Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

W jaki sposób liczyć ruchy dziecka?

| aktualizacja: 31.08.2015 | 0

Gdy pierwszy raz usłyszysz o tym, że trzeba liczyć ruchy dziecka w brzuchu, może wydawać ci się to jakąś tajemną sztuką. Spokojnie, zrobisz to bez trudu. Potrzebujesz tylko czasu i spokoju, by wsłuchać się w swój i nie tylko organizm.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
edipresse.25125NWLRGB75.jpg
fot. Edipresse

Gdy rozpocznie się 8. miesiąc ciąży, możesz usłyszeć od lekarza, że trzeba liczyć ruchy dziecka? Wyjaśniamy, jak i po co to robić?

Po co liczy się ruchy dziecka w brzuchu?

Liczenie ruchów nienarodzonego dziecka pomoże lekarzowi ocenić jego stan i samopoczucie. Zwykle prosi on mamę o zwrócenie uwagi na liczbę ruchów dziecka, gdy upłynie termin porodu lub jeśli przebieg ciąży jest nieprawidłowy.

Polecamy: 11 najczęstszych dolegliwości przedporodowych

W jaki sposób liczy się ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy można liczyć w dwojaki sposób: określamy czas wystąpienia kolejnego - 10. ruchu albo liczymy wszystkie ruchy w ciągu godziny (w tym czasie powinno ich być przynajmniej 4). Należy liczyć wszystkie ruchy dziecka, nie dzieląc ich na „słabe” czy „mocne”.

Czytaj też: Ruchy dziecka - zaskakujące fakty

Czy dziecko rusza się cały czas tak samo?

Dziecko ma wyraźne okresy snu i czuwania, z których każdy trwa po 15-40 minut – trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Ale jeżeli liczba ruchów dziecka w ciągu godziny jest mniejsza niż 4 i dziecko nie reaguje poruszeniem się na bodziec z zewnątrz, którym jest np. dotknięcie brzucha, należy skontaktować się z ginekologiem.

Czytaj też: Czy to już poród - co mówi twoje ciało?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?