Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka [WIDEO]

| aktualizacja: 11.07.2017 | 2

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka podczas zabawy i zwykłych domowych czynności? Zobacz, co radzi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Zobacz inne z serii Jak wspierać rozwój dziecka - wideo wywiady z psychologiem dziecięcym (6):

Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma rozwijanie motoryki małej?
- Rozwijanie motoryki małej ma ogromne znaczenie w  kolejnych etapach życia dziecka - mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. - Każde dziecko przychodząc na świat zaczyna już ćwiczyć motorykę małą poprzez sięganie po grzechotkę, smoczek, czy łapanie nóżki, albo paluszka. I trzeba je w tym rozwoju wspierać, motywować, nie przeszkadzać.

Dlaczego rozwój motoryczny jest ważny w rozwoju dziecka?

Pierwsze 6 lat życia dziecka jest bardzo ważne w tym aspekcie rozwoju.  Dziecko poprzez doświadczanie całej przestrzeni wokół siebie ćwiczy sprawność manualną, ale i koordynację ruchową oko-ręka.  Co zaprocentuje w przyszłości podczas nauki malowania, czy pisania.
- Ćwiczenie koordynacji ruchowej oko-ręka sprawia, że potem dziecko w wieku przedszkolnym lepiej chwyta długopis, ołówek, czy kredkę i bez problemu używa pędzla do malowania - mówi psycholog dziecięcy.
Nie bez znaczenia - jak mówi psycholog - jest ćwiczenie dużej motoryki, czyli sprawności całego ciała dziecka dla jego prawidłowego rozwoju.
- Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi z czynnościami samoobsługowymi, z równowagą, co może pomóc mu na przykład podczas nauki jazdy na rowerze - mówi Dorota Maciejec, psycholog.
Od kiedy można ćwiczyć umiejętności motoryczne i jak to robić, by wspierać jego rozwój - obejrzyj wideo.

A co rodzicom spodobało się na wykładzie?

A jakie zabawy psycholog zaproponowała rodzicom podczas warsztatów?
- Mnie najbardziej podobało się ustawienie klocków bokiem i wydawanie przy tym dźwięków. Szczególnie przypadła mi do gustu zabawa, która mówiła o tym, że jak klocek położymy bokiem to tupiemy, jak do góry nogami do buczymy, a jak normalnie to klaszczemy - prosty, ale fajny pomysł na zabawę klockami - mówiła jedna z mam uczestniczka warsztatów.
 
W filmie wykorzystano zdjęcia z wykładu o rozwoju motorycznym psycholog Doroty Maciejec, podczas warsztatów z rodzicami w Warszawie, którego sponsorem była firma Lego.


Polecamy:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Malwina
Malwina | 2017-04-25 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja starałam się żeby dzieci jak najlepiej się rozwijały i swoją wyobraźnię. W domu rysujemy, bawimy się klockami, robimy wyklejanki. Wszytko, aby pomóc dziecku rozwijać umiejętności motoryczne. Zresztą i przedszkole do którego chodzą nasze dzieci na to stawia. Bardzo dużo prac plastycznych, co miesiąc też przyjeżdżają do nich z warsztatami modrasova gdzie też stawiają na motorykę. Bo to robią jakieś świeczki żelowe, a to mydełka. I te rączki i główka jednak cały czas pracuje.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Arahja
Arahja | Malwina | 2017-07-19 09:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I oczka tez pracują na bliskie odległości dzięki czemu rozwija się krotkowzrocznosc ale o tym mądre pani pedagog nie pomyślą bo po co

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?