Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tego nigdy nie rób - 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

| aktualizacja: 22.01.2014 | 3

Sprawdź czego unikać, aby wychować dowartościowane, pewne siebie dziecko. Przeczytaj listę zakazów dla rodzica.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(21)

To niszczy samoocenę dziecka:

1. Niesłuchanie dziecka. Przerywanie i zmienianie tematu, odpowiadanie za dziecko wpływa bardzo źle na jego pewność siebie. Kiedy dzieci czują się wysłuchane i zrozumiane, ich samoocena podskakuje w górę.

Czytaj też: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało - 4 sposoby

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Jula
Jula | 2015-04-14 11:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nigdy do swego syna nie mowilam,ze facet jestes nie wolno Ci plakac.Chore to.Zawsze mu powtarzam,ze kazdy ma prawo do wszystkich uczuc i mowie mu o sposobach jak sobie radzic z ciezkimi uczuciami.Oczywiscie wszystko na jego wiek.Dzis ma 7 lat i jak widzi,ze mam gorszy dzien to mowi do meza,ze "mama ma dzis zly dzien i poszla sie polozyc.Potrzebowala tego zeby sie wyciszyc".Mam bardzo madrego syna.Pozwalam mu na popelnianie bledow,na robienie glupich rzeczy,bo przeciez dziecinstwo jest czasem glupie ;) Jest bardzo kreatywny i wrazliwy.

Odpowiedz

szaramysz
szaramysz | 2015-04-14 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Samoocenę dziecka niszczy PRZEDE WSZYSTKIM ciągłe porównywanie go do innych dzieci: "popatrz, Adaś jest taki porządny, a z ciebie taki bałaganiarz, powinieneś brać z niego przykład", "Ania tak ładnie je, a ty się w ogóle nie potrafisz zachować przy stole", "Marcin tak ładnie pisze, a ty się w ogóle nie starasz", "zachowujesz się jak Krzysiek, on też jest taki niegrzeczny", "mazgaisz się jak Marysia". Takie porównywanie sprawia, że dziecko w ogóle nie wierzy w siebie i boi się mieć własne zdanie. Będzie kopiować zachowania tych, którzy są powszechnie akceptowani i lubiani, będzie odrzucać zachowania tych, którzy są krytykowani i nielubiani. Swojego zdania w tym wszystkim nie będzie mieć. To nawet nie jest niska samoocena, to jest samoocena na poziomie 0.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nickie
Nickie | szaramysz | 2017-12-05 06:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Święta prawda. Tak byłam wychowywana przez cały czas i do tej pory słyszę jakieś porównania a mam już 40 lat, własny dom, rodzinę. I zmagam się do tej pory z niską samooceną. Dodam, ze mam o to ofromny żal do rodziców i jeżeli słyszę jakieś porównanie reaguję odruchowo dość agresywnym tonem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?