Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak przebiega rozwój mowy dziecka w drugim roku życia?

| aktualizacja: 02.02.2015 | 15

Sprawdź, ile słów powinno znać już twoje dziecko. Dowiedz się, jak rozwija się mowa dziecka w kolejnych miesiącach jego życia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
niemowlę, mówić, usta
fot. Panthermedia
Dziecko rozpoczyna swoją przygodę z mówieniem w okolicach pierwszego roku życia. Najpierw zaczyna wypowiadać rzeczowniki, przeważnie jednosylabowe, które wywodzą się z ulubionych dźwięków gaworzenia. W kolejnych miesiącach dziecko opanowuje umiejętność posługiwania się pewną liczbę rzeczowników, niezbędnych do określenia osób lub przedmiotów z najbliższego otoczenia. Kolejnym etapem w rozwoju mowy jest nauka czasowników, szczególnie takich, które oznaczają wyraźną czynność, jak np. "daj", "weź".
Nauka mowy wymaga od dziecka równie dużego skupienia i koncentracji. Dla dzieci między 12-18 miesiącem życia największym i najbardziej atrakcyjnym wyzwaniem jest opanowanie oraz doskonalenie chodzenia. Nie oczekuj więc w tym okresie spektakularnego rozwoju mowy. Nastąpi on niego później, tuż po ukończeniu przez dziecko 18 miesięcy. Przeciętnie półtoraroczne dzieci używają kilkunastu różnych słów, a w wieku 24 miesięcy liczba ta wzrasta do 300!  
Obserwowanie dziecka, kiedy zaczyna uczyć się mówić, jest fascynującym doświadczeniem. Sprawdź, jak ten proces przebiega miesiącu po miesiącu.

Rozwój mowy od 12 do 17 miesiąca życia dziecka

12. miesięczne dziecko wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwa lub trzy słowa z powtarzaną sylabą np. ma-ma, ba-ba, ta-ta. Potrafi wypowiedzieć słowo "mama" i powiązać je z twoją osobą.
Roczne dziecko zna i używa samogłosek: a, o, u, e, y, i, ą, ę, a oraz kilka spółgłosek: p, b, m, t, d, n, k, ś i czasami ć. Wymowę pozostałych spółgłosek często zmienia i zastępuje  je łatwiejszymi. Czasem wyraźnie wymawia tylko pierwszą albo ostatnią sylabę.
13. miesięczne dziecko zaczynają używać krótkich słów, jak "nie", "da", czyli "daj".

Czytaj też: Problemy z mówieniem

14-miesięczne dziecko nie mówi jeszcze zbyt wiele, ale dużo rozumie. Potrafi wykonać proste polecenia, jak np. "przynieś misia", "zostaw pilota", "pokaż, gdzie masz nosek", ale nie umie jeszcze ich wypowiedzieć.
15-miesięczne dziecko zaczyna intonować, czyli podnosić głos na końcu pytania. W tym okrasie dziecko może również zacząć używać gestów, by podkreślić to, co mówi (macha, wskazuje).
16-miesięczne dziecko wciąż zniekształca wyrazy i zmienia je w formę łatwiejszą dla siebie do wypowiedzenia. Jabłko, czy banan to w jego ustach "am".
17. miesięczne dziecko używa kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych na przykład "tik-tak", "pi-pi". W tym miesiącu twoje dziecko może zacząć mówić ze zrozumieniem kilka słów dwusylabowych. Jego ulubiony słowem staje się "nie".

Rozwój mowy od 18 do 24 miesiąca życia dziecka

18-miesięczne dziecko mówi wyraźnie kilkanaście słów, choć jeszcze pół roku temu nie wymawiało ani jednego słówka.
19-miesięczne dziecko zaczyna okrywać, że jeśli zestawi się ze sobą dwa słowa, przekaże jakieś nowe znaczenie.
20-miesięczne dziecko zna już około 50 słów i powoli zaczyna je łączyć w kilkuwyrazowe szeregi np. "mama – książka – ja". Jego mowa staje się coraz bardziej zrozumiała dla otoczenia, choć oczywiście mama wciąż pozostaje "tłumaczem" mowy dziecka. W tym okresie dziecko uwielbia nazywać wszystko, co je otacza: ludzi widzianych za oknem, zwierzęta na spacerze, domowe meble czy zabawki.
21-miesięczne dziecko zna już około 50-100 słów i potrafi je składać w coraz dłuższe frazy. Nadal trwa jego fascynacja wszystkimi nowościami: zwraca uwagę na przechodniów, samochody, zwierzęta.
22-miesięczne dziecko mówi coraz płynniej, rozumie już prawie wszystko. Składa słowa w dwuwyrazowe frazy typu: "Daj lalę", "Pokaż to". Potrafi zaintrygowane opowiadać o tym, co widzi w książeczce, mimo że jego zasób słów nie przekracza liczby 100.
23-miesięczne dziecko, jeśli jeszcze nie odkryło jeszcze uroku ciągłych pytań i słówka "dlaczego?", najprawdopodobniej stanie się to w tym miesiącu. Zasób słów dziecka wzbogaca się o przyimki typu: na, w, pod. Dzięki nim dziecko oddaje relacje przestrzenne, których znaczenie zaczyna rozumieć w tym okresie rozwoju.
24-miesięczne dziecko może znać już nawet ponad 100 słów. Buduje proste zdania, zaczyna rozumieć przymiotniki i przysłówki.
Słownictwo dwulatka powiększa się o jedno słowo co dwie godziny. Takie tempo rozwoju mowy utrzymuje się aż do okresu dojrzewania!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

