Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rutynowe badania w ciąży

| aktualizacja: 24.02.2016 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Dzięki rutynowym badaniom w czasie ciąży można wykryć wiele zaburzeń i zacząć leczenie, zanim staną się niebezpieczne dla mamy i maleństwa.
Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie zleconych przez niego badań pozwalają obserwować, czy maleńka istota w Twoim brzuchu rozwija się prawidłowo.
Regularne kontrole u ginekologa będą Cię mobilizować do dbania o siebie i wykonywania zalecanych badań. Lekarz to Twój najlepszy doradca, więc wybierz kogoś zaufanego. Umów się z nim, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, ale nie wahaj się go zmienić na innego, jeśli masz poczucie, że nie poświęca Ci wystarczająco uwagi.
Do 30.-34. tygodnia ciąży waga dziecka się stabilizuje – powinnaś zgłaszać się na wizyty co cztery tygodnie, do 38. – co dwa, a potem – co tydzień. W tym czasie ginekolog zleci Ci wykonywanie badań, które pozwolą ocenić stan Twojego zdrowia i rozwój ciąży. Niektóre z nich zrobi podczas wizyty, a na większość wypisze skierowanie lub wyśle Cię do innego specjalisty.

Ciężar ciała

Nie lekceważ tego pomiaru. Zważ się podczas pierwszej wizyty i zapisz wynik, by móc go później porównywać. Pod koniec ciąży maleństwo waży mniej więcej 3,5 kilograma, a łożysko i wody płodowe razem – niewiele ponad półtora. Macica powiększa się o około kilogram, a piersi o pół. W Twoim organizmie przybywa krwi oraz płynów komórkowych, które łącznie ważą trochę ponad 2,5 kilograma. To daje wynik około 9 kilogramów. O tyle zaleca się przytyć kobiecie, która przed ciążą miała nadwagę. Jeśli była szczupła, może pozwolić sobie dodatkowo na 3-3,5 kilograma tkanki tłuszczowej. Pod koniec ciąży waga nie powinna wzrosnąć bardziej niż o dodatkowe 12-13 kilogramów. Możesz to osiągnąć, jeśli przez pierwszą połowę ciąży zamiast jeść bardziej kaloryczne potrawy, zaczniesz odżywiać się zdrowiej. Większy apetyt często wynika z potrzeby uzupełnienia przez organizm brakujących składników odżywczych, witamin, soli mineralnych. Pamiętaj, że zbyt duży przyrost wagi może też wynikać z zatrzymywania wody w organizmie, a także – co dużo groźniejsze – wskazywać na tzw. zatrucie ciążowe.

Cytologia, bakteriologia

Na początku należy wykonać cytologię oraz badanie na stopień czystości pochwy i jej pH. Po 34. tygodniu lekarz zleci Ci kolejne badanie bakteriologiczne – tym razem posiew z pochwy. W ten prosty sposób możesz zapobiegać niebezpiecznym dla dziecka infekcjom, a jeśli wystąpią – odkryć ich przyczyny i szybko rozpocząć właściwe leczenie. Również dwukrotnie (na początku i pod koniec ciąży) będziesz musiała zbadać odczyn WR – badanie krwi w kierunku kiły (jest ono wymagane przez szpital), a czasem także badanie w kierunku HIV.
Cytologię wykonuje się na początku ciąży, żeby stwierdzić, czy na szyjce macicy nie ma komórek nowotworowych. Wynik oznacza się cyfrą rzymską.
  • Grupa I – układ rozrodczy jest zdrowy.
  • Grupa II – masz stan zapalny pochwy.
  • Grupa III – sygnalizuje, że z twoim zdrowiem może się dziać coś złego.
  • Grupa IV – podejrzenie nowotworu.

Inne choroby

Możesz sprawdzić stężenie immunoglobulin odpornościowych (IgG, IgM), które wykażą, czy przechodziłaś zakażenie toksoplazmozą oraz różyczką i czy jesteś na te choroby uodporniona.
 
  • Odczyn VDRL
Oznacza się go na początku ciąży, a potem jeszcze raz około 37. tygodnia. Jest to badanie serologiczne, wykrywające przeciwciała swoiste dla bakterii wywołującej kiłę. Wynik powinien być ujemny.
 
  • HbsAg
To antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki wszczepiennej). Jeśli nie miałaś kontaktu z wirusem wywołującym tę chorobę, wynik będzie ujemny. Badanie wykonuje się w 37. tygodniu ciąży.
 
  • Przeciwciała dla toksoplazmozy
Oznacza się je na początku ciąży i w zależności od uzyskanego wyniku powtarza się w 2. i 3. trymestrze. Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy o aktywnej fazie choroby, czyli możliwości zarażenia się w ciąży. Obecność przeciwciał w klasie IgG dowodzi o przebyciu choroby w przeszłości.
 
  • Przeciwciała dla różyczki
Jeśli są nieobecne w klasie IgM i IgG, świadczy to o braku kontaktu z chorobą. Obecność przeciwciał w klasie IgG – tak jest najczęściej – oznacza, że przeszłaś tę chorobę.


Konsultacja: dr Agnieszka Tymińska, ginekolog położnik.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Adrianna
Adrianna | 2016-08-09 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi też wskazano zrobienie badania i na HIV i na kiłę, Jadnak ja zrezygnowałam ze standardowego punktu pobrań. Jak dowiedziałam się że istnieje możliwość wykonania takiego badania w domu nawet się nie zastanawiałam ;) Zamówiłam zestaw pobrań ze zdrowegeny.pl a próbkę wysłałam do laboratorium. Najlepsze jest to że nie musiałam w ogóle wychodzić z domu, a do szpitala jednak mam daleko...

Odpowiedz

monia*
monia* | 2012-02-23 11:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem już w 36 tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie (trzy dni temu) lekarz nie zlecił mi już żadnych badań ani bakteriologicznych, ani WR, ani na przeciwciała (Coombsa), które powinnam kontrolować. Następną wizytę mam dokładnie na dwa tygodnie przed terminem porodu. Boję się, że w tak krótkim czasie nie zdąży się zareagować. Pomocy!

Odpowiedz

Antosia
Antosia | 2008-06-17 01:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W I trymestrze ciąż brałam Zinnat niewiedząc że jestem w ciąży.a teraz ciągle myślę jkie skutki może mieć na dzidzię.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | Antosia | 2009-02-15 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i jak??mialas jakeis skutki uboczne po zinnacie ? ja tez zazywam ten antybiotyk ale nie wiem jeszcze czy jestem w ciazy - za wczesnie zeby to stweirdzic - rowniez boje sie ze moze to miec zly skutek. czy dowiedzialas sie cos wiecej ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?