Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Refundacja in vitro

| aktualizacja: 08.07.2016 | 0

Komu przysługuje refundacja in vitro? Ile prób zapłodnienia będzie dofinansowane? Oto najważniejsze fakty o rządowym programie leczenia niepłodności.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
lekarz, para, wizyta lekarska, badanie, kobieta, mężczyzna
fot. Alexander Raths - Fotolia.com

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Celem rządowego programu „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013- 2016" jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia in vitro (pozaustrojowego) parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia.

Kiedy ruszył program leczenia niepłodności?

Program leczenia niepłodności ruszył 1 lipca 2013 roku i potrwa do 2016 r.

Kogo obejmie program refundacji in vitro?

Trzyletni program leczenia niepłodności obejmie 15 tysięcy par, u których stwierdzono (i potwierdzono dokumentacją medyczną) bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności (zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej) w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu. Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Nie ma ograniczeń wiekowych dla mężczyzn. Z programu refundacji in vitro będą też mogły skorzystać osoby z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych lub zakaźnych (pacjenci, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości). W ramach programu finansowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro, dotyczy to także par, które nie mają ślubu.

Pobierz: plik PDF z treścią całego programu refundacji in vitro

Przygotowano na podstawie materiałów ze strony www.premier.gov.pl.

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?