Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Różyczka u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

| aktualizacja: 21.06.2017 | 0

Co trzeba wiedzieć o różyczce u dzieci? Czy jest groźna, co ją powoduje, jak ją leczyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

Różyczka u dzieci to choroba, którą wywołuje wirus. Kiedy dzieci powszechnie chorowały na różyczkę, teraz - dzięki szczepieniom - zdarza się to rzadko. Co powinnaś wiedzieć o różyczce?

Różyczka u dziecka - co to za choroba?

Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Różyczka pojawia się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególne ryzyko zakażenia występuje w czasie przeziębienia. Chorobę wywołuje wirus różyczki, przed którym można się zaszczepić.

Różyczka przenosi się drogą kropelkową i występuje w organizmie już od ok. 7 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów w postaci wysypki i utrzymuje się do 14 dni po jej zniknięciu. Przez cały ten czas chory może zarażać. Różyczka u dzieci może pojawić się również przed narodzinami, ponieważ wirus przenika przez łożysko (mówimy wówczas o różyczce wrodzonej).

Szczepienia przeciw różyczce

W Polsce szczepienia przeciw różyczce są obowiązkowe i finansowane z budżetu państwa. Szczepienie dziecka powinno odbyć się w 13-14. miesiącu. Dawkę przypominającą podaje się w 10. roku życia. Nie zaleca się szczepić dzieci, które są uczulone na jeden ze składników szczepionki lub mają uczulenie na neomycynę.

Szczepienie przeciwko różyczce zaleca są również kobietom, które nie otrzymały szczepionki w dzieciństwie, a planują zajść w ciążę. 

Czytaj też: Jakie są przyczyny różyczki?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?