Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak wygląda rumień zakaźny, jak się go leczy i czym grozi? [ZDJĘCIE]

| aktualizacja: 29.06.2017 | 11

Wirus, który wywołuje rumień zakaźny, szczególnie lubi wiosnę. Nie jest groźny dla dzieci, jednak dorośli (zwłaszcza przyszłe mamy i osoby ciężko chore) powinni na niego uważać, bo może prowadzić do poważnych powikłań.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(20)
Jakie są objawy rumienia zakaźnego?
fot. Fotolia

Z rumieniem zakaźnym najczęściej możesz zetknąć się u dziecka, które chodzi do żłobka lub przedszkola. To wysypkowa choroba wieku dziecięcego. Sprawdź, jak wygląda rumień zakaźny i dowiedz się, po jakich objawach rozpoznasz chorobę i co trzeba zrobić, by ją wyleczyć.

Co to jest rumień zakaźny?

Na rumień zakaźny najczęściej chorują dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Wywołuje go parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Łatwo się nim zarazić, bywa, że pustoszy całe przedszkola i szkoły. Niestety, nie można zaszczepić dziecka przeciwko rumieniowi zakaźnemu, ale z drugiej strony – nie ma takiej potrzeby. W przeciwieństwie do rumienia wędrującego, ta choroba nie jest niebezpieczna dla dziecka i na ogół przebiega u dzieci łagodnie i daje odporność na całe życie. Rumień nazywany jest również piątą chorobą, ze względu na to, że jest to piąta z sześciu typowych wysypek wieku dziecięcego.

Objawy rumienia zakaźnego u dzieci

Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego jest wysypka u dziecka. Pojawia się na raty:
  • najpierw pojawia się rumień na twarzy. Różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec – zarażone dziecko wygląda tak, jakby ktoś wymierzył mu dwa siarczyste policzki, ma na buzi symetryczne plamy, które wyglądają jak skrzydła motyla.
  • Z czasem wysypka obejmuje ramiona, tułów, pośladki, ręce i nogi. Potem blednie w części centralnej, przez co zmiany  tworzą misterne siateczki i koronki.
  • Mniej więcej po 11 dniach wysypka ustępuje bez złuszczania. Znika od dołu do góry, czyli najpierw z nóg, potem z tułowia i rąk, a na końcu z twarzy, nie zostawiając żadnych śladów.
  • Zdarza się, że krótko po zniknięciu rumienia, pojawia się na nowo – najczęściej po kąpieli albo wysiłku (a niekiedy nawet pod wpływem stresu lub zmiany temperatury otoczenia). Potem znów blednie. Wszystko to może trwać dwa, trzy tygodnie.
Zakażenie parwowirusem nie powoduje bakteryjnego zapalenia skóry, nie niesie też ryzyka nadkażeń.

Jak wygląda rumień zakaźny u dzieci?

Choroba czerwonych policzków, jak nazywany jest również rumień zakaźny, to przede wszystkim charakterystyczna wysypka, której raczej nie pomylisz z innymi rodzajami wysypek. Zdjęcie dziecka chorego na rumień:

rumień zakaźny zdjęcie, rumień zakaźny wysypka, jak wygląda rumień zakaźny
 

Sprawdź, jak rozpoznać i wyleczyć różyczkę, i nie pomyl jej z rumieniem!

Wysypka, gorączka, ból gardła: pozostałe objawy rumienia

Najczęściej wysypka jest jedynym objawem rumienia zakaźnego, ale mogą pojawić się też inne:
  • niewysoka gorączka. Temperatura nie przekracza 38°C i trwa jeden, dwa dni.
  • ból gardła i stawów. Przydarza się raczej starszym dzieciom.
  • bóle głowy, nieżyt gardła i nosa, bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie stawów oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą towarzyszyć rumieniowi, ale dotyczy to raczej dorosłych, a nie dzieci.  Bóle stawów mogą być dość dotkliwe, jednak na ogół mijają bez powikłań.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Bodzio
Bodzio | 2017-02-27 21:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem czy jest możliwe abym zachorował na to mam już 60 na karku .pierwsze leczyli mnie na ospę ale po tygodniu stwierdzono że to jednak nie to skierowanie do dermatologa jutro wizyta.

