Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza

| aktualizacja: 07.11.2017 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(24)
kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Na przykładzie owoców i warzyw pokazujemy wielkość malca w brzuchu mamy. Miarka warzywno-owocowa to świetny pomysł na zabawę.

Czy jak większość przyszłych mam lubisz wyobrażać sobie, jak duże jest już twoje maleństwo w brzuchu? Przypomina fasolkę czy dorodną brzoskwinię? Przygotowaliśmy ci małą ściągawkę, żebyś nie musiała się domyślać!

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy z jednej, zapłodnionej przez plemnika szczęściarza (tak tak, pokonał 360 milionów konkurentów!) komórki jajowej powstaje gotowe do życia poza ciałem matki dziecko. Zobacz, jaka jest wielkość twego maleństwa w każdym momencie tej długiej drogi na świat!

1. miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz! To pusta kuleczka – zwana blastocystą. Właśnie wije sobie gniazdko w macicy. Zarodek jest jak ziarnko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które mieści się na... czubku szpilki!

2. miesiąc ciąży

Maluszek się rozpędza. Przed chwilą czubek szpilki był dla niego niby lądowisko helikoptera, a teraz, w piątym tygodniu ciąży może już się równać z ziarnem ryżu! Co więcej, kilka dni później – z pestką słonecznika. W drugim miesiącu ciąży każdego dnia rośnie o milimetr! To nie koniec. Siódmy tydzień ciąży, a w twoim brzuszku… zielony groszek. Ledwo się obejrzysz, a groszek zmieni się w fasolkę – perłową, na tę typu „Jaś” trzeba jeszcze poczekać. W dziewiątym tygodniu malec już się gimnastykuje – porusza nogami i rękami. Czy jest duży? Jasne, 2,5 cm robi wrażenie! Przyjrzyj się jeżynie albo oliwce!

3. miesiąc ciąży

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny. Malec zdaje pierwszy egzamin. Przestaje być zarodkiem, a zaczyna być płodem – ma już ukształtowane główne narządy. To była ciężka praca. Ale to nie koniec przygody, przed malcem kolejne wyzwania. Smyk stara się jak może, by im sprostać – rośnie tak szybko, jakby ścigał się w Formule 1. Dziecko już nie wygląda jak jeżyna, to raczej truskawka o długości ok. 4 cm. Wkrótce jednak osiąga wielkość cytryny – ma 6 cm wzrostu! Mamy trzynasty tydzień ciąży? W brzuszku zatem mieszka owoc kiwi.

4. miesiąc ciąży

W 14. tygodniu malec dokazuje: fika koziołki, pręży się, wymachuje rękami i nogami. Ma na to w twoim brzuszku wciąż sporo miejsca. Dziecko wielkością przypomina już brzoskwinię. Siedem dni później maluszek waży blisko 50 g oraz mierzy 10 cm! Rozmiar sporego pomidora, ale jeszcze nie jego waga. A teraz wyobraź sobie pomarańczę... Oto twoje dziecko w 16. tygodniu ciąży. Jeszcze kilkanaście dni i zabraknie owoców do porównania. Na awokado nie musisz długo czekać – 17. tydzień, 12 cm, 100 g. Malec ciągle zmieściłby się w dłoni. Siedem dni później i 2 cm więcej. To już dorodna papryka! Na pewno jest bardzo, bardzo słodka :-)

Zobacz też: Kalendarz rozwoju ciąży

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?