Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Resort zdrowia: trzeba radykalnie zmniejszyć liczbę cesarek!

| aktualizacja: 12.12.2016 | 170

"Presja na radykalne zmniejszenie cesarek sprawi, że znacznie zwiększy się umieralność okołoporodowa matek i dzieci" - twierdzi dr Kowalski, dyrektor Szpitala Położniczego w Krakowie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
cesarka
fot. Fotolia
Resort zdrowia zlecił stworzenie programu, którego zadaniem będzie ograniczenie ilości cesarek w Polsce. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba kobiet, u których z różnych przyczyn przeprowadzane jest cesarskie cięcie (obecnie co 2.dziecko w Polsce rodzi się poprzez cesarkę). Niestety są one "wrzucane" do jednego worka, co powoduje szereg niesprawiedliwych ocen.

Są różne powody cc

Wiemy, że są ciężarne, które ze strachu przed porodem decydują się za wszelką cenę "załatwić" sobie zabieg. Wiemy, że są kobiety, które idą do prywatnych klinik, gdzie rzeczywiście umawiają się na planowy poród w dogodnym dla siebie terminie.

Nie można jednak generalizować i wrzucać ich do jednego worka z tymi, dla których cesarka to zabieg ratujący życie matki, dziecka, lub obojga! Jest to ogromna niesprawiedliwość!

Czytaj: Kiedy robi się cesarskie cięcie?

Cesarka to nie jest prosty zabieg i wiąże się z wieloma powikłaniami. Niestety, drogie mamy - które świadomie decydujecie się na cesarkę, musicie wiedzieć o kilku bardzo ważnych sprawach.

Powikłania po cc

1. Dzieci, które przyszły na świat poprzez cc, są narażone na więcej poważnych powikłań i zagrożeń zdrowotnych zarówno w wieku niemowlęcym, jak i dorosłym życiu.

2. Częściej zapadają na choroby układu oddechowego, oraz narażone są na nowotwory. 

3. Większe ryzyko próchnicy, osteoporozy oraz astmy i alergii, mniejsza odporność.

4. Kobiety po cc narażone są na większą ilość powikłań, związanych z gojeniem się blizny.

Ze względu na to, że w Polsce nastała epidemia cesarek i co 2. dziecko przychodzi w ten sposób na świat, resort zdrowia zaczął działać. Według wytycznych Światowej Organizacji co 4. dziecko powinno rodzić się właśnie poprzez cc. Polska prześcignęła wszystkie kraje w Europie, bo u nas już co 2. poród to cesarka.

Nowe przepisy kosztem zdrowia polskich kobiet?

Tu jednak pojawiają się problemy, bo choć owszem, można starać się uświadamiać kobiety i ograniczyć ilość przeprowadzanych cesarskich cięć, to pytanie – czy nie odbędzie się to kosztem ich życia i zdrowia?

Dr Marek Kowalski, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie, apeluje o rozwagę. - Jeśli wejdzie w życie projektowany zapis, że za cesarskie cięcie szpital będzie otrzymywał mniej pieniędzy niż za poród naturalny, siłą rzeczy powstanie presja na zmuszanie pacjentek, także tych z ciążą zagrożoną, do rodzenia siłami natury. Skutki są oczywiste: umieralność okołoporodowa zarówno matek, jak i dzieci zacznie się zwiększać - podkreśla dr Kowalski w wypowiedzi dla Dziennikpolski24.pl.

Nowy projekt, nad którym pracuje prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant do spraw ginekologii i położnictwa ma być gotowy w listopadzie, jednak już dziś wzbudza spore wątpliwości w środowisku lekarskim. Właśnie ze względu na to, że szpitale chcąc pozyskać więcej pieniędzy będą ograniczać dostęp do cesarek, może to być bardzo niekorzystne dla pacjentek. Decyzja o cesarskim cięciu, może być zbyt długo odkładana, a lekarze będą liczyć, że przyszła mama urodzi jednak siłami natury.