Odpowiedz

atka
atka | 2016-07-29 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 7 letnia córka przeszla bez dodatkowych objawów,po tyg. zarazila młodszą 2 letnią. Lekarz przepisal Neosine, wapno i syrop aerius-na alergie.

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2016-03-19 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek zachorował na tą zakaźną chorobę jak miał 9 miesięcy.Pierwszym objawem była wysoka temperatura ponad 38 stopni,po trzech dniach wystąpiła dopiero wysypka,bardzo szybko się rozprzestrzeniła po całym ciele,byłam z tym u internisty nie dostał żadnych leków,pani doktor stwierdziła że samo zniknie po trzech do pięciu dni,faktycznie tak było,samo znikło.Nie zostało ani śladu po tym paskudnym wirusie.PS.Drogie mamusie dziecko przy tej chorobie jest bardzo nerwowe,niespokojne ponieważ może boleć głowa,mięśnie stawy a takie malutkie dziecko nie poskarży się co go boli.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karolina
karolina | Justyna | 2016-05-12 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Justynko, ale chorobe jaką Pnai opisuje jest zupelnie inna chorobą.Wnosze po tym ze rumien zakazny utrzymuje sie 2-3 tyg. Moja corka ma dokladnie takie same objawy jak wyzej opisane, wysypka zaczela sie od szyi , pacz rozeszla sie w tydzien po calym ciele teraz juz mamy drugi tydzien a co najwazniejsze przy tej chorobie nie ma temperatury. Mononukleoza ma np temperature w swoim przebiegu, co podejrzewala pani doktor ale u nas ani slady temperatury, jedynie swedzi corkę , no ze zarazliwe to juz wiem, bo wlasnie przeszlo po2 yug na mlodsza 8miesieczną Polcię. ;/

Odpowiedz

Aelreda
Aelreda | Justyna | 2016-09-18 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To była trzydniówka nie rumień

Odpowiedz

AMKa
AMKa | Justyna | 2017-03-20 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli była najpierw temperatura, a potem wysypka i trwało to po około 3 dni, to była to zwykła trzydniówka, a nie rumień zakaźny. Rumień zakaźny może przebiegać bez podwyższonej temperatury i wysypka pojawia się najpierw i utrzymuje nawet do 10 dni.

Odpowiedz

Agnieszka
Agnieszka | Justyna | 2017-06-12 18:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ponad 38 stopni u tak małego dziecka to nie jest wysoka temperatura. U takich maluchów do 39 stopni niczym nie należy temperatury zbijać.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2014-06-26 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn miał rumień przed wyjazdem nad może.Potem wyzdrowiał.Ostatniego dnia pobytu nad morzem dostał po dwóch stronach policzków czerwone plamy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anita
Anita | Ania | 2017-05-28 14:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak pani synek miał rumień mógł się kąpać w morzu i przebywać na słońcu

Odpowiedz

lidia
lidia | 2012-12-30 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas chorowało dwoje dzieci,jedno miało wysoka temp przez tydzień,drugie przeszło bezgorączkowo zato swedziała je skóra

Odpowiedz

basia
basia | 2011-12-18 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Osoby dorosłe tez chorują na tę chorobę,o czym lekarze interniści nie maja pojęcia.Można zarazić się od dzieci.U nas w szkole również gimnazjaliści chorowali.Ja mam 50 lat i jestem chora już od półtorej miesiąca.Ciągle mam i nowe i nawracające objawy. Nie wiem na czym to się skończy, bo nie byłam na zwolnieniu i się nie leczę.Lekarz zignorował mnie totalnie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?