Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Od zapłodnienia do narodzin – rozwój płodu

| aktualizacja: 07.03.2016 | 1

Najpierw kropka, potem orzeszek, a na końcu człowiek. Zanim dziecko przyjdzie na świat, czeka je wiele etapów rozwoju. Chcesz wiedzieć, jak zmienia się twój maluszek?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, ciąża, mężczyzna, brzuszek
fot. Panthermedia

Rozwój płodu to prawdziwa magia. W każdym tygodniu ciąży płód rośnie, rozwijają się narządy wewnętrzne, doskonalą pierwsze odruchy. Jak to przebiega? Sprawdź.

Zapłodnienie i pierwsze podziały komórki

Po seksie w twoim organizmie trwa wyścig. Miliony plemników wędrują z pochwy w kierunku jajowodów. Do celu dociera tylko kilkuset, a do jajeczka wnika jeden. W jajeczku zachodzą zmiany chemiczne, które chronią przed inwazją pozostałych „zawodników”. Ciało zwycięzcy rozpuszcza się, a jądro z materiałem genetycznym zlewa się z jądrem komórki jajowej. Zapłodnione jajo dzieli się na dwie komórki, potem na cztery, osiem itd. Przez cały czas też przemieszcza się wzdłuż jajowodu do macicy. Po siedmiu dniach od zapłodnienia zagnieżdża się w wyściółce macicy (endometrium). I wtedy właśnie... jesteś w ciąży!

Organizacja

Dzielące się jajo w miarę dojrzewania przekształca się w blastocystę, która składa się z nieprzypadkowo zgrupowanych komórek. Każda z tych grup ma zadanie: jedna stanie się zarodkiem, inna utworzy struktury umożliwiające odżywianie.

Pierwsze 6 tygodni ciąży

Komórki zewnętrzne blastocysty wysuwają w głąb endometrium wypustki, dzięki którym możliwa jest wymiana składników odżywczych i zbędnych produktów między twoim organizmem a tworzącym się zarodkiem. Z tego połączenia powstanie łożysko, które chroni i odżywia dziecko. W 4. tygodniu ciąży blastocysta zaczyna się przekształcać w zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek. Właśnie z tych trzech warstw powstaną w przyszłości wszystkie najważniejsze tkanki. Z warstwy wewnętrznej rozwiną się płuca, wątroba, układ pokarmowy i trzustka. Ze środkowej – szkielet, mięśnie, nerki, naczynia krwionośne i serce. Zewnętrzna utworzy skórę, włosy, soczewki oczu, szkliwo zębów i układ nerwowy. Komórki przemieszczają się tak, by znaleźć się na właściwym miejscu.

Druga połowa pierwszego trymestru

Od szóstego tygodnia zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. To właśnie dlatego, jeśli tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś o siebie troskliwie zadbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać itd.).  W dziewiątym tygodniu twoje maleństwo już się rusza! Na razie nie poczujesz jego ruchów, bo są zbyt słabe, ale podejrzysz je na badaniu USG. 10. tydzień to ważny moment w życiu dziecka. Właśnie kończy się okres powstawania jego narządów (a po nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia u malca wad wrodzonych). Malec rusza już rączkami, nóżkami i klatką piersiową – być może to jego pierwsze ćwiczenia z oddychania.

Przeczytaj: Czynniki wpływające na zdrowie nienarodzonego dziecka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

iga
iga | 2014-10-28 20:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja juz jestem w III trymestrze i teraz lekarz polecił mi zażywanie pregnoferu dha z Oleofarm. Podobno kwasy omega zapobiegają przedwczesnemu porodowi więc mam nadzieję, że wsyztko odbędzie się w terminie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?