Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Rzecznik Praw Dziecka: ‚Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci” [WIDEO]

| aktualizacja: 27.07.2017 | 0

Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Wszystkim zależy do 
Coś tam wie policja, coś tam wie szkoła, pielęgniarka w przychodni, szpital, ksiądz. Swoje dane ma też opieka społeczna. Każdy z tych organów robi swoje i stara się jak umie – nie ma jednak nikogo, kto by tę całą wiedzę zbierał, analizował i proponował jakieś ogólne rozwiązania. Słowem, nie ma jednej spójnej strategii do walki z przemocą wobec dzieci. I o taką właśnie narodową strategię apeluje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka: 

– Niestety, przemocy wobec dzieci jest bardzo dużo, jest liczona nie w milionach, ale miliardach i to jest coś, z czym cały świat musi walczyć. Jednym z elementów tej walki, wskazywanych choćby przez Sekretarza Generalnego ONZ jest tworzenie narodowych strategii, tylko nie tylko na papierze – mówi. 

Rzecznik Praw Dziecka wyjaśnia, że chodzi tu o szeroko zakrojone, kompleksowe działania, obejmujące przeciwdziałanie przemocy, ochronę dzieci i wsparcie ofiar przemocy. Także sama przemoc byłaby tutaj rozumiana szeroko: i nie sprowadzała się wyłącznie do przemocy fizycznej i seksualnej, lecz także obejmowałaby przemoc ekonomiczną, cybernetyczną, rówieśniczą itd. 

– 

Marek Michalak już dwukrotnie (pierwszy raz w 2016 r, drugi – w 2017 r.) apelował do Premier Beaty Szydło o rozpoczęcie prac nad Narodową Strategią Walki z Przemocą wobec Dzieci i deklarował wszelką pomoc w jej tworzeniu, jednak dwukrotnie spotkał się z odmową. 

– Uważam, że temat jest bardzo poważny i bardzo ważny, dlatego powinien być rozpatrywany na najwyższym szczeblu. Ja jestem gotów wspierać działania, jednak gospodarzem jest jednak władza wykonawcza, czyli rząd – mówi Rzecznik Praw Dziecka. – Niestety na razie odpowiedź przyszła, że nie nie ma takich planów, mam jednak nadzieję, że jest to tylko odpowiedź chwilowa i po chwili refleksji jednak te działania zostaną podjęte. 

Marek Michalak podkreśla, że tworzenie Narodowej Strategii Walki z Przemocą wobec Dzieci powinno odbywać się ponad podziałami politycznymi: 
– To nie jest polityka, to nie jest bicie piany, to są realne tworzenie platformy przemocy dzieciom. 

Coraz mniej bicia dzieci w Polsce

Od kilku lat obserwuje 


Zobacz także: Prezydent podpisał nową ustawę przeciw przemocy wobec dzieci

Zobacz także: Socjolog o nowej ustawie przeciw przemocy: „Mam mieszane uczucia”

Zobacz także: Nie każdy zasługuje na dziecko
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?