Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sejm przyjął poprawki w programie 500+! Co przeszło, a co nie?

| aktualizacja: 11.07.2017 | 199

Po gorącej awanturze Sejm przyjął rządowy projekt programu 500+ na kolejne lata. Poprawki, które zostały przegłosowane w piątek 7 lipca 2017 r., mają na celu oszczędności, a nie rozwój programu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(68)
Zmiany w programie 500 plus
fot. Fotolia
Program 500+ ma już ponad rok (wypłaty ruszyły w kwietniu 2016 r.)  i nie ulega wątpliwości, że stanowi realną pomoc dla rodzin, szczególnie wielodzietnych i w najgorszej sytuacji finansowej. Pierwsza tura programu 500+ kończy się już we wrześniu 2017 r., czyli jeśli chcesz od 1 października nadal dostawać wypłaty, musisz złożyć nowy wniosek. Przy okazji zakończenia się pierwszej tury, posłowie zmienili nieco sam program. Co zostało przegłosowane?

Jakie zmiany wchodzą w życie w programie 500+?

Podczas pierwszej tury programu 500+ na jaw wyszły nieszczelności programu. Jedna z ważniejszych dotyczyła rodzin, w których rodzice dziecka żyli bez ślubu. Dzięki temu mogli we wniosku o 500+ deklarować bycie samotnym rodzicem i ubiegać się o pieniądze już na pierwsze dziecko. Dzięki przegłosowanym poprawkom omijanie systemu będzie dużo trudniejsze – w drugiej turze programu 500+, aby samotny rodzic mógł ubiegać się o wypłatę pieniędzy, będzie musiał przedłożyć dowód, że jednocześnie złożył wniosek o alimenty wobec drugiego rodzica dziecka. 

Poprawki mają też zapobiec nieuczciwym manipulacjom w ramach tzw. dochodu utraconego, kiedy samotny rodzic, który ma za duży dochód, by ubiegać się o 500 zł na pierwsze dziecko, umawia się z szefem, by ten go zwolnił np. na jeden dzień i zatrudnił na nowo, ale już na niższą pensję. Poprawiony program 500+ zakłada, że jeśli pracownik podjąłby na nowo pracę u tego samego pracodawcy w ciągu 3 miesięcy po rozwiązaniu z nim umowy, to taka sytuacja nie będzie traktowana jako utrata albo obniżenie dochodu.

Także rodzice, którzy pracują za granicą, nie będą mogli otrzymywać pieniędzy z 500+. Program kierowany jest wyłącznie dla osób mieszkających w Polsce – jeśli urzędnicy będą mieli podejrzenie, że rodzic popierający wypłaty przebywa za granicą, będą mieli prawo wezwać do osobistego stawienia się w urzędzie gminy i złożenia wyjaśnień. 

Jakie poprawki nie przeszły?

Najbardziej żal poprawki proponowanej przez PSL, która zakładała wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" do kryterium dochodowego. Wprowadzenie jej byłoby wybawieniem dla rodziców, którzy starają się o pieniądze na pierwsze dziecko, bo właśnie w ich przypadku ważna jest wysokość dochodu rodziny. Do tej pory było tak, że nawet jeśli dochód na osobę przekraczał o jedną złotówkę wyznaczony próg (800 zł), świadczenie nie było przyznawane. Dzięki zasadzie złotówka za złotówkę  miało to się zmienić – po wprowadzeniu tej zasady samotna matka z jednym dzieckiem, której dochód na osobę był wyższy np. o 50 złotych (czyli zamiast 1600 złotych zarabiała 1700), dostawałaby pieniądze z programu, ale pomniejszone właśnie o te 50 złotych nadwyżki z dochodu. Niestety poprawka przepadła w głosowaniu. 

Tak samo nie przeszły inne poprawki, np. przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko wszystkim rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem – obecnie w ich przypadku także obowiązuje kryterium dochodowe (1200 zł na osobę). 

Co się nie zmieni? 

Generalna zasada programu 500+ pozostaje taka sama: pieniądze przysługują wszystkim rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko. Także kryteria dochodowe zostały niezmienione: samotny rodzic, by ubiegać się o pieniądze na pierwsze dziecko, musi wykazać się dochodem niższym niż 800 zł na osobę. Pieniądze na pierwsze dziecko przysługują także pełnym rodzinom, jeśli wśród dzieci jest dziecko niepełnosprawne, a dochód na osobę nie przekracza 1200 zł. 

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (199)
avatar

Ana
Ana | 2017-09-09 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ppierwsze dziecko jest gorsze od drugiego bo nie dostanie 500+, a jedynak masakra dyskryminacja. Powinna być mniejsza kwota a dla wszystkich dzieci.