Mama2
Mama2 | 2017-08-30 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Syn ma 25 miesięcy, a wg tego opisu mówi na poziomie dziecka w 20 m.ż. Czy Wasze dzieci też tak miały? Pytam o podobne sytuacje, a nie o chwalenie się które dziecko zna już łacinę i grekę. Uprzedzając, tak byliśmy już u logopedy, ale jakoś ciężko o konkretną diagnozę, czekamy na kolejnego specjalistę.

Odpowiedz

Olcia
Olcia | 2017-05-01 00:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 18 miesięczna córcia, mówi lepiej niż niejeden 2latek 😀 jest moją dumą. Jak słyszę od obcych, że pięknie mówi, nie będę ukrywać- rosnę w swoich oczach. Nie jest żłobków, uczy się od nas i dzieci na dworzu 😉 składa zdania bywa że z 4 słów, ale robi po 2 przerwę zastanowi się i kolejne 2 😀

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ona
Ona | Olcia | 2017-09-08 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

" na dworzu"?!...obyscie ja jednak uczyli bardziej poprawnie ...

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-03-08 08:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 2 0 mocy i mówi tylko mama i baba. Co zrobić żeby mówił więcej

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karla
Karla | Aga | 2017-05-26 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno wyłącz telewizję, telewizja zaburza rozwój mowy u dzieci. Możesz z nim poćwiczyć układanki według wzoru, baw się z nim w naśladowanie to bardzo ważne, bawcie się np w policjanta, doktora,gotowanie. Kategoryzacja np układanie skarpetek, klocków w jednym kolorze itd. Ja też tak miałam, że syn miał 18 miesięcy i mówił tylko mama, tata. Zaczęłam z nim ćwiczyć i teraz ma 2 lata i mówi pełne zdania, codziennie praktycznie nabywa po kilka, a może i kilkanaście nowych wyrazów. Odpowiada na pytania, praktycznie można z nim normalnie porozmawiać. Tylko nie daj się zbywać tekstami typu spokojnie dorośnie, bo co jeżeli nie dorośnie, a czym młodsze dziecko tym łatwiej.

Odpowiedz

Abc83
Abc83 | 2017-02-25 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka ma przeszło 20 miesięcy i najbardziej lubi mówić dada czyli tata. A tak mówi dużo po swojemu sama do siebie choćbym słyszała angielski....

Odpowiedz

dds
dds | 2016-03-14 03:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fgttr

Odpowiedz

Madzik
Madzik | 2015-12-01 04:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jesli ja mieszkam zagranica, uczymu polskiego w domu, ale slyszy dookola angielski??

To jak to wyglada??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

adam w
adam w | Madzik | 2017-01-12 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Proste, dziecko będzie mówiło w 2 jeżykach, ale nauka ta zajmie mu więcej czasu, słyszałem opinie, że dziecko będzie dobrze sobie radzić w 2 językach, ale mówić zacznie w wieku nawet około 2,5 roku, czyli o 1 rok później.

Odpowiedz

aaa
aaa | 2014-06-22 22:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przede wszystkim mów dużo do dziecka, najlepiej patrząc na nie i, żeby ono patrzyło na Twoją twarz i widziało, jak mówisz. Posługuj się łatwymi słowami i prostymi zdaniami, opowiadaj, co robisz i co ono robi, pokazuj mu różne przedmioty i nazywaj je. Na początku może się wydawać, że niewiele je to interesuje, ale na pewno z czasem, rozpocznie próby naśladowania. Mów poprawnie i nie naśladuj mowy dziecka, nie nadużywaj wyrazów i wyrażeń dźwiękonaśladowczych (bum, bach, brum brum, mniam, papu...), a jeśli już używasz, to zawsze potem nazwij rzecz po imieniu: brum brum! samochód jedzie...itepe
czytaj dużo książeczek, pokazuj obrazki i nazywaj je, pytaj dziecko, gdzie jest? i tak dalej, i tak dalej. Powodzenia

Odpowiedz

tess
tess | 2014-06-14 18:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Niusia ma ma 17 mieisiecy i mowi tylko mama co robic?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Me
Me | tess | 2017-04-23 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmienić imię

Odpowiedz

aga000
aga000 | 2014-02-06 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka ma 21 -cy i też mało mówi ale też wszystko rozumie ...a skoro kilka słów wypowiada to i kiedyś nauczy się więcej więc nie panikuję ...wszystko w swoim czasie... ale za to szybko chodziła już w 10-tym miesiącu:) ... więc czekam i wiem ,że jest ok :)

Odpowiedz

Mama Aniołka
Mama Aniołka | 2014-01-17 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodam, że Synek ma już za sobą słowa: mama, tata, baba, auto, bombka, cici, ale używa ich rzadko. Świetnie dogadujemy się "bez słów" :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?