Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rodzina zastępcza. Czym różni się od adopcji?

| aktualizacja: 28.07.2014 | 3

Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy rodzicami zastępczymi a dzieckiem, jak to się dzieje w adopcji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
edipresse.MUM43.jpg
fot. Edipresse
Rodzina zastępcza jest formą zastępczego środowiska rodzinnego i powstaje na mocy orzeczenia sądu, lecz stanowi nie stałą a czasową formę opieki nad dzieckiem. Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy rodzicami zastępczymi a dzieckiem, jak to się dzieje w adopcji.

Na rodziny zastępcze czekają:
- dzieci, które chociaż ze względu na sytuację prawną mogą być adoptowane, to jednak ich szanse na znalezienie rodziny adopcyjnej są niewielkie (dzieci starsze, z problemami zdrowotnymi i rozwojowymi, liczne rodzeństwa),
- dzieci z nieuregulowaną sytuacja prawną, tzn. których rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską.

Dzieci w rodzinie zastępczej przebywają do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej. Potem mogą być adoptowane przez rodzinę zastępczą lub inną rodzinę oraz mogą powrócić do rodziny naturalnej, jeżeli zapewnia ona dziecku pełne bezpieczeństwo.

Dzieci mogą przebywać w rodzinie zastępczej również do czasu usamodzielnienia się, dotyczy to szczególnie pierwszej z wymienionych grup dzieci.
Rodzina zastępcza w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim.

Zobacz też: Rodzina zastępcza.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

dziecko
dziecko | 2010-09-26 20:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przecież to pogotowie rodzinne to takie przerzucanie dziecka

Odpowiedz

foster father
foster father | 2007-01-22 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po dwóch latach jesteśmy rodziną zastępczą dla trójki dzieci. Doświadczenie nasze pokazało przez cały okres weryfikacji obłydy, zakłamania, traktowania dzieci w sposób przedmiotowy, frazeologi o ich dobro..... Dziś wiem bynajmniej, dlaczego pomimo społecznej akceptacji jest tak mało rodzin zastepczych niespokrewnionych. Myśmy wytrzymali ... ale kłamstwa systemu dopiero zaczynają się ujawniać.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

sigi
sigi | foster father | 2007-09-04 16:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Życie samotnej matki nie jest takie proste. Własna rodzina odebrała mi dziecko poprzez kruczki prawne, łapówki i tym podobne. Moja matka trzepie teraz kasę za moją córkę a mnie traktuje jak jakieś ścierwo.. I tak dostała rodzinę zastępczą a ja nie mogę nic zrobić bo sądy wolą słuchać szelest sałaty niż mnie...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?