Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co stosować na komary i kleszcze u niemowląt, dzieci i ciężarnych?

| aktualizacja: 29.04.2017 | 0

Jak się chronić przed uciążliwymi komarami, niebezpiecznymi kleszczami i nieznośnymi meszkami? Czy są na rynku repelenty polecane dla niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży? Zobaczcie nasz przegląd nowości antykomarowych i preparatów przeciw insektom. Już od 6 zł!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)

Wszyscy uwielbiamy wiosnę, okres piknikowy, grillowy, potem lato i wakacje, a także jesień z leśnymi wędrówkami i zbieraniem grzybów. Niestety oprócz przyjemności jaką daje nam kontakt z przyrodą i spędzanie czasu na łonie natury, dostajemy w pakiecie także uprzykrzające nam życie insekty. Komary, kleszcze, meszki, osy i inne owady potrafią zatruć nawet najpiękniejszy urlop czy wymarzony pobyt. Mogą też przenosić niebezpieczne choroby lub powodować uczulenia. Stosujemy więc rozmaite sposoby naturalne, takie jak moskitiery czy odpowiednie ubrania, ale i często bywamy zmuszeni wyciągać cięższe działa w postaci chemicznych środków owadobójczych. W przypadku niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży trzeba bardzo restrykcyjnie przyglądać się składom takich produktów i stosować się do zalecanych środków ostrożności. Nawet na wyrost i przesadnie! Lepiej dmuchać na zimne.

Tego absolutnie nie używaj przeciw komarom i kleszczom!

Jeśli masz małe dziecko lub jesteś w ciąży boisz się stosować chemii i preparatów biobójczych, które odstraszają insekty, a zwłaszcza najpopularniejsze w Polsce owady i pajęczaki czyli komary i kleszcze. Dlatego bezwzględnie unikaj produktów, które mają w swoim składzie DEET. To szkodliwa substancja, która działa negatywnie na układ nerwowy. Takich kosmetyków nie wolno stosować u małych dzieci i kobiet w ciąży!

Zobacz też: Prawidłowe stosowanie repelentów u dzieci i kobiet w ciąży - wywiad z ekspertem
 
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie za najbezpieczniejszy dla dzieci uważa repelent z substancją IR3535 - jeśli jest w postaci kremu może być stosowany u dzieci po ukończeniu 12 miesiąca życia.

Zobacz też: Kleszcz ze skrzydłami? Co to za owad i czy jest niebezpieczny?

Repelenty zawierające naturalne olejki eteryczne

Na rynku są jednak repelenty, które nie zawierają DEET, a ich głównym aktywnym składnikiem są olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy lub lawendowy. Owady za nimi podobno nie przepadają. Niestety wysokie stężenie olejków eterycznych też może mieć negatywne skutki, dlatego koniecznie czytajcie etykiety i sprawdzajcie szczegółowo skład takich repelentów, zanim ich użyjecie.

Zobacz koniecznie: Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów! [WIDEO]

Zalecam również skonsultować się z lekarzem, który wytłumaczy w jaki sposób i co możemy używać w danej sytuacji. Np. jeśli wybieramy się tam, gdzie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami odkleszczowymi, to repelent może okazać się wręcz niezbędny itp. Niektórzy pediatrzy dopuszczają stosowanie wybranych środków chemicznych, ale nie zalecają stosowania ich bezpośrednio na skórę.

Sprawdź: Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku?

Jeśli nie repelenty to co? Może ultradźwięki lub elektrofumigator?

Na rynku są dostępne również produkty, które nie zawierają żadnej chemii, a odstraszają owady przy pomocy ultradźwięków, jednak ich skuteczność , bywa różnie oceniania w praktyce. Do wyboru są też różne rodzaje fumigatorów, a więc odstraszaczy owadów, przy pomocy najczęściej pary (ewentualnie dymu lub gazu). Tutaj z kolei ja mam wątpliwość, czy wdychanie substancji chemicznych w takiej formie jest zupełnie obojętne dla zdrowia. Warto skonsultować się z lekarzem, zanim takie produkty zastosujecie u dzieci poniżej 3 roku życia i kobiet w ciąży.

Zobaczcie w naszej galerii repelenty, preparaty i nowości przeciw insektom polecane dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży, które są stworzone na bazie naturalnych składników i nie zawierają DEET.

Zobacz też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?