Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakie jest dobre tempo rozwoju dziecka?

| aktualizacja: 18.12.2013 | 0

Jak powinno rozwijać się niemowlę? Czy istnieją jakieś normy? Odpowiada pedagog Agnieszka Galica.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, noszenie, rozwój
fot. fotolia
Moja córcia Karolcia nie rozwija się zgodnie z normami dla faz rozwoju niemowlaka, o których piszą poradniki. Albo coś pojawia się za wcześnie (np. trzymanie główki), albo za późno (jak przewracanie na plecki). Nie wiem, jak to traktować i kiedy się niepokoić. Ewelina z Głogowa

Nie istnieją dzieci rozwijające się według podręcznikowych norm. Poradniki mają tylko dać młodej mamie orientację dotyczącą rozwoju maluszka. Radzę odłożyć na pewien czas mądre książki i nie przewidywać problemów, które się nie pojawiły. Zdrowe dziecko ma w sobie zakodowany osobisty program rozwoju i Pani córeczka też go zrealizuje. Różne wątpliwości może Pani rozwiać przy okazji wizyty u pediatry opiekującego się Karolinką. Warto też na spacerze porozmawiać z innymi mamami – dowie się Pani wtedy, że ich dzieci również rozwijają się w różnym tempie.
Agnieszka Galica konsultacja: Agnieszka Galica
Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?