Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ruch i zabawa to ważna sprawa. 8 aktywności, które pomagają dziecku w rozwoju

| aktualizacja: 29.10.2013 | 0

Wiesz, że ruch i zabawa są niezbędne w rozwoju dziecka. Dlaczego są takie ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta – od tego się rośnie!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
O korzyściach, jakie daje ruch, wiesz sporo. Tylko jak „ruszać się” z malutkim dzieckiem?

1. Zabawy na brzuszku i nie tylko

W pierwszym półroczu bardzo ważne jest układanie dziecka na brzuszku. To najlepsza gimnastyka! Jednak już z czteromiesięcznym malcem można „ćwiczyć”, np. powolne przenoszenie rączek nad głowę. Bardzo ważne jest to, by nie trzymać dziecka  tylko w łóżeczku, ale np. położyć je na rozłożonym na podłodze kocu i pozwolić, by samo próbowało się poruszać i przekręcać na brzuszek. Gdy mu się to uda (z twoją pomocą), rozpocznie próby sięgania po leżącą obok zabawkę. Ćwiczcie, gdy maleństwo jest pogodne. Przerwijcie, kiedy ma już dość.

2. Kołysanie, huśtanie

Dziecko zna i lubi huśtanie jeszcze z czasów, gdy rozwijało się w brzuchu mamy. Często kołysane niemowlę mniej płacze, jest spokojniejsze, szybciej pokonuje kolejne etapy rozwoju (siada, raczkuje, chodzi). Ale też lepiej się koncentruje i prędzej uczy.
Poprzez zmiany kierunku, tempa i intensywności poruszania się ćwiczy koordynację, planowanie i kontrolowanie ruchów. Takich bodźców nie dostarcza leżenie.
W miarę jak dziecko rośnie, ramiona mamy zastępuje huśtawka, leżaczek czy koń na biegunach.
Nie obawiaj się, że kołysaniem rozpieścisz malca. Jeśli dzięki temu jest pogodny, to znaczy, że tego potrzebuje. Pamiętaj, by nie była to jedyna forma aktywności; maluch musi również leżeć spokojnie, bawiąc się, chwytając, obserwując itp.

Sprawdź także: Dlaczego dzieci lubią się bujać?

3. Pływanie

Przygodę z wodą może zacząć już 3-4 miesieczne dziecko.  W wodzie maluch czuje się swobodniej niż na lądzie i może się w niej samodzielnie poruszać, kiedy nie umie jeszcze chodzić.
Pływanie i zabawy na basenie poprawiają koordynację i płynność ruchów, regulują sposób oddychania, wpływają na siłę pracy mięśni i zapobiegają wadom postawy. Zajęcia na pływalni pozwalają też wyrównać napięcie mięśniowe i wzmocnić słabsze partie mięśni.

Przeczytaj także: Po co na basen z dzieckiem?

4. Wspinaczka

Jeszcze za wcześnie na prawdziwą ścianę wspinaczkową, ale… Już ośmiomiesięczne niemowlę może wspinać się po mamie lub tacie, chwytając za włosy i odpychając się od ich brzucha. Potem forsuje górę z misiów i poduszek. W ten sposób nabiera odwagi w pokonywaniu trudności, opanowuje emocje, uczy się współpracy.
Wspinaczka usprawnia, doskonali koordynację ciała, zwłaszcza tułowia i miednicy – to jest cenne w profilaktyce i leczeniu wad postawy. Polecana jest także  przy wadach stóp.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?