi od ok. 8000 do ok. 12000 zł.

Niepłodność to częsty problem

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 60-80 mln par na świecie jest dotkniętych problemem bezdzietności. Przyjmuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ten problem dotyczy od 10 do 15% par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce około 1,2-1,3 mln par może być dotkniętych niepłodnością, z czego część wymaga leczenia metodą wspomaganego rozrodu. Ponadto krajowi eksperci szacują, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro.
Zobacz, kto może skorzystać z refundacji in vitro

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Asiek
Asiek | 2016-03-01 07:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesteśmy w trakcie rządowej procedury in vitro. Koszt zrobionych przez nas badań to ok. 4000. Takie są wymagania ministerstwa. Do tego konsultacje: anestezologiczna, andrologiczna pełno płatne Itp. Do tego trzeba doliczyc leki po puncji nierefundoeane ok 600zl i leki refundowane ok 700 zł Bardzo się cieszę, z refundacji,i z tego ze jesteśmy w programie ale koszty podane w artykule są zanizone i to znacznie.

Odpowiedz

Karolinka
Karolinka | 2015-11-30 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakby nie patrzeć przy refundacji koszty są o wiele niższe. My właśnie czekamy do nowego roku i wtedy najprawdopodobniej ruszamy z procedurą in vitro w invimedzie.

Odpowiedz

karolina
karolina | 2015-07-29 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiele par jest niepłodnych, dotyka ten problem wielu ludzi w rożnym wieku. Macierzyństwo to piękny okres, przynajmniej dla mnie. Nie wyobrażam sobie życia bez dzieci. Ja skorzystałam z programu in vitro z sukcesem, urodziłam pięknych dwóch chłopców.

Odpowiedz

oliana
oliana | 2015-04-15 11:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też to czytalam:)
Sporo przydatnych info. Jeszcze mogę Wam polecić od siebie książke b. pawelec "in vitro ważne rozmowy na trudny temat". Na cale szczęscie ksiązka napisana przystępnym językiem.

Odpowiedz

koalka
koalka | 2014-02-19 15:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

amelia, też czytałam ;) na fb piszą, że jutro ma wyjśćnowy numer, więc czekam na kuriera, bo zamówiłam prenumeratę

Odpowiedz

Kikka
Kikka | 2014-02-18 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mnie super, że jest taka opcja i cieszę się, że mamy refundację invitro w Polsce (nawet jeśli trzeba do tego trochę dołożyć z własnej kieszeni).

Odpowiedz

amelia
amelia | 2014-02-16 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale nie podaliście ważnej statystyki - ile dzieci urodziło się do tej pory na świecie dzięki metodzie in vitro. jest to 5mln i wg mnie jest to wysok liczba. w magazynie "chcemy byc rodzicami" napisali tez ciekawostke, że najstarsza kobieta ktora poddala sie in vitro miala 70 lat, niezle co? :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ella
ella | amelia | 2015-04-12 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I co w tym dziwnego ? :o

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?