Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rodzinna dieta pod lupą psychodietetyka

| aktualizacja: 20.05.2015 | 0

Jak przekazać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe, skoro mama sama w stresie zajada się słodyczami a tata chrupie chipsy oglądając mecz? A dzieci na widok sałaty, czy ciemnego pieczywa mówią: „ble”! Radzi psychodietetyk.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Fotolia.pl

Dzieci przejmują złe nawyki żywieniowe od rodziców  

Dzieci są doskonałymi obserwatorami.  Przyglądają się rodzicom i naśladują ich, także w kwestii tego, co i jak jeść.  
- Skłonność do nadwagi nie jest dziedziczna. To kwestia nawyków i prowadzonego stylu życia – uważa Monika Ciszek-Skwierczyńska, psychoterapeuta, specjalista w dziedzinie zaburzeń odżywiania. - Dlatego dieta rodziców i ich aktywność fizyczna lub jej brak są istotne nie tylko w kontekście ich własnej kondycji, ale także zdrowia całej rodziny. Dziecko, które widzi, że tata spędza wolny czas przed telewizorem, opróżniając miskę kalorycznych przekąsek, taki sposób relaksu uznaje za wzorcowy i będzie go powielać. Mama podjadająca słodycze dla poprawy nastroju również nie powinna czuć się bezkarna, bo syn czy córka często widzą więcej niż może się wydawać. 
 – Warto zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi w tym kontekście – przekonuje psychodietetyczka. - Uczymy bowiem nasze dzieci nie tylko chodzić, sznurować buty i liczyć, ale także dbać o zdrowie.
 

Odchudzanie mamy a dieta reszty rodziny

A co jeśli na przykład mama postanowiła się odchudzać? Jak reagują pozostali członkowie rodziny? Niestety, zazwyczaj dobrotliwym poklepaniem po ramieniu lub ironicznym pytaniem o to, jak długo mama wytrwa.
– Decyzja o przejściu na dietę przez choćby jednego członka rodziny to mała rewolucja domowa – podkreśla Ciszek-Skwierczyńska. – Rezygnacja ze spożywania tradycyjnych posiłków, odrzucenia prezentów w postaci słodyczy, powstrzymanie się od objadania się ciastami na uroczystościach rodzinnych to sytuacje stresujące i wymagające wsparcia pozostałych członków rodziny – zaznacza. Zdarza się, że pozostali domownicy buntują się przeciwko zmianom w domowym menu i nie chcą zaakceptować nowego stylu życia. A ich pomoc jest bardzo cenna i stanowi ważny element kuracji.
 
Polecamy: Co to jest programowanie żywieniowe?

Gdzie można nauczyć się zdrowo jeść całą rodziną? Na wczasach?

Bardzo trudno jest zmienić własne nawyki żywieniowe, a wprowadzenie modyfikacji w menu całej rodziny to już poważne wyzwanie. Skutecznym sposobem, by temu sprostać mogą być wspólne wyjazdy na turnusy zdrowotne.
 – To dobre rozwiązanie dla rodziny, w której ktoś zmaga się z nadwagą, ale również dla takiej, która chce zmienić swoje nawyki żywieniowe – wyjaśnia Monika Ciszek-Skwierczyńska, psychodietetyczka. – W wirze codziennych obowiązków zapominamy o regularnych badaniach, aktywności fizycznej i odpowiednich posiłkach. Taki wyjazd to okazja, by się zatrzymać i przyjrzeć kondycji organizmu – dodaje.

Czytaj też: Jak jeść zdrowo i... nie zwariować!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?