Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Mama na samozatrudnieniu – czy przysługuje jej urlop i zasiłek macierzyński?

| 13.04.2015, aktualizacja: 01.09.2015 | 0

Na jakich zasadach kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy, urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Jakie musi spełnić warunki, by otrzymać te świadczenia? Czy podczas urlopu macierzyńskiego mama może prowadzić działalność gospodarczą?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Kobieta w ciąży w pracy, przy komputerze
fot. © emiliau - Fotolia.com

Mama na samozatrudnieniu a zasiłek chorobowy

Kobieta prowadząca własną działalność gospodarczą ma prawo otrzymać zasiłek chorobowy, jednakże musi spełniać przy tym odpowiednie warunki. Aby mama na samozatrudnieniu otrzymała zasiłek chorobowy, nie wystarczy opłacenie jednej składki chorobowej. Musi być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni. Wówczas, po tym okresie, jeśli zachoruje, nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której taka osoba była już wcześniej ubezpieczona z innego tytułu (np. na podstawie umowy o pracę) i postanowiła kontynuować ubezpieczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przerwa między poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z tytułu działalności gospodarczej, nie może być jednak dłuższa niż 30 dni.
Warto pamiętać, że maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym przez kobietę ciężarną wynosi 270 dni. Wówczas wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.

Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy

Terminowe płacenie składki chorobowej

Bardzo ważne jest opłacanie składki chorobowej w terminie. Nieterminowe opłacenie składki (nawet jeśli termin ten został przekroczony o jeden dzień) bądź opłacenie jej w niepełnej wysokości spowoduje utratę prawa do zasiłku od pierwszego dnia miesiąca, za który składkę opłacono nieterminowo lub w niepełnej wysokości. Oznacza to automatyczne wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Aby ponownie nabyć prawo do zasiłku chorobowego, mama musi odczekać kolejne 90 dni.

Zasiłek macierzyński

Kobietom prowadzącym własną firmę formalnie nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, bowiem przypada on osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że będzie pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Zasiłek macierzyński otrzyma mama prowadząca własną działalność gospodarczą, która przed narodzinami dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia na wychowanie (do 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe, które w przypadku osób prowadzących działalność jest dobrowolne.
Ważne! Mama, która chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, powinna pamiętać o dobrowolnym przystąpieniu do tego ubezpieczenia. Aby uzyskać prawo do zasiłku, wystarczy opłacić jedną składkę ubezpieczenia chorobowego w okresie bezpośrednio poprzedzającym zdarzenie uprawniające do zasiłku .

Maksymalny czas pobierania zasiłku macierzyńskiego wynosi 52 tygodnie i przysługuje za okresy odpowiadające okresom:
  • urlopu macierzyńskiego, podstawowy urlop trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka (w przypadku urodzenia 2 dzieci przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie – 31 tygodni, 3 dzieci – 33 tygodnie, 4 dzieci – 35 tygodni, 5 dzieci i więcej – 37 tygodni);
  • dodatkowy urlop macierzyński trwa 6 tyg. – w przypadku urodzenia albo przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, 8 tyg. – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka;
  • urlop rodzicielski trwa 26 tygodni.
Zobacz także: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?