Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Rumień zakaźny - objawy

| 18.05.2010 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
dziecko, lekarza, badanie
Wirus, który wywołuje rumień zakaźny, szczególnie lubi wiosnę. Nie jest groźny dla dzieci, jednak dorośli (zwłaszcza przyszłe mamy i osoby ciężko chore) powinni na niego uważać.

Co to jest rumień zakaźny?

Na rumień zakaźny najczęściej chorują dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat. Wywołuje go parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Łatwo się nim zarazić, bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Niestety, nie można się przeciwko niemu zaszczepić, ale – z drugiej strony – nie ma takiej potrzeby. Choroba na ogół przebiega bowiem łagodnie (zwłaszcza u najmłod-szych) i – uwaga, dobra wiadomość – daje odporność na całe życie. Przeczytaj, po jakich objawach rozpoznasz chorobę i co trzeba zrobić, by ją wyleczyć.

Czytaj też: Sepsa - czym jest, jak ją rozpoznać i leczyć?

Objawy rumienia

Jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby. Pojawia się na raty.
- Najpierw zmiany widoczne są na twarzy. Różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec – zarażony malec wygląda tak, jakby ktoś wymierzył mu dwa siarczyste policzki, ma na buzi symetryczne plamy, które wyglądają jak skrzydła motyla.

Dziecko chore na rumień:

rumień zakaźny zdjęcie, rumień zakaźny wysypka, jak wygląda rumień zakaźny


- Z czasem wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, ręce i nogi. Potem blednie w części centralnej, przez co zmiany  tworzą misterne siateczki i koronki.
- Mniej więcej po jedenastu dniach ustępuje bez złuszczania. Znika od dołu do góry, czyli najpierw z nóg, potem z tułowia i rąk, a na końcu z twarzy, nie zostawiając żadnych śladów.
Zdarza się, że krótko po zniknięciu pojawia się na nowo – najczęściej po kąpieli albo wysiłku (a niekiedy nawet pod wpływem stresu lub zmiany temperatury otoczenia). Potem znów blednie. Wszystko to może trwać dwa, trzy tygodnie.

Sprawdź,jak rozpoznać i wyleczyć różyczkę

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Ania
Ania | 2014-06-26 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn miał rumień przed wyjazdem nad może.Potem wyzdrowiał.Ostatniego dnia pobytu nad morzem dostał po dwóch stronach policzków czerwone plamy.

Odpowiedz

lidia
lidia | 2012-12-30 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas chorowało dwoje dzieci,jedno miało wysoka temp przez tydzień,drugie przeszło bezgorączkowo zato swedziała je skóra

Odpowiedz

basia
basia | 2011-12-18 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Osoby dorosłe tez chorują na tę chorobę,o czym lekarze interniści nie maja pojęcia.Można zarazić się od dzieci.U nas w szkole również gimnazjaliści chorowali.Ja mam 50 lat i jestem chora już od półtorej miesiąca.Ciągle mam i nowe i nawracające objawy. Nie wiem na czym to się skończy, bo nie byłam na zwolnieniu i się nie leczę.Lekarz zignorował mnie totalnie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?