Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Manewr Kristellera: lekarze robią krzywdę rodzącym kobietom!

| aktualizacja: 16.12.2016 | 3

Rodzina zmarłej kobiety i jej dziecka jest wstrząśnięta wyrokiem sądu. Czy to adekwatna kara dla ginekologa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
Nie tak dawno przypominaliśmy naszym czytelniczkom czym jest rękoczyn Kristellera i jakie niesie konsekwencje.

Czytaj na ten temat:Nie pozwól lekarzom zrobić tego w czasie porodu!

Po publikacji tego tekstu zalała nas fala listów od Was, w których informowałyście nas, że rękoczyn Kristellera, od dawna zabroniony, nadal jest stosowany w polskich szpitalach. Wydarzenia, które rozegrały się w Poznaniu kilka lat temu, a znalazły swój finał dopiero teraz w sądzie, wyraźnie wskazują, dlaczego ten manewr jest zabroniony.

Lucyna Kardasz przyjechała do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP w Poznaniu, by urodzić swoje drugie dziecko. Niestety zarówno ona, jak i jej córeczka nie przeżyły porodu. Pani Lucyna zmarła tuż po porodzie, a dziecko - Jagoda, kilkadziesiąt minut później.

Biegli odkryli, że lekarz w czasie porodu wykonał zabroniony manewr Kristellera i to wykonał go nieprawidłowo. Według opinii nie było także żadnych wskazań medycznych, by w ogóle podejmować decyzję, że jest on niezbędny.

Choć sąd w I instancji zasądził 3 lata więzienia dla lekarza, po odwołaniu od wyroku i ponownym rozpatrzeniu sprawy, kara zdecydowanie stała się mniej adekwatna do czynu. Lekarz otrzymał bowiem karę 10 m-cy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz przez rok wykonywania zawodu. Dlaczego tak się stało? Sąd uznał, że lekarz wykazał się co prawda ogromną ilością błędów i niedbalstwa w czasie porodu, a także nie skonsultował z nikim podejmowanych w czasie porodu decyzji, ale też nie spowodował śmierci umyślnie.

Czym jest rękoczyn Kristellera?

Manewr Kristellera (określany też jako rękoczyn, czy chwyt) – to zabieg wykonany w czasie porodu, polegający na uciskaniu przez lekarza na dno macicy. W jaki sposób? Zazwyczaj lekarz opiera się na naszym brzuchu przedramieniem i „wyciska" dziecko.

Stosowanie tego zabiegu może doprowadzić u kobiety do pęknięcia macicy, urazu krocza i odbytu, krwotoku wewnętrznego, a co za tym idzie, także śmierci. (czytaj więcej na ten temat). U rodzącego się dziecka chwyt Kristellera może doprowadzić do złamania kości, niedotlenienia, krwiawień wewnątrzczaszkowych, oraz śmierci.

Czy Wam także wykonano ten niebezpieczny manewr?

Czytaj także: Chwyt Kristellera. Metoda sprzed 100 lat, nadal na polskich porodówkach

źródło: głoswielkopolski.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Masakra
Masakra | 2017-03-28 21:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W moim przypadku także wykonano rekoczyn.Mało tego ze strony lekarza a położna wsadziła ręce z drugiej strony ...
Malutka została przyduszona z tego powodu miałam cc. Zdążyli uratować dziecko ... Ale II faza porodu trwała zaledwie 40 min z winy położnej która miała mnie kompletnie w d... I do tego krzyczała na mnie w trakcie porodu zamiast pomoc a lekarzowi chyba się bardzo spieszylo... Zero pytań zero informacji .
Na szczęście dobrze się skończyło ale pobyt w szpitalu i poród trauma...

Odpowiedz

smutna
smutna | 2017-01-02 10:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zastosowano u mnie prawie 9 alt temu. Dziecko niedotlenione, z wylewami dokomorowymi, złamanym obojczykiem, sine, wiotkie. Konsekwencje zdrowotne odczuwa do dziś. Krocze w opłakanym stanie, płakać mi się chce jak o tym myśle.

Odpowiedz

Jula
Jula | 2016-12-16 00:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W czasie mojego porodu lekarz też wykonał ten rekoczyn lecz nawet nie wiedziałam co to jest i czym grozi na szczęście nic mnie ani corci się nie stało. Ale nawet jeśli bym znała tego konsekwencje nic na to bym nie zaradzila ponieważ lekarz zrobił mi to z zaskoczenia więc nie miałabym szans na powiedzenie słowa że sobie tego nie życzę...skoro to tak niebezpieczne a wciąż stosowane to co dalej?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?