Duża liczba cesarek w Polsce, jak podaje Dziennikpolski24, spowodowała spadek śmiertelności okołoporodowej z 20 promili, do 4,4 promila. Średnia unijna to dziś 6 promili, więc Polska jest w czołówce. Utrudnianie jednak dostępu do cc, może spowodować, że znowu będą w Polsce umierały kobiety w czasie porodu. 

Jesteśmy ogromnie ciekawe, jaki finał będzie miał ten projekt. Oczywiście, poinformujemy Was o tym.

A co Wy uważacie na ten temat? Czy planowany projekt jest korzystny dla kobiet?

Zobacz: Jak przebiega cesarskie cięcie - video

źródło: DziennikPolski24.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (170)
avatar

bubulka2007
bubulka2007 | 2016-11-14 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cc

Odpowiedz

KK
KK | 2016-11-10 12:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałam rodzić naturalnie, ale niestety przy braku skurczy i rozwarcia nie było to możliwe, a byłam już po terminie. Przeprowadzono cc, ponieważ groziła zamartwica płodu . Długo dochodziłam do siebie, ból po zabiegu był bardzo dokuczliwy, ale moje dziecko jest zdrowe, to najważniejsze. Cieszę się, że lekarze podjęli taką decyzję a nie czekali "aż się sytuacja sama rozwikła". U mojej przyjaciółki czekali, w rezultacie miała długi i ciężki poród, straciła siły i kontakt z rzeczywistością, lekarze zamiast skierować ją na cc, to próbowali na siłę wydrzeć z niej to dziecko, byleby tylko wyszło przez właściwy "otwór". Skończyło się kilkunastoma szwami na kroczu, wielką traumą i żalem do lekarzy. Jeżeli wprowadzą takie przepisy o zmniejszeniu ilości cesarek, to obawiam się, że lekarze będą traktować to bardzo dosłownie bez względu na dobro kobiet, byle statystyki były dobre. I wiele kobiet będzie cierpiało tak jak moja koleżanka :(

Odpowiedz

mama26
mama26 | 2016-11-02 09:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodziłam dwoje dzieci siłami natury teraz oczekujemy z mężem kolejnego dziecka. Poród też odbedzie się naturalnie o ile nic złego się nie wydarzy. Sa kobiety ktore boja sie bolu i chca urodzic poprzez cc. Skoro jest mozliwosc nie odbierajmy im wyboru. Taki porod czy taki konczy sie tym samym pojawieniem sie na swiecie nowego czlowieka. Kobiety rodzace naturalnie cierpia przy porodzie natomiast kobiety po cc cierpia po porodzie przeciez rekonwalescencja po cc jest dluzsza i bardziej uciazliwa.

Odpowiedz

kobieta
kobieta | 2016-10-27 00:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No ciągle czepiaja się tych biednych kobiet nie dość że ciąże donosic to nie łatwa sprawa to jeszcze na sam koniec ryzykowanie utratą życia zdrowia itd. Jeszcze chwila i kobiety naprawdę powiedzą dość i przestaniemy się rozmnazac bo to już jakaś kpina się dzieje!

Odpowiedz

Kara
Kara | 2016-10-26 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za bzdury ?! Jaki projekt? ! To jest wyłącznie moja sprawa jak chce rodzic!!! jestem jak najbardziej za cc juz miałam jedną cesarke i jestem b.zadowolona. Wiec nie kombinujcie i zostawcie nas w spokoju !!! Przez to będą umierać matki i dzieci ale dla was co tam ... liczy się kasa WSTYD! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Ka
Ka | 2016-10-26 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko urodziłam przez cc z powodu braku postepu porodu. Planowałam rodzić naturalnie,w ogóle nie myslalamno cesarce, ale po 13 godzinach lekarz jednak postanowił zrobić cesarska? No niby jak długo to miało jeszcze trwać? Mimo że rodziłam ze znieczuleniem to są chyba jakieś granice.

Odpowiedz

Kate
Kate | 2016-10-26 11:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury sa w tym artykule! Ja obydwa porody mialam poprzez cc (przy pierwszym byl brak postepu porodu po 8 godz, a przy drugim musialo byc cc ze wzgledu na pierwszy porod i to, ze porod rozpoczal sie przed czasem, tzn poczatek 36 tygodnia). Bogu dzieki moje dzieci sa zdrowe ja tez. Te powiklania po cc moga wystapic, ale nie musza, a dzieci urodzone poprzez cc sa rownie zdrowe i rozwijaja sie tak samo jak dzieci urodzone sn. Dzieki wlasnie cc duzo dzieci ma szanse urodzic sie w miare wczesnie, aby ratowac zycie. Moim zdaniem cc sa potrzebne i powinny byc wykonywane kiedy tylko trzeba. Lekarze chyba wiedza kiedy jest potrzebne cc a kiedy kobieta moze urodzic sn. Takie powiklania, ktore sa tu wymienione to nic w porownaniu z tym co moglo by sie stac, gdyby nie wykonano cc.

Odpowiedz

kate7
kate7 | 2016-10-25 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może gdyby we wszystkich szpitalach był dostępny anestezjolog i znieczulenie tak jak w całej europie to kobiety nie musiałyby się bać porodu, u nas w niektórych szpitalach w dalszym ciągu nie ma znieczulenia, kobieta powinna mieć wybór, a nie być zdana na łaskę personelu, ... bo anestezjologa nie ma...

Odpowiedz

lisica
lisica | 2016-10-25 20:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czym są wszystkie opisane powikłania cc w porównaniu z porażeniem mózgowym, zamartwicą, wylewami wewnątrzczaszkowymi, czy wreszcie śmiercią??? Rodziłam przez cc (zanikające tętno płodu) i postanowiłam, że drugie dziecko też tak urodzę. Również moją córkę już "indoktrynuję" w kierunku cc. Wszystkie wymienione powikłania są czysto hipotetyczne. Porównywanie porodu sn do cc to tak jakby porównać trzęsienie ziemi do planowego wyburzania budynku. Poród naturalny jest zjawiskiem przyrodniczym, nad którym mamy naprawdę niewielką kontrolę. CC jest o wiele bezpieczniejsze dla dziecka, większość ryzyka przeniesione jest na matkę (to ona jest operowana), jednak chyba każda matka chętnie przejmie ryzyko na siebie, by chronić swoje dziecko.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-10-25 19:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

. Mam dwoje dzieci i każdy z nich urodziło się przez cesarskie cięcie Pierwszy syn był planowany do porodu naturalnego No niestety brak reakcji na wszystkie kroplówki wszystkie zaszczyki które wywoływały by poród i trzeba było przeprowadzić cesarskie cięcie Natomiast drugi syn urodził się przez cesarskie cięcie powód jest prosty Lekarz stwierdził że raczej nie będzie możliwości żeby drugie dziecko urodziło się naturalnie gdyż przy pierwszym dziecku nie było reakcji porodowej ja mam dwoje dzieci po cesarskim cięciu moje dzieci są zdrowe bardzo rzadko chorują na szczęście i wydaje mi się że nie każdy musi rodzić naturalnie ja nie rodziła Może kiedyś będę rodzić nie wiem tego Moje zdanie jest takie że czasami nie są takie złe

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania87
Ania87 | Ania | 2016-10-26 11:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również mam 2 dzieci przez cc :) Pierwsza cesarka była spowodowana zanikającym tętnem oraz brakiem postępu. Upłynęło ponad 14h od odejścia wód, brak rozwarcia, skurcze ogromne. Niestety nawet oxy nie pomogły. Przy 2 chciałam rodzić naturalnie, ale lekarz nie wyraził zgody, ponieważ blizna zaczęła się rozchodzić. Dziewczynki obydwie zdrowe, nie chorują prawidłowo się rozwijają. A ja nie miałam prawie żadnych dolegliwości i bardzo szybko stanęłam na nogi :)

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?