Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie chcą szczepić, podawać witaminy K. To powód do pozbawienia rodziców praw?

| aktualizacja: 22.09.2017 | 0

Zdarzają się sytuacje, jak w Białogardzie, gdy rodzice odmawiają szczepień, podawania witaminy K. Kiedy lekarze występują do sądu o pozbawienie rodziców praw rodzicielskich - mówi prof. Jan Mazela.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Coraz częściej rodzice odmawiają szczepienia dziecka na oddziale noworodkowym. – Staramy się rodziców przekonywać, ale jeśli zdecydowanie odmawiają, robimy wszystko, by odpowiednie zapisy o odmowie szczepienia pojawiły się w dokumentacji dziecka - mówi prof. Jan Mazela, pediatra i neonatolog, kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka UM w Poznaniu.
Zobacz także: Czy rodzice dziecka z Białogardu mieli rację, odmawiając szczepienia przeciw gruźlicy?
Zdarzają się też odmowy podania przeciwkrwotocznej witaminy K. – Rodzice pytają: czy trzeba ją podawać w zastrzyku, czy można to zrobić doustnie. Preferowana jest forma domięśniowa, ponieważ jest wtedy pewność, że się wchłonęła - podkreśla prof. Mazela.
Witamina K jest konieczna. Niepodanie wiąże się z ryzykiem krwawień wewnątrzczaszkowych: dziecko może być upośledzona na całe życie. - Ten argument przemawia do rodziców. Tłumaczymy, że jest nieprawdziwa cała kwestia związana z potencjalnym rakotwórczym działaniem witaminy K, co można znaleźć w różnych mało wiarygodnych źródłach w internecie. Nie zostało to poparte żadnymi badaniami - podkreśla profesor.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodziców pozbawia się czasowo praw rodzicielskich: jeśli jest bezpośrednio zagrożone życie dziecka.
- Dzieje się tak w sytuacji, gdy musimy przetoczyć krew dzieciom rodziców, którzy są świadkami Jehowy. Ich światopogląd nie pozwala na to. Rozmawiamy z nimi, tłumaczymy, dlaczego to jest konieczne. Z reguły dochodzimy do porozumienia. Zwykle pozbawia się rodziców praw rodzicielskich na kilka godzin, dziecko otrzymuje preparat krwiopochodny - mówi prof. Mazela.
Zwykle w takim przypadku prawa rodzicielskie są odbierane na 24 godziny. Dziecko nie jest odbierane rodzicom, wraca z nimi do domu.
Zobacz także: Przypadki odmów szczepień noworodków są coraz częstsze - alarmuje neonatolog
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?