Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Leki stosowane w terapii in vitro – refundowane!

| aktualizacja: 08.07.2016 | 6

Pary, które poddadzą się terapii in vitro w ramach rządowego programu leczenia niepłodności, nie będą musiały już płacić za leki hormonalne stymulujące owulację. Do tej pory musiały za nie same płacić (to koszt kilku tysięcy złotych). Nowe przepisy obowiązują od lipca 2014 r.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
klinika in vitro, badanie in vitro
fot. Gyncentrum

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
Pary, które zgłaszały się do rządowego programu in vitro, mogły do tej pory skorzystać z trzech bezpłatnych cykli zapłodnienia. Program nie przewidywał jednak zwrotu kosztów m.in. za leki hormonalne stymulujące owulację, które są niezbędne w terapii in vitro. Zwykle preparaty te pochłaniały od czterech do ośmiu tysięcy złotych. Płaciły za nie pary, które leczyły niepłodność.

Ministerstwo zapłaci za leki potrzebne w leczeniu niepłodności

– Wiele par nie było stać na leki. Wysoki koszt terapii hormonalnej był także często powodem rezygnacji z udziału w rządowym programie lub zadłużania się starających się o dziecko. Fakt, że od tego roku dofinansowana będzie nie tylko część kliniczna i biotechnologiczna, ale także terapia lekowa, otwiera wielu niepłodnym parom drogę do in vitro – przekonuje dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolożka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, które realizuje rządowy program.

Co w ramach rządowego programu in vitro

– Pacjenci uzyskują dofinansowanie terapii hormonalnej lekami do stymulacji oraz nieodpłatny dostęp do świadczeń in vitro, które obejmują kontrolowaną stymulację jajeczkowania i pobranie komórek jajkowych oraz nasienia, przygotowanie ich do zapłodnienia, tworzenie i hodowlę zarodków, przechowywanie i zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa, a ostatecznie transfer do macicy. Korzystając z programu mamy także zapewnione bezpłatne badania laboratoryjne oraz badania dodatkowe zlecone przez lekarza. To pełne świadczenie niezbędne do powodzenia zapłodnienia – wyjaśnia specjalistka Gyncentrum.

A to oznacza, że  para po zakwalifikowaniu się do rządowego programu in vitro nie ponosi już żadnych kosztów związanych z leczeniem niepłodności.
 
ZOBACZ TEŻ: kto może skorzystać z rządowego programu in vitro
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Rozgoryczona
Rozgoryczona | 2014-08-19 13:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co z tymi, którzy nie kwalifikują się do programu??? Otóż muszą zapłacić za wszystkie badania tj. ok 4,5tyś., do tego pełną kwotę za in vitro tj. ok.9tyś, + leki które kosztują fortunę. Im nie przysługuje się już refundacja leków. I to miała być ta pomoc ze strony Państwa.

Odpowiedz

Zostań Rodzicem
Zostań Rodzicem | 2014-08-14 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie mylmy niepłodności z bezpłodnością! Niepłodność można leczyć i nie oznacza ona to samo co bezpłodność.

Odpowiedz

Kotuska83
Kotuska83 | 2014-06-28 22:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Leon, w obniżonych cenach ale nie BEZPŁATNE !

Odpowiedz

leon
leon | 2014-06-28 17:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie rozumiem?? dla osób które zakwalifikowały się do programu leki będą refundowane czy bezpłatne ??

Odpowiedz

Kotuska83
Kotuska83 | 2014-06-28 16:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratuluje osobie, która pisała ten artykuł. Proponuje dokształcić się w pojęciach bezpłodność a niepłodność.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lutek
lutek | Kotuska83 | 2014-07-01 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie .....
jak mawiał Prof.Bralczyk należy się wypowiadać precyzyjnie.....
bo co to za różnica zrobić komuś LASKE czy Łaske

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?