Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje z szyjką macicy w czasie ciąży?

| aktualizacja: 02.02.2017 | 12

Rozwarcie powinno się pojawić, gdy dziecko jest gotowe do narodzin. Czasem jednak szyjka macicy zaczyna skracać się dużo wcześniej. Skąd wiadomo, że tak się dzieje, kto i w jaki sposób mierzy rozwarcie, kiedy można spodziewać się kłopotów? Wyjaśniamy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(28)
rozwarcie-szyjki-macicy-badanie-ginekologiczne-w-ciazy
fot. Fotolia

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że dziecko utrzymuje się w twoim ciele przez 9 miesięcy? To zasługa bardzo silnego mięśnia, nazywanego szyjką macicy. Szczelnie zamknięty przez całą ciążę otwiera się dopiero, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat.

Dlaczego szyjka macicy musi być zamknięta?

Szyjka macicy musi być zamknięta nie tylko po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie, ale także dlatego, by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia szyjki macicy dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.

Skąd wiadomo, co się dzieje z szyjką macicy?

O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Oceniają jej długość – normalnie szyjka macicy mierzy ok. 2,5–3 cm. Krótsza (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią wtedy, że została „zgładzona”.

Jak się mierzy szyjkę macicy?

Rozwarcie szyjki mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
  • rozwarcie na jeden palec oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie na dwa palce – jest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie na pięć palców – 10 cm.
Szyjka macicy jest gotowa do porodu, gdy jest skrócona, odpowiednio ustawiona do kanału rodnego i otwarta na jeden palec. Czasem taki stan zdarza się na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat i jest nazywany niewydolnością szyjki macicy.

Przeczytaj też: Pierwsze ruchy dziecka - sprawdź, jak je rozpoznać.

Kryzys 7. centymetra – co to takiego?

Kryzys 7. centymetra to najtrudniejszy moment porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

Co to jest pełne rozwarcie szyjki macicy?

Pełne rozwarcie szyjki macicy to moment w trakcie porodu, gdy szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

A jeśli szyjka macicy skraca się za wcześnie?

Do zbyt wczesnego skrócenia szyjki macicy może dojść nawet we wczesnej ciąży, gdy szyjka jest wiotka i słaba. Grozi to poronieniem, a na późniejszym etapie ciąży – przedwczesnym porodem. Taki stan nazywany jest niewydolnością szyjki macicy. Jej przyczyną bywają też zaburzenia hormonalne, pęknięcie szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy.

Czy można zapobiec skracaniu się szyjki macicy?

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa, który może skontrolować jej stan. O niewydolności szyjki może świadczyć także brunatne plamienie. Każde krwawienie w ciąży, nawet skąpe, trzeba skonsultować z lekarzem. Jednak nawet mimo niewydolności szyjki macicy ciążę można donosić. W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:
  • polegiwanie – przyszła mama większość czasu spędza, leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
  • szew okrężny na szyjkę macicy – zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
  • pessar – czyli gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie.
  • leżenie – zwykle wiąże się ze skierowaniem do szpitala. Kobieta musi cały czas leżeć płasko, niekiedy do samego porodu, by dziecko przyszło na świat jak najpóźniej – gdy będzie do tego gotowe.
Czytaj też:
dr n. med. Preeti Agrawal konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal
ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

Ania
Ania | 2016-08-03 13:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szef szwy to sobie niech lekarz na jaja założy i,zadnej narkozy bo szkodliwa a do tego mam koleżanką dała sobie założyc nieswiadoma tego co jej zrobili a przed porodem nie miał kto zdjąć wszystko się porwało i do dziś ma komplikacje i zero współżycia z mężem.taka jest służba zdrowia tylko okalecza ludzi

Odpowiedz

Ftdcb
Ftdcb | 2016-03-16 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdvxgh

Odpowiedz

mala
mala | 2016-02-16 21:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 25 tygodniu ciazy i szyjke macicy mam 5 cm co to znaczy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anka
Anka | mala | 2017-02-17 08:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ze nie grozi ci przedwczesny porod;)ja mam 4cm tez w szpitalu

Odpowiedz

pffty
pffty | 2014-12-14 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w 35 tyg i moja szyjki ma 2 cm
o co chodzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anka
Anka | pffty | 2017-02-17 08:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pomalu sie skraca przygotowywuje sie do porodu

Odpowiedz

noemi21
noemi21 | 2014-05-15 19:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w 22 tygodniu zostałam skierowana do szpitala bo zrobiło mi się rozwarcie na 1, 5cm. Tam pod narkozą założono mi szew na szyjkę macicy. Bałam się straszenie zabiegu, bólu i jakiś ewentualnych komplikacji. Nic nie bolało i nie boli. Teraz mam 30 tydzień. Szew sprawdza się w 100%! Coprawda muszę leżeć prawie cały czas ale leżę w domku. 4 dni po zabiegu byłam już w domku. Ps.oczywiście zero seksu :-\

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Madziula
Madziula | noemi21 | 2017-06-19 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 39 tygodniu ciąży i nie wiem ile cm ma moja szyjka macicy... mieszkam w Anglii a tutaj tego nie badaja 🤤

Odpowiedz

Ewus
Ewus | 2014-03-31 17:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja się zastanawiam nad rozwarciem zewnętrznym i wewnętrznym, mam 3 czm rozwarcia od tygodnia (po hamowaniu porodu w 33 tc), ale szyjka ponoć jeszcze nie zgładzona, tworzy się lejek, skurcze się uspokoiły ale rozwarcie rośnie, trochę zgłupiałam.

Odpowiedz

Natala
Natala | 2014-03-25 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jeśli jest rozwarcie na dwa palce a nie ma skórczów? Od tygodnia tak mam.

Odpowiedz

zula
zula | 2013-08-26 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przeczytałam z ciekawością. Szukałam jednak odpowiedzi na zagadnienie braku rozwierania szyjki przy porodzie, który to problem mnie dotyczył. Robi się wtedy masaż szyjki. To boli ale jak trzeba to ok wytrzymałam. Szkoda, że nie ma o tym informacji bo jak zdążyłam zauważyć jak kobiety o czymś nie wiedzą to winę zrzucają na położnych i lekarzy i twierdzą, że przeżyły koszmarny poród a ten w dużej mierze zależy od naszego podejścia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | zula | 2015-01-09 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zula masaż szyjki macicy jest w tej chwili zakazany i może dlatego się o nim nie pisze. Prowadzi on między innymi do pęknięć szyjki a gdy szyjka się nie rozwiera powinno być wykonane cc. Tak nam tłumaczono na szkole rodzenia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?