Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co czuje mały nosek

| 22.07.2008, aktualizacja: 21.10.2016 | 0

Zdania, co do tego, jak pachnie maleństwo, są podzielone. Jedno jest pewne – dla ciebie to najpiękniejszy zapach świata. A czy wiesz, co maluch potrafi wywąchać?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, nosek
Gdyby nie zmysł węchu, twojego dziecka nie byłoby na świecie! Brzmi to nieprawdopodobnie, a jednak to fakt! Dzięki feromonom, zapachowym substancjom wydzielanym przez każdego człowieka, przyszli rodzice zauważają wzajemną atrakcyjność i zakochują się w sobie! Już w 3. trymestrze ciąży twój maluszek zaczyna odbierać wrażenia węchowe z wód płodowych. Zapach zjedzonej przez ciebie sałatki z czosnkiem pozostanie w nosku nienarodzonego szkraba na długie godziny. Ale prawdziwy bukiet woni dziecko poznaje już po porodzie.

Tak pachnie moja mama

Dziecko rodzi się z całkowicie rozwiniętym węchem nie bez przyczyny. To właśnie zmysł powonienia pozwala noworodkowi zorientować się w nieznanym świecie. Słodki zapach mleka prowadzi go prosto do piersi mamy. Zdolność rozpoznawania zapachów pomaga oswoić się z nową rzeczywistością, a także odróżniać to, co znane, od tego, co całkiem nowe i obce. Badania naukowe udowodniły, że już kilkudniowe dzieci umieją rozpoznać znajomą woń. Podczas jednego z eksperymentów naukowcy kładli obok policzka noworodka biustonosz jego mamy, a z drugiej strony bieliznę obcej kobiety. Okazało się, że maluchy niemal zawsze obracały główkę w stronę ubrania mamy, czyli rozpoznawały ją tylko po tym jak pachnie. Noworodek uczy się woni mamy już w pierwszym tygodniu swojego życia!
O tym pamiętaj! Znajomy zapach twojej skóry uspokaja maleństwo, dlatego często noś je jak najbliżej siebie.

Wącham z apetytem

Umiejętność zapamiętania zapachu mamy (czytaj: jedzenia!) jest wyjątkowo pożyteczna. To dzięki niej noworodek położony tuż po narodzinach na brzuchu mamy potrafi odnaleźć sutek i zabrać się do jedzenia. Śpiące niemowlę, czując pod nosem wypełnioną mlekiem pierś mamy, odruchowo zaczyna poruszać ustami, a nawet może się obudzić ze snu – od razu gotowe do ssania. Ale ten medal ma dwie strony. Mdlący zapach kosmetyków na twojej skórze może sprawić, że maluch odmówi ssania piersi.
O tym pamiętaj! Węch oraz smak są ściśle ze sobą powiązane. Smakowicie pachnąca potrawa może pobudzić apetyt twojego kilkumiesięcznego niejadka. Wykorzystuj to!

Ładnie czy brzydko?

Dziecko rodzi się ze zdolnością odróżniania miłych i odpychających zapachów. Intensywne lub nieprzyjemne mogą mu bardzo przeszkadzać. Eksperymenty dowiodły, że maluszek, czując zapach truskawek lub wanilii, zareaguje bezzębnym uśmiechem, natomiast wdychając podsunięty mu pod nos amoniak lub ocet winny – odruchowo skrzywi się do płaczu. Ta reakcja to wynik działania ewolucji: odstręczający zapach informuje dziecko o groźbie zatrucia. Niemowlę jest bezbronne wobec cuchnącej w jego odczuciu woni, np. ostrych przypraw. Nie potrafi przecież zatkać noska lub odejść w inną stronę. Chroń więc malca przed takimi atrakcjami – odstaw ciężkie perfumy, nie używaj w domu środków czystości z dodatkiem chloru (jego opary mogą nie tylko zniecierpliwić dziecko, ale też wpływać alergizująco).
Na spacer zamiast do centrum miasta wybierz się do iglastego lasu. Odżywcze sosnowe olejki naturalnie oczyszczą mały nosek, uspokoją i łagodnie ukoją do snu twojego maluszka.
O tym pamiętaj! Wśród zapachów, na które reagują maluchy, naukowcy wymieniają m.in. woń kamfory, goździków, terpentyny, truskawek oraz cytryny.

Chcę poznać więcej

Już w okresie niemowlęcym dziecko potrafi rozpoznać ok. 10 tysięcy zapachów – tyle, co dorosły człowiek! Odkrywajcie wspólnie ten niewidzialny świat: wąchajcie nie tylko rzeczy o intensywnej woni, ale i te, których nie podejrzewacie o to, że w ogóle pachną.
Noworodkowi podsuń pod nosek roztarty liść lipy lub rozgniecioną truskawkę. Ze starszym malcem możesz bawić się w „co to za zapach?”. Przykryj chustką lub ręcznikiem kilka warzyw i owoców o charakterystycznym zapachu (pomarańczę, śliwkę, jabłko), namów szkraba do zamknięcia oczu i podawaj mu je kolejno do powąchania. Taka zabawa znakomicie wpływa nie tylko na rozwijanie zmysłu węchu, ale może zaostrzyć apetyt niejadka.
O tym pamiętaj! Każdy człowiek obdarzony jest tzw. pamięcią węchową. Zapach znany z dzieciństwa może budzić pozytywne emocje i przywołać wspomnienia miłych chwil spędzonych np. na zabawie.

Uwaga! Kiedy nic nie pachnie

Skaza genetyczna, polegająca na niewrażliwości na pewną grupę zapachów to anosmia. Dotyka ona około 2–3 procent ludzi w Polsce. Anosmii (całościowej lub częściowej) można się także nabawić na skutek długiego przebywania w miejscu, w którym był jakiś bardzo intensywny zapach.


Konsultacja: Eliza Kiepura, psycholog Dziecięcy, pracuje w Zakładzie Wczesnej Interwencji Psychologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?