Odpowiedz

Samotna matka
Samotna matka | 2017-07-24 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama wychowuje córkę,mam najniższą krajową czyli ok 1420 zł msc plus 400 zł alimentów i nie należy mi sie od Państwa NIC. Ani rodzinne a tymbardziej 500+ jestem za bogata by otrzymać jakas pomoc.Jest mi ciężko,ale jak powiedziała pani w Mopsie...to jest program nie dla biednych,tylko pomocny wzrostowi demograficznemu.

Odpowiedz

Mama dwojki dzieci
Mama dwojki dzieci | 2017-07-23 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinni napisac prawde, ze na drugie dziecko, ale gdy pierwsze jeszcze nie skonczylo 18 lat, niestety, nie chcą by mlodzi sie dalej uczyli, konczysz 18 i do pracy...
Ale renta rodzinna i alimenty sie naleza, gdy dziecko studiuje do 26 roku zycia. Niespojnosc w prawie, dyskryminacja, niesprawiedliwosc...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Mama dwojki dzieci | 2017-07-23 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokladnie...moja corka skonczyla 18 lat i juz nie dostaniemy ...mam jeszcze syna 7 lat...corka nadal potrzebuje pieniadze na bilet miesieczny, ksiazki...wiec kto to ustalil chyba nie ma bladego pojecia

Odpowiedz

Aneta90
Aneta90 | Mama dwojki dzieci | 2017-07-23 23:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie chcą żeby soe uczyli dziecko bo potrzebny jest mało wykształcony naród ponieważ takim łatwiej sterować

Odpowiedz

Agata
Agata | 2017-07-23 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez uważam że lepiej byloby gdyby dali miejsza sumę ale dla wszystkich dzieci tak samo .

Odpowiedz

kami
kami | 2017-07-22 20:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niech zmniejsza na +400 lub +300 i niech dostaną wszystkie dzieci bez wyjątku

Odpowiedz

Kia
Kia | 2017-07-21 07:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego dyskryminowani są rodzice z jednym dzieckiem może nie mogą mieć więcej z przyczyn od nich nie zależnych . starają się jak mogą A od państwa nie należy się im nic bo mają za wysoki dochody tak o 5groszy przekraczające

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gg
Gg | Kia | 2017-07-21 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie. Moje dziecko miało niecałe 3 lata kiedy podjęłam pracę. Oboje z mężem przez 13 lat jego życia pracujemy opłacając podatki na Państwoi nasze dziecko grosza nie dostaje.

Odpowiedz

złośc
złośc | 2017-07-20 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To śmieszne za długo żyję i za dużo widziałam ,jeszcze z uczciwej pracy rąk jeszcze nikt się nie dorobił,no chyba że garba i chorób.500+ matkom samotnym i rodzinom z jednym dzieckiem też powinny otrzymywać.Lepiej byłoby zmniejszyć do 300zł.a niech wszystkie dzieci dostaną.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kia
Kia | złośc | 2017-07-21 07:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram te słowa ja mam jedno dziecko i nie mogę mieć więcej i nic od państwa nie dostaje nawet nigdy rodzinnego za wysokie dochody przekraczające 5 gpmpw

Odpowiedz

Monka
Monka | 2017-07-20 09:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem to że drugie i kolejne dziecko dostaje kasę od tak jest absurdalne bo niektóre rodziny wielodzietne żyją lepiej niż te z jednym dzieckiem oni też powinny spełniać jakieś kryteria dochodowe i te pieniądze z programu 500+ można byłoby sprawiedliwie podzielić Znajoma pracuje na poczcie i sama wychowuje dziecko od 13 lat i nigdy jej się nie należało rodzinne ani 500+ to jest chore a jej kuzyn z żoną maja dwie własne firmy bardzo dobrze zarabiają he... mają dwoje dzieci i 500+ To czasami podczas rozmowy śmieją się z tego programu500+ bo twierdzą że córka ma dodatkowe kieszonkowe czy tych pieniędzy naprawdę niemożna sprawiedliwie podzielić a takich rodzin jest bardzo dużo dla niektórych rodzin 500+ to śmieszna kwota a dla innych bardzo duża

Odpowiedz

😉😉😉
😉😉😉 | 2017-07-20 06:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinni dac samotnym matkom a odebrać sobie i tym co mają wysokie dochody

Odpowiedz

Ona0305
Ona0305 | 2017-07-19 14:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie... Nie było tego programu i dało się żyć. Teraz, nagle, wg was, pieniądze należą się wszystkim. Chcecie powiedzieć, że wcześniej wasze dzieci nie uczyły się? Nie jadły? Chodziły nagie i brudne? Co będzie, jeśli te pieniążki nagle znikną? Polska stanie się wioską afrykańską z gołymi, niedożywionymi dziećmi?
Ktokolwiek pobierający z was to świadczenie potraktował te pieniążki jako dodatkowy fundusz mający poprawić przyszłość własnego dziecka i wpłaca każdą otrzymaną złotówkę na lokatę? Jeżeli ktoś nie jest w stanie zagwarantować dziecku bytu na przyzwoitym poziomie nie powinien się rozmnażać. Rodzice jednaków zazdroszczą tym z dwojgiem dzieci. Rodzice parki chcą wydrapać oczy tym, którzy mają czworo maluchów. Bezdzietni też powinni dostałać, na zachętę, by w ogóle spłodzić, prawda? Chory kraj, fakt. Ale tylko przez pazernych i zazdrosnych ludzi.
Mam dwoje dzieci. Pieniądze, które otrzymuję na kilku miesięczną córkę `leżą` w bezpiecznym miejscu, w którym procentują. Karmię piersią, dlatego, że każda matka powinna. Nie potrzebuje kilku stów na sztuczne mleko. Starszy syn nie potrzebuje do szczęścia tabletu, telefonu, mimo, że koledzy od przedszkola takowe posiadają. Dzieci potrzebują jedzenia, ubrań - to fakt, ale przede wszystkim uwagi rodziców i ich kreatywności. Dzieci pochodzą ze stabilnego związku, gdzie ojciec nie uciekł i nie jest nierobem. Znając siebie i wiedząc jacy jesteśmy, postanowiliśmy założyć rodzinę. Skończyłam dobre studia, dzienne, na których otrzymywałam, podobnie jak w liceum, stypendium naukowe za dobre wyniki w nauce. Wybrałam pewny zawód, który nie był `modny`, a w którym pracę mam zagwarantowaną do emerytury. Nadal rozszerzam swoje kwalifikacje, nawet podczas trwania ciąży dbałam o swój rozwój wiedząc, że pracuję na przyszłość swoją i swoich dzieci. Należy zadbać o siebie i swoich najbliższych. Właśnie na tym się skupić. Nie zazdroszcząc innym, bogatym, którzy jeżdżą na wakacje, czy ubierają się lepiej od nas. To ich naprawdę wiele kosztowało i kiedy wy się nad sobą umartwiacie i tracicie swoją energię na zazdrość i zawiść, oni myślą o tym, co zrobić i jak postąpić, by bez jalmużny od państwa, żyło się im godnie, nie zastanawiając się co miesiąc, czy braknie im na jedzenie i opłaty.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ewelina
ewelina | Ona0305 | 2017-07-19 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się w 100% z tym co Pani napisała,ale znam też bogatych i wykrztałconych ludzi co mają swoje firmy,zarabiają sporo i pierwsi stoją w kolejce po 500+ i mają duże pretensje czemu na pierwsze nie dostają. A są też ludzie biedniejsi ale też wykształceni i dzięki 500+ mogą rozwijać pasje dzieci lub w koncu zabrać dzieciaki na basen,do zoo lub inną "normalną" wycieczkę.pozdrawiam

Odpowiedz

Monia
Monia | Ona0305 | 2017-07-22 07:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mądre słowa... Popieram ☺️

Odpowiedz

Su
Su | Ona0305 | 2017-07-20 08:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słuchaj kobieto szkoła i wykształcenie w naszym kraju to jest nic bo ludzie z magistrem lub doktorem zapiepszaja przy lopacie jak nie mają dobrych znajomości a ty się nie ciesz bo nie wiesz co ciebie w życiu czeka dziś jesteś milionerem a jutro dziadem i co na jalomuzne do państwa się leci więc jak ci się program dla rodzin nie podoba to poco wyciągasz ręce po kasę dla córki jak cię na wszystko stać moja rada najpierw zastanów się co pier..... A dopiero pisz bo jeśli podobają ci się podatki za artykuły niemowlęce i dziecięce to twoja sprawa

Odpowiedz

Renew
Renew | Ona0305 | 2017-07-21 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jak dziecko kończy 18 lat a nadal sie uczy?

Odpowiedz

Ryba
Ryba | Ona0305 | 2017-07-21 22:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

🖒zgadzam się

Odpowiedz

Ryba
Ryba | Ryba | 2017-07-21 22:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ona0305🖒

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?