Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe doniesienia: Jedzenie ryb w ciąży może wpływać na nadwagę u dziecka

| aktualizacja: 13.04.2016 | 4

Najnowsze badania przynoszą niezwykle zaskakujące wyniki. Czy zachwieją naszą wiarą w to, że warto jeść ryby w ciąży? Czy polskie ciężarne powinny się nimi przejmować?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
witamina D, ryby w ciąży, zdrowa dieta w ciąży, omega-3, nadwaga u dziecka, otyłość u dziecka
fot. Fotolia
O tym, że w ciąży należy jeść ryby, słyszałaś pewnie nie jeden raz. Na talerz przyszłej mamy powinny trafiać przede wszystkim tłuste ryby morskie, które są m.in. cennym źródłem kwasów omega-3, witaminy D i jodu, czyli ważnych składników niezbędnych dla dobrego rozwoju dziecka. Z najnowszego badania opublikowanego w magazynie Journal of the American Medical Association Pediatrics wynika jednak, że jedzenie ryb w ciąży, może prowadzić do nadwagi i otyłości u dzieci. Jak to możliwe?

Wspomniane badanie jest jednym z największych dotyczących tego tematu. Prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców w ciągu 15 lat, objęło ponad 26 tysięcy mam i ich dzieci z Europy i Stanów Zjednoczonych. Z obserwacji zwyczajów żywieniowych kobiet w ciąży i rozwoju ich dzieci wyciągnięto zadziwiające wnioski. Potomstwo mam zajadających się podczas ciąży daniami rybnymi było do osiągnięcia drugiego roku życia nieco cięższe od rówieśników, których mamy nie przesadzały z jedzeniem ryb. W kolejnych latach nadmiar kilogramów w tej grupie dzieci ujawniał się jeszcze bardziej. Stąd wniosek badaczy: większe spożycie ryb w ciąży wiąże się z ryzykiem szybszego wzrostu dzieci w pierwszych dwóch latach życia i pojawieniem się nadwagi lub otyłości w kolejnych czterech latach. 

Dodajmy od razu, że kluczowy jest tu zwrot „większe spożycie ryb”. Według obowiązujących zaleceń kobiety w ciąży powinny zjadać tygodniowo dwie porcje ryb. Uczestniczące w badaniu mamy jadały ich i mniej (np. średnio 1,5 porcji ryby tygodniowo w Belgii), i więcej (np. średnio ponad 4 porcje w Hiszpanii, czyli znacznie ponad ciążowe normy). Ograniczenie spożycia ryb jest spowodowane znieczyszczeniami wód morskich toksycznymi substancjami, które mogą kumulować się w mięsie ryb.

Autorzy badania wysuwają dwie hipotezy, które mogą tłumaczyć wyniki. Z jednej wynika, że nadwaga u dzieci mam jedzących dużo ryb może mieć związek z zanieczyszczeniem środowiska. Toksyczne substancje wnikające z wody do rybiego mięsa mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych u płodu, których skutkiem jest nadwaga. Druga hipoteza mówi, że to nadmiar kwasów tłuszczowych omega-3 może wpływać na rozwój komórek tłuszczowych u dziecka.

I jeszcze bardzo ważna informacja na koniec. Wyniki przedstawionego badania nie są sprzeczne z obowiązującymi zaleceniami żywieniowymi dla przyszłych mam. W ciąży nie należy rezygnować z jedzenia ryb. W Polsce i tak jemy ich za mało. Specjaliści donoszą również, że korzyści wynikające z uzwględnienia ich w diecie przewyższają ryzyko związane z ewentualną obecnością w nich toksycznych substancji. Nie przesadzajmy jednak z ilością – w ciąży jedzmy ryby dwa razy w tygodniu, w porcjach po około 100 g. Co za dużo to niezdrowo, także i w tym przypadku.

Czytaj także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Przyszła mama
Przyszła mama | 2017-02-03 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

też za rybami nie przepadam szczególnie i tym bardziej tuńczyk z puszki zdecydowanie odpada, zwłaszcza dla starających się o dzidziusia. Ale ryby są jak najbardziej wskazane, wiec żeby ten niedobór uzupełnić przyjmuję Pregna 250dha - bogactwo kwasow omega-3 dha :D

Odpowiedz

wisienka
wisienka | 2016-11-21 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tuńczyk z puszki szkodzi też nie w ciąży, to duuża ryba która ma w sobie dużo metali i toksyn, lepiej stawiać na mniejsze ryby :) moja mama ciąży zajadała się tłustymi szprotkami a ja jakoś nie mam problemów z wagą . Ja znowuż w ciąży nie mogę potrzeć na ryby, a dha trzeba jakoś uzupełniać, łykam folika mama

Odpowiedz

Mama za chwilę
Mama za chwilę | 2016-03-05 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podpobno tuńczyk z puszki szkodzi w ciązy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama Dietetyk
Mama Dietetyk | Mama za chwilę | 2016-03-14 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może nie tyle szkodzi, co duże drapieżne ryby (takie jak np. Tuńczyk) w największym stopniu kumulują rtęć i inne zanieczyszczenia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?