Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ropiejące oczko dziecka: co pomoże?

| aktualizacja: 21.02.2017 | 43
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(48)
Dziewczynka z dużymi oczami
fot. Panthermedia
Co mogą oznaczać ropiejące oczy u dziecka? Czy to groźne? Kiedy trzeba iść do okulisty? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Ropiejące oko to częsta dolegliwość u małych dzieci. Może to być spowodowane zarówno błędami w higienie oczu, jak alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną.
Gdy czyścisz oczy niemowlęcia, pamiętaj, by zawsze robić to osobnymi wacikami do każdego oka. Wodą lub solą fizjologiczną czyść oko zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropiejącego oka u dziecka.
Kiedy z dzieckiem iść do lekarza, gdy ma ropiejące oko - pytamy dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę.

Czy ropiejące oczy u małego dziecka to groźna dolegliwość?

– Zaropiałe oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia.
Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształca się w zapalenie spojówek. Chorobę wywołują głównie wirusy, nie jest groźna i nie wymaga leczenia antybiotykami, ale mogą się nią zarazić inne dzieci.

Zobacz też: Jak pielęgnować oczy noworodka

Czy trzeba iść z dzieckiem do okulisty?

– Jeśli ropa w oku pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, warto skontaktować się  z okulistą. Takie objawy mogą wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, co wymaga leczenia antybiotykami.
Jeśli, oprócz ropy, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym.
W każdym przypadku ulgę przynosi przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej w ampułkach, np. Physiodose 0,9% (do kupienia w aptece bez recepty).

Przeczytaj też: Co widzi noworodek, co słyszy noworodek?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (43)
avatar

matka !!!
matka !!! | 2014-01-26 14:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w tym wieku czyli jakim ?

Odpowiedz

a
a | 2013-10-15 13:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

Marzena
Marzena | 2013-02-08 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

CZY POMOŻE NA ROPIEJACE OCZY LIŚĆ ŚWIETLIKA PRZEMYWANIE

Odpowiedz

lidku2
lidku2 | 2012-11-08 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie prawda. Rumianek jest jak najbardziej bezpieczny. Ja jak byłam dzieckiem to też mi ropniały oczy. I to tak, że nie mogłam ich nawet otworzyć. I właśnie mi rumianek pomógł. Kiedyś nie było tak różnorodnych preparatów jak teraz i jakoś wszystko się wyleczyło. Jak najbardziej nie zniechęcam do takich preparatów ale jeśli chodzi o rumianek mogę poświadczyć że jest bezpieczny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

*
* | lidku2 | 2014-05-11 20:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak.... no widzisz, a ja po rumianku miałam tak zropiałe oczy że nie mogłam ich otworzyć !!! przestałam używać było lepiej :) i tak "załatwiłam" się rumiankiem kilka razy. Zapytaj specjalistów. A rumianek JAK NAJBARDZIEJ może uczulać

Odpowiedz

Agnieszka
Agnieszka | lidku2 | 2015-03-22 08:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko nie jest uczulone na rumianek..tak jak pewnie tysiące innych dzieci. Więc przemywam rumiankiem oko mojej córki której właśnie oko ropieje.
Niektóre dziewczyny to takie głupoty tu piszą że szok.
Wiadomo również że do okulisty trzeba mieć skierowanie od pediatry... nie idzie się od tak. Ewentualnie prywatnie.

Odpowiedz

anim
anim | 2012-11-08 16:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

podobno rumianku nie mozna stosowac!!!!!!

Odpowiedz

ancymon
ancymon | 2011-11-28 10:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oczywiscie z głową, umiarem i wg ulotki bo jak wiadomo co za duzo to niezdrowo..

Odpowiedz

ancymon
ancymon | 2011-11-28 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spróbujcie srebro koloidalne...można poczytać o właściwościach w necie. same pozytywy..zamiast tony drogich antybiotyków..polecam

Odpowiedz

magg
magg | 2011-09-03 17:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córeczka miała to samo, i pomógł jej mój pokarm:) to była rada pediatry. małej tak ropiało oczko, że nie mogła go otworzyć, ale po jednym dniu przemywania wacikiem z kilkoma kroplami pokarmu po ropieniu nie było śladu, jeden dzień stała jej tylko łezka, ale i ona zniknęła. teraz profilaktycznie przemywam jej rano i wieczorem i wszystko jest ok. także nie żaden rumianek czy inne rzeczy tylko pokarm mamy:) Ps. tak samo działa na nosek, kilka kropelek na patyczek i smarowanie :) naprawdę warto spróbować zanim kupi się antybiotyk. powodzenia

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2011-08-23 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. najlepsye do przemywania oczu jest ŚWIETLIK LEKARSKI. ja mam w dwóch postaciach jako herbatka do zaparzenia i później do przemywania(do kupienia w aptece bądź sklepie zielarskim) i krople z świetlika (ok.9 zł, do kupienia w aptece bez recepty)

Odpowiedz

beni81
beni81 | 2011-07-20 17:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rumianek to nie jest dobry pomysł. Kiedyś uważano ze rumianek jest dobry na wszystko... teraz okazuje się ze rumianek w przypadku ropiejącego oczka tylko pogarsza sprawe i zaostrza infekcję. Polecam przemywanie oczka przegotowaną letnią wodą, zwykłą solą fizjologiczną lub mlekiem matki bo ono ma właściwości antybakteryjne. Dodatkowo pomocne jest masowanie kanalików czystym palcem oczywiście. Metoda skuteczna niezależnie od wieku maluszka (noworodka czy niemowlaczka).

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?