Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sejmowy zespół chce znieść obowiązkowe szczepienia. Prof. Alicja Chybicka: to skandal

| aktualizacja: 09.02.2016 | 15

W Sejmie powstał nowy Zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych, którego celem ma być m.in. zniesienie mandatów za niezaszczepienie dzieci. Ekspert prof. Alicja Chybicka nie zgadza się jednak z antyszczepionkowymi postulatami.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
szczepienia obowiązkowe
fot. Fotolia
1. W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.
2. Pierwsze posiedzenie nowego zespołu sejmowego odbędzie się 10 lutego 2016 r.
3. Prof. Alicja Chybicka, onkolog i immunolog, nie zgadza się z opiniami ruchu antyszczepionkowego.

W skład nowego zespołu ds. bezpieczeństwa programu szczepień wchodzi 4 posłów, wszyscy z ruchu Kukiz'15 (Piotr 'Liroy' Marzec, Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski i Paweł Skutecki).
Pierwsze posiedzenia zespołu odbędzie się 10 lutego i wystąpi na nim Justyna Socha ze Stowarzyszenia "Stop NOP", kojarzonego z ruchem antyszczepionkowym. Jak napisała na Facebooku, celem zespołu sejmowego ma być m.in. „zmiana systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień”.

Na pytanie o nowy zespół parlamentarny, prof. Alicja Chybicka, posłanka i onkolog z 40-letnim stażem, nie kryje wzburzenia:
– Uważam, że powstanie zespołu antyszczepionkowego w Parlamencie to skandal. Parlament zajmuje się ochroną życia i zdrowia człowieka, więc nie powinny w nim powstawać zespoły, które pracują właśnie przeciwko życiu i zdrowiu! – mówi i dodaje: – Skutki nieszczepienia są do przewidzenia. W tej chwili dzieci umierają z powodu krztuśca, bo nie były zaszczepione. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, którym kierowałam przez 8 lat, jest za rozszerzeniem kalendarza obowiązkowych szczepień

Obecnie odmowa szczepień obowiązkowych jest w Polsce karalne mandatem nawet 500 zł. W wielu krajach, gdzie szczepienia nie są obowiązkowe wg prawa, to jednak zaszczepienie dziecka jest podstawowym warunkiem przyjęcia go do państwowego przedszkola czy szkoły.

Odczyny poszczepienne są nadzwyczaj rzadkie

Prof. Alicja Chybicka uważa też, że ruchy antyszczepionkowe rozdmuchują problem niepożądanych odczynów  poszczepiennych:
– Jako lekarz pracuję już od 41 lat i z pełną świadomością powiem, że niepożądane odczyny poszczepienne są nadzwyczaj rzadkie. Poważniejsze odczyny zdarzają się tylko wtedy, kiedy dziecko w momencie szczepienia nie było w pełni zdrowe. Jeśli szczepimy dziecko z infekcją, to szczepienie rzeczywiście jakby „nakłada się” na istniejącą już infekcję i potem nawet trudno powiedzieć, co jest odczynem poszczepiennym, a co infekcją, która się rozwinęła. 

Oczywiście nie wszystkie dzieci mogą zostać zaszczepione (np. maluchy z wrodzonymi niedoborami odporności), jednak dla znakomitej większości dzieci szczepionki są nie tylko bezpieczne, ale i pożądane:
– Najważniejsze więc jest to, żeby szczepienie było wykonywane, kiedy dziecko jest absolutnie zdrowe: nie ma kataru, czerwonego gardła, stanu podgorączkowego. Ale jeszcze raz powtarzam: widziałam masę zaszczepionych dzieci i żadnych naprawdę poważnych powikłań po ich szczepieniach. Nawet jeśli dziecko po szczepieniu dostało np. zapalenia płuc, to po zebraniu lekarskiego wywiadu się okazywało, że ono już w momencie szczepienia nie było zdrowe – dodaje ekspertka.

Prof Alicja Chybicka jest onkologiem i immunologiem, byłą senator, obecnie posłanką na Sejm z ramienia PO. Od lat kieruje Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. W latach 2007-2015 kierowała Polskim Towarzystwem Pediatrycznym. Oznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Czytaj wywiady z prof. Alicją Chybicką:

Nieszczepione dzieci trafiają do szpitali

Ruch antyszczepionkowy w Polsce przybiera na sile już od kilku lat, czego efektem jest coraz większa liczba niezaszczepionych dzieci. Informacja o powstaniu nowego zespołu parlamentarnego zbiegła się w czasie z apelem Tomasza Sławatyńca, dyrektora Szpitala Pediatrycznego Polanki w Gdańsku, który tydzień temu napisał na Facebooku: 

"W ostatnich dniach przyjęliśmy do Szpitala Pediatrycznego Polanki w Gdańsku kilkoro małych dzieci z ciężkimi infekcjami. Wszystkie te dzieci decyzja rodziców były nieszczepione! Nawet na szczepienia obowiązkowe! Co gorsza pojawia się kolejna niebezpieczna praktyka rodziców, którzy nie wyrażają zgody na ordynowane w szpitalu leki (dzieci wcześniej były "leczone homeopatycznie"), co może mieć dramatyczne skutki dla ich naprawdę ciężko chorych dzieci. To próba zwrócenia uwagi na jakże istotny problem i dlatego prośba o udostępnienie moich refleksji".
 

W ostatnich dniach przyjelismy do Szpitala Pediatrycznego Polanki w Gdansku kilkoro malych dzieci z ciezkimi...

Posted by Tomasz Sławatyniec on 3 luty 2016
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

Dziuksa
Dziuksa | 2016-02-11 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szukałam statystyk zachorowań na krztuśca wśród dzieci szczepionych i nieszczepionch. Nie znalazłam, jakoś mnie to nie dziwi ;)

Odpowiedz

nao
nao | 2016-02-11 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W tej chwili dzieci umierają z powodu krztuśca, bo nie były zaszczepione. he , naprawde ? Gdyby to yła prawda cała teleizornia i wszstkie portale i gazety wylewały by tony hejtu

Odpowiedz

lolka
lolka | 2016-02-11 15:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jest demokracja każdy powinien móc sam zadecydować!

Odpowiedz

gaga
gaga | 2016-02-11 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

boże nie mogę tego czytać. Durna baba niech idzie na emeryturę. Ciekawe czy gdyby jej dziecko cofnęło się w rozwoju albo umarło to czy też by tak pisała.

Odpowiedz

Daria
Daria | 2016-02-11 08:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani neurolog nie powie również o tym,że o kalendarzu szczepień nie decydują wyspecjalizowani w dziedzinie specjaliści tylko urzędnicy pod pantoflem koncernów farmaceutycznych. W wielu rozwiniętych krajach jest o wiele mniej szczepionek obowiązkowych lub w ogóle są nieobowiązkowe ale oczywiście czego nie mogą tam koncerny sprzedać to wcisną Polsce ona wszystko łyknie i jeszcze zapłaci za to kupę kasy "w imię dobra Polskich dzieci"!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Daria | 2016-02-11 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest onkolog, nie neurolog

Odpowiedz

Titinka
Titinka | 2016-02-11 08:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale już o dzieciach zaszczepionych właśnie na krzrusiec i które zachorowaly na niego wlasnie po tym szczepieniu to nie wspomina. Jestem mamą wlasnie jednego z takich maluszków. Który w 6 tygodniu zycia został zaszczepiony na krztusiec i dostał NOPu w postaci krztuscia ppszczepiennego.

Odpowiedz

adam
adam | 2016-02-10 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W końcu. Partia Kukiz ma mój głos. Bravo,przepisy niezgodne z prawami człowieka powinny zostać zmienione.

Odpowiedz

aga
aga | 2016-02-10 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sami się zaszczepcie, a nie siejecie nieprawdziwe informacje. Tylko głupia matka idzie i daje lekarzowi swoje dziecię, żeby sobie mu wstrzykiwał co chciał. Potem ta głupia matka jest odpowiedzialna za to co potem się dzieje. A głupi lekarz nie zna się na niczym i nie robi nic innego jak wypełnienie procedur. Jeśli tak bardzo chce dobra mojego dziecka to niech zamiast straszyć śmiercią rozmawia. Do diabła z takimi lekarzami, którzy wyprą się NOP, bo nikt się nie przyzna, że zabił dziecko.

Odpowiedz

Judith1987
Judith1987 | 2016-02-10 19:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pytajcie dalej takich ekspertów, którzy nie liczą sie ze skutkami ubocznymi szczepionek lecz widzą tylko własny zysk. Od lat w krajach UE szczepienia są dobrowolne oraz istnieje system pomocy dzieciom dotkniętym NOP.
Skoro Pani Alicja przez 41 lat pracy miała tylko kilka przypadków nop to chyba pracuje wyłącznie jako prelegent i "ekspert": na zlecenie bigpharmy, a nie jako lekarz!
Skandal!!

Odpowiedz

Karolina Rojek
Karolina Rojek | 2016-02-10 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taka mądra Pani Prof Alicja Chybicka a nie zapoznała się z podstawowym założeniem ów zespołu. Dzięki tym politykom nastąpi (mam nadzieję) „zmiana systemu monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz likwidacja sankcji związanych z rezygnacją ze szczepień” a nie mają za zadanie zakazać szczepień, tylko dać wybór. Ciekawe kto płaci Pani Prof za takie "eksperckie" opinie i czy nie ma tam przypadkiem konfliktu interesów.
Odczyny poszczepienne są w jej opinii "niezwykle rzadkim zjawiskiem" - ciekawe skąd czerpie tą wiedzę, skoro 90% z NOP nie jest w ogóle zgłaszanych i rejestrowanych przez lekarzy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?