Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rozwód czy separacja - co dla was lepsze

| aktualizacja: 19.05.2016 | 3

Jakie skutki prawne niesie separacja, a jakie rozwód? Poważnie zastanówcie się nad swoimi krokami, aby potem nie żałować podjętej decyzji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
fot. Fotolia.pl

1. Jeżeli decydujesz się na separację

Wiele osób myśli, że wystarczy zamieszkać osobno, by można było mówić o separacji. To błąd. Aby separacja miała skutki prawne, musi ją orzec sąd. Zrobi to wtedy, gdy stwierdzi, że między tobą a mężem istnieje rozkład pożycia, czyli zanikły łączące was więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze.
Separację łatwiej uzyskać niż rozwód, bo nie musisz udowadniać, że łączące was więzi zostały bezpowrotnie zerwane (czyli nastąpił trwały rozkład pożycia). Sąd nie rozstrzyga też, kto ponosi za to winę, choć może to zrobić, jeżeli jedna ze stron wystąpi z takim wnioskiem.

Jeżeli oboje zgadzacie się na separację, a przy tym nie macie małoletnich dzieci, orzeczenie jest właściwie formalnością. W takim wypadku sąd rozpatruje sprawę w tzw. trybie nieprocesowym i wydaje postanowienie. Może być nawet przeprowadzona zaocznie, czyli pod nieobecność jednej ze stron.

Separacja: to warto wiedzieć

Ustalenie winy ma znaczenie, gdybyś w przyszłości chciała domagać się od męża alimentów. Jeżeli zostałby uznany za wyłącznie winnego, a ty znalazłabyś się w niedostatku, miałabyś prawo żądać od niego pieniędzy.

Kiedy sąd nie orzeknie separacji

Bywa jednak, że mimo zgodnego wniosku małżonków, sąd nie orzeka separacji. Dzieje się tak wówczas, gdy dojdzie do wniosku, że w jej wyniku ucierpiałyby dzieci. Może się zdarzyć, że Ty chcesz separacji, a twój mąż zażąda rozwodu. Co wtedy? Sąd na posiedzeniu pojednawczym rozstrzygnie, czy istnieje jeszcze szansa na uratowanie waszego związku i jeżeli stwierdzi, że tak, orzeknie separację. W innym wypadku – zdecyduje o rozwodzie, mimo że ty domagałaś się tylko separacji.

Jak załatwić separację

Pozew o separację powinnaś złożyć w sądzie okręgowym (wydział cywilny), właściwym dla waszego wspólnego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie mieszkacie razem – pismo składasz w swoim sądzie lub w tym, w którego okręgu mieszka twój mąż. Możesz to zrobić osobiście w biurze podawczym sądu (poproś o potwierdzenie na kopii pozwu) lub wysłać go pocztą.

Do pozwu musisz dołączyć:
* akt małżeństwa,
* akt urodzenia wspólnego dziecka,
* zaświadczenie o zarobkach.
Aby sprawa nabrała urzędowego biegu, musisz wnieść wymaganą opłatę – wpis stały wynosi 600 zł (100 zł, gdy wniosek jest wspólny).

Zobacz także: Czy czeka Was rozwód?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

eleee
eleee | 2016-09-14 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam separacje od roku. Mamy 2-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży. Na to pierwsze dziecko zasądzone są alimenty. Czy urodzenie drugiego dziecka wiąże się z przerwaniem separacji?

Odpowiedz

danka
danka | 2016-01-11 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem z mężem od przeszło 12 lat. Mamy 7 letniego syna. Jednak między nami zaczęło się coś psuć. Ja zakochana nie wiedziałam na początku o co chodzi. A on zabawiał się z koleżanka z pracy. Planowaliśmy wspólne wakacje, a on na to, że nie ma czasu, że musi zarabiać, praca itd. W końcu się ode mnie wyprowadził. Ogarnęła mnie pustka. Ale nie dałam się tak bezproblemowo odsunąć na bok. Zamówiłam urok miłosny ze strony urok-milosny.pl którą zachwalalo dużo osób. Mąż wrócił prosząc o jeszcze jedną szanse. Dałam mu tą szansę i mam nadzieję że już mnie nigdy nie zrani.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Cabanka84
Cabanka84 | danka | 2017-11-16 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Psychiatra potrzebny!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?