Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rozszerzanie diety: kolejność wprowadzania nowych potraw

| aktualizacja: 28.01.2016 | 6

Rozszerzasz dietę niemowlaka? Sprawdź, co możesz podać dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
talerz, kuchnia dla dziecka, brokuły, bułka, ryby, jogurt
fot. Studio Edipresse
Zaleca się, by dzieciom karmionym butelką rozszerzać dietę w piątym miesiącu, a karmionym piersią – w siódmym. Maluch jest na to gotowy, jeśli potrzebuje więcej karmień (jest częściej głodny), interesuje się tym, co jedzą inni członkowie rodziny, umie już sam siedzieć, brać jedzenie do rączki i wkładać je do buzi. Na pierwszy posiłek wystarczą 3-4 łyżeczki, ale co dzień po troszku zwiększaj porcje. Przez pierwsze tygodnie dziecko zaznajamia się z nowymi smakami i konsystencjami. Upłynie sporo czasu, nim zje tyle, by się nasycić. A oto kolejność wprowadzania nowych potraw.

Zupka jarzynowa
od 7. miesiąca – dzieci karmione piersią, od 5. miesiąca – karmione sztucznie
Pierwszą zupkę ugotuj z marchewki i ziemniaka, zagęść kleikiem ryżowym (kaszką manną – patrz niżej), dodaj oliwy. Zmiksuj. Potem dodawaj inne warzywa: dynię, brokuły, pora, selera, buraki.

Kaszka manna
od 5.–6. miesiąca – dzieci karmione piersią, od 6. miesiąca – karmione sztucznie
Pół łyżeczki (2–3 g/100 ml) rozgotowanej kaszki manny podaj dziecku w przecierze jarzynowym albo w swoim pokarmie. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko rozwoju celiakii (glutenozależnej choroby trzewnej).

Owoce i soczki
od 7. miesiąca – dzieci karmione piersią, od 5. miesiąca – karmione sztucznie
Zacznij od skrobanego łyżeczką jabłka, potem maluch może jeść przeciery również z malin, jagód, porzeczek. Wprowadź soki owocowe, najlepiej przecierowe – do 150 ml dziennie.

Kaszki, kleiki
od 5.–7. miesiąca
Możesz robić dziecku kaszki glutenowe (pszenne) i bezglutenowe (kukurydziane, ryżowe). Na początku pół łyżeczki (2–3 g/100 ml) rozgotowanej kaszki glutenowej, podawaj w przecierze jarzynowym, odciągniętym pokarmie, mleku modyfikowanym. Większe ilości kaszek glutenowych dziecko będzie jeść w kolejnych miesiącach.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

basia
basia | 2016-10-26 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No czytać tego nie mogę celiakie myli sie z alergią pokarmową. Wczesne podanie glutenu(czy to z mlekiem matki, czy ogólnie) nie daje ochrony przed celiakią. Celiakia to nie alergia ale choroba wrodzona, genetyczna. To czy dana osoba ma celiakie, czy jej nie ma zależy od genów!

Odpowiedz

bagielka
bagielka | 2015-02-21 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

neta bo wszędzie jest napisane po ukończeniu 6msc a to = w 7msc życia

Odpowiedz

neta
neta | 2014-11-25 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hmm można być nieco skołowanym, otóż w innych artykułach wprowadza się przy sztucznym karmieniu jedzenie już po 4 miesiącu a przy karmieniu piersią tuż po 6 miesiącu....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

darka
darka | neta | 2015-01-23 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak dla wiadomości- "po 4 miesiącu" = "od 5. miesiąca"

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-02-29 12:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja karmiłam piersią, ale dziecko miało stwierdzona alergie na mleko, więc ten program wprowadzania nowych pokarmów był jeszcze nieco inny. Zasadniczo do końca 6go miesiąca miałam karmić tylko piersią-a każdą nowość wprowadzać bardzo powoli-nawet raz na 7-10 dni. Do tego w tym czasie zaczełam podawać latopic(probiotyk zalecany przy alergii) i wszystko zapisywałam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

iwna8
iwna8 | Anonim | 2014-06-19 02:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Proszę o kontakt na priv- jestem zainteresowana szczegółami- mam ten sam problem i pediatrę od którego nic się nie można dowiedzieć (iwna8@interia.pl)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?