Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Restauracje przyjazne dzieciom

aktualizacja: 29.06.2010 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, restauracja, dziecko
Restauracje w Polsce wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców z dziećmi – wynika z raportu Akademii Malucha Alantan.
Restauracje w Polsce wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców z dziećmi  – wynika z raportu Akademii Malucha Alantan. Poprawia się też sytuacja z dodatkowym wyposażeniem dla dzieci w kawiarniach. Lokale, w porównaniu do wyników w 2008 roku, są coraz bardziej przyjazne najmłodszym klientom.

Coraz częściej rodzice szukają takich miejsc, które zapewnią im i ich dzieciom pełen komfort. Klienci restauracji w całej Polsce mogą na pewno liczyć na krzesełko dla swoich pociech. Jest w nie wyposażonych średnio dziewięć restauracji na dziesięć. Lokale kuszą już jednak nie tylko krzesełkami. Właściciele restauracji, wychodząc naprzeciw rodzinom z dziećmi, prześcigają się w pomysłach: oferują specjalne menu dla najmłodszych, organizują kącik lub plac zabaw, wynajmują opiekunkę lub clowna. Jest to duży skok w porównaniu do sytuacji w roku 2008. Z ówczesnego raportu opublikowanego przez AMA wynikało, że tylko 10% lokali gastronomicznych w Polsce posiadało kącik do zabawy, dziecięce menu zaś stanowiło nowość. Dużo łatwiej także o przewijak dla niemowląt oraz miejsca do karmienia maluchów piersią.

Polacy coraz częściej podróżują z małymi dziećmi po Europie i wiedzą, że praktycznie wszystkie miejsca publiczne przystosowane są do rodzin z małymi dziećmi.
Restauracje, stacje benzynowe lub centra handlowe są zazwyczaj świetnie wyposażone w udogodnienia dla małych dzieci. W interesie właścicieli takich miejsc jest zagwarantowanie udogodnień. Wszyscy na tym korzystają, bo przystosowane lokale szybko przyciągają klientów. Wiedzą o tym właściciele polskich restauracji i korzystają z rozwiązań znanych już za granicą. Jak wynika z tegorocznego raportu przygotowanego przez Akademię Malucha Alantan, znikomy 5% lokali nie ma niczego do zaoferowania najmłodszym. Jedynie krzesełko dla dzieci proponuje 90% restauracji, krzesełko i dziecięce menu zapewnia już 60 % restauracji, natomiast krzesełko i kącik albo plac zabaw gwarantuje najmłodszym 65% polskich lokali. Lepiej, niż dwa lata temu sprawa wygląda z posiadaniem przez lokale przewijaka do niemowląt – ma je 30% restauracji – oraz z miejscami do karmienia maluchów piersią – występują one w 10% restauracji. To bardzo dobry wynik w porównaniu z danymi sprzed trzech lat. Wówczas przewijak oraz kącik do zabaw posiadało odpowiednio 5% i 10% lokali, miejsca do karmienia występowały zaś  tylko w 5% restauracji. Nowością ostatnich lat jest również zatrudnianie w weekendy specjalnej opiekunki do dzieci – praktykuje to 25%  lokali.

„Akademia Malucha Alantan ma na celu zmianę nastawienia m.in. restauratorów do klientów z małymi dziećmi W tym celu AMA realizuje projekt „Miejsca przyjazne dzieciom" promujący lokale dostosowane do potrzeb najmłodszych. W ramach akcji „Miejsca przyjazne dzieciom" AMA skupia i promuje restauracje oraz inne lokale, które posiadają udogodnienia dla rodziców i ich maluszków: przewijaki, miejsca do karmienia, kącik zabaw, animatorki dla dzieci. Każda restauracja spełniająca warunki otrzymuje od AMA specjalną naklejkę na drzwi lokalu, na których można rozpoznać jakie wyposażenie posiada dany lokal. Zależy nam aby budować świadomość w polskim społeczeństwie jak ważne są miejsca przyjazne rodzicom i ich pociechom” - mówi Martyna Celebańska, kierownik produktu ZF Unia.

Lista restauracji przyjaznych rodzicom i dzieciom jest dostępna na stronie internetowej www.ama.alantan.pl

Działalność Akademii Malucha Alantan AMA wspierają Zakłady Farmaceutyczne UNIA Spółdzielnia Pracy, producent leków i kosmetyków z serii Alantan i Alantan Plus.

Lokale przyjazne dzieciom – wyniki badań AMA
Krzesełko
Kącik do zabaw
Menu dziecięce
Przewijak
Opiekunka
Miejsce do karmienia
Polska 2008 r.
85,00%
10,00%
brak
5,00%
1,00%
5,00%
Polska 2009 r.
90,00%
65,00%
60,00%
30,00%
25,00%
10,00%
*dane pochodzą z sond przeprowadzonych dla AMA na wybranych 300 lokalach w największych miastach Polski.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Klara
Klara | 2012-11-07 14:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

generalnie zawsze był problem z dziećmi i jedzeniem - zeby zdrowie, nie ciężkie i jeszcze żeby smakowało! pochodzę z Wrocławia, mamy tu szerokie spectrum restauracji i knajpek ale najbardziej zadowolona jestem z jedzenia serwowanego w loopys world w parku handlowym bielany. Świetnie trafiają w potrzeby dzieci i jedzenie jest smaczne i świeże!

Odpowiedz

Dona
Dona | 2011-03-15 15:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W Warszawie znam tylko dwie restauracje przyjazne dzieciom. W jednej z nich szef kuchni oferuje specjalne dania dla dzieci (delikatny kurczak babe - restauracja Valadier), w drugiej mają kącik przyjazny dzieciom (resturacja Esencja Smaków). Jako matka jestem szczególnie wyczulona na miejsca, które nie posiadają oferty skierowanej do dzieci.